Kérdőre vonva

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 2 perc

Néhány héttel ezelőtt podcast beszélgetésen vettem részt a Sapientián. Most röviden írok néhány sort az ott elhangzott érdekesebb kérdésekre adott válaszaimból. Többek között arról is beszéltem, hogyan lett focimegszállottból újságíró. A sport fontos, de keveseknek adatik meg, hogy megéljen belőle. Az otthoni környezetem a tanulást sokkal előrébb helyezte a sportnál, és azóta már én is belátom: jobb választásnak bizonyult. A sport örömforrás és szabadidős tevékenység, de nem biztosít megélhetést, ellentétben a munkámmal, amelyre viszont mindkettő igaz. 


Hirdetés


Van független, objektív sajtó? Lehet független egy újságíró?
A legtöbb sajtóorgánumnak vannak és voltak anyagi függőségei – aki mást állít, az hazudik. A kérdés az, hogy a szerkesztőség milyen mértékben próbálja megőrizni a függetlenségét. Mi erre törekszünk. S hogy a második kérdésre is válaszoljak: anyagiakban és nézetekben nyilván függ a szerkesztőségtől, viszont sok esetben az újságírók is érintettek bizonyos témákban – olyankor nehéz objektívnek maradni, de sokszor a műfajok segítenek ezt feloldani tárcák vagy riportok által. 
Szükségszerűen provokáló botrányhősnek kell lennie egy sajtósnak, hogy a figyelem középpontjába kerüljön?
Nem! Hiszen, ha az újságíró lelkiismeretesen, a közszolgálatát szem előtt tartva és az etikai szabályokat betartva jár el munkája során, és amit leírt, alá tudja támasztani, akkor nem érheti jogos vád. Szerintem nem az újságíró a botrányhős, általában a téma váltja ki a botrányt és helyezi őt reflektorfénybe. Persze vannak szenzációhajhász újságírók is, ez nem vitás. Viszont mindenkit megillet az ártatlanság védelme és annak bizonyításának lehetősége. Az újságírás felelősség, talán kezdetben fel sem fogtam, hogy mekkora. 
Mi a jövője a szakmának?
Ha abból indulok ki, hogy hatalmi ágként tartják számon a médiát, akkor van jövője. Hatalmi ágak csak úgy nem tűnhetnek el a történelem ködében. Újságírókra szükség volt és lesz. Átalakuláson megy át az egész szakma. Ha eltűnnének az újságírók, akik mögött egy egész szerkesztőség áll, hitelt adva a megjelent híreknek, akkor a jövőben nehéz lenne tájékozódni és elkerülni a félreinformálást.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!