Jövő héten tartják a kortárs színházi találkozót

Tíz vendégszínház és a házigazda Tomcsa Sándor Színház összesen tizenhárom előadása, ezeken kívül szakmai és kerekasztal-beszélgetések, könyvbemutató, koncertek, bulik és színházi kvízjáték is szerepel a dráMA tizennégy programjában. A stúdió-előadásokra már elfogytak a jegyek, a nagyszínpadi előadásokra pedig kedvezményes áron bérletet is lehet váltani.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 4 perc
Jövő héten tartják a kortárs színházi találkozót
Emberi sorsok, otthonkeresés a színházban. Nagy Pál és Dálnoki Réka beszél a dráMA-ról Fotó: Hodgyai István

A székelyudvarhelyi színház mintegy másfél évtizede vállalta magára, hogy megszervezi – Romániában egyedüliként – a kizárólag magyar és román kortárs szövegekből színre vitt hazai előadások fesztiválját. Minden évben más mottóval jelentkezik a dráMA kortárs színházi találkozó,

az idei év mottója „Otthon… Vagy?”, ugyanis az előadások jelentős része foglalkozik az otthonkeresés, hazatérés, az otthon mibenléte témákkal.

A művelődési ház előterében kedden délelőtt Nagy Pál színházigazgató és Dálnoki Réka szakmai koordinátor, szervező beszélt a szeptember 18–23. között jelentkező színházi fesztiválról, egyébként ők ketten „felelősek” a rendezvény programjáért.

A Tomcsa Sándor Színház szervezésében

hat napon át tizenhárom merőben más előadást tekinthetnek meg a nézők.

A kínálatban több olyan darab is van, amely egy életutat dolgoz fel, ilyen például B. Török Fruzsina Teljes lényeddel című darabja, amely a neves pszichológus, Polcz Alaine életéről szól, a budapesti Gubás Gabi előadásában vagy Visky András Caravaggiója, amely a nagy itáliai festőt idézi meg (a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vendégjátéka), de ide sorolható akár Gianina Cărbunariu Magyarosaurus Dacus drámája is, amely Nopcsa Ferenc életét mutatja be a dokumentarista színház eszközeivel (előadja a nagyváradi Szigligeti Színház). A Győri Nemzeti Színháztól láthatjuk a Frankie, a király és a kárhozott című darabot, amelyet Bereczki Ágota írt Frank Sinatra élete és dalai alapján.

Dálnoki Réka elmondta, hogy

minden évben felmerül a kérdés, hogy születik-e elég minőségi előadás, amely megfelel a fesztivál kritériumainak, hogy kap-e elég teret a kortárs dráma a színpadjainkon, és milyen eszközökkel nyúlnak a hazai alkotók a kortárs szövegekhez. Ezekre a kérdésekre nyújt rálátást a dráMA. 

A színházi előadások mellett szakmai és kerekasztal-beszélgetések, könyvbemutató, koncertek, bulik és színházi kvízjáték is szerepel a programban. A szervezők azt remélik, hogy sikerül igazi fesztiválhangulatot varázsolni a színház körül. Bár csak néhány napja hozták nyilvánosságra a kínálatot, a stúdió-előadásokra már nem lehet jegyet kapni.

Visszatérő problémája ez a dráMA-nak, hogy sok érdeklődő kiszorul az előadások jelentős részéről, ugyanis a kortárs darabokat gyakran rendezik stúdiótérben, ahol kevesebben férnek el, ám – mint Nagy Pál igazgató fogalmazott – erre nem sikerült megoldást találniuk idén sem. Ezúttal lesz viszont öt nagyszínpadi előadás, ezekre bérletet is lehet váltani 110 lejért, a jegyek pedig 30 lejbe kerülnek.

A hazai kulturális térben egyedülálló színházi eseményt a Tomcsa Sándor Színház saját költségvetéséből, a Művelődési Minisztérium, az Interetnikai Ügynökség támogatásával, illetve pályázati pénzből sikerült idén is tető alá hozni. A programot plakátokon, illetve az esemény és a Tomcsa Sándor Színház Facebook-oldalán lehet böngészgetni.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!