Jobb megelőzni a bajt

A november a férfiegészség hónapja. Minden évben ekkor zajlik ugyanis egy igen fontos és figyelemfelkelő mozgalom, a Movember.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 2 perc
Jobb megelőzni a bajt
Fotó: Illusztráció

Günther Ottóval, a csíkszeredai Movember kampány nagykövetével beszélgettünk a program részleteiről és a férfi testi-lelki egészségmegőrzés fontosságáról.

Évről évre láthatjuk, hogy a férfiak novemberben megnövesztik szakállukat, bajuszukat, egy fontos nemzetközi mozgalomhoz való csatlakozás jelképeként. A mozgalom célja felhívni a figyelmet arra, hogy a férfiaknak is szükségük van időszakosan különféle szűrő- és általános vizsgálatokra. A program nemcsak a fizikai, hanem a lelki egészségről és betegségről is szól.
Günther Ottó, a csíkszeredai Fun FM Rádió műsorvezetője a csíkszeredai Movember kezdeményezés feje. Az elmúlt napokban dr. Szőcs Hunor urológus szakorvossal és Miklós Csongor pszichológussal is beszélgetett a témáról, a teljes adások visszanézhetők a Fun FM Rádió Facebook-oldalán.
A beszélgetésekben többek között az is elhangzott, hogy a férfiak ritkábban járnak bármilyen szakemberhez, orvoshoz és szűrővizsgálatokra, ezért a mozgalom olyan betegségeket igyekszik fókuszba helyezni, melyek gyakoriak a férfiak körében. Ezek rendszeres szűrővizsgálatok elvégzésével még idejében felismerhetők és kezelhetők. Ilyen betegség például a prosztatarák és a hererák is.
A műsorban az orvos nyomatékosította: azért nagyon fontos legalább évente egyszer részt venni vérvételen és prosztatavizsgálaton, mert ha időben, korai stádiumban felismerik a prosztatarák iránti veszélyeztetettséget vagy magát a daganatot, még jó eséllyel gyógyítható. Ez a férfiaknál a második leggyakoribb rosszindulatú daganat és a negyedik leggyakoribb daganatos halálok, ráadásul a korai stádiumban tünetszegény vagy teljesen tünetmentes is lehet. Romániában évente több mint háromezer új esetet diagnosztizálnak, és több mint kétezer férfi halálát okozza. A szűrővizsgálat és a prosztata fizikális vizsgálata negyvenéves kortól ajánlott, ötven év felett pedig kifejezetten javasolt. A szűrővizsgálat során érdemes elvégeztetni a PSA (prosztata specifikus antigén) tesztet, mely kimutathatja a veszélyeztetettséget is. A PSA egy olyan fehérje, mely csak a prosztatában található meg, és emelkedett szintje a prosztata megnagyobbodására vagy daganatára is utalhat.
Günther Ottó elmondta, Csíkszeredában 2013-ban szervezték meg először a programot, a vizsgálatokat egy magáncég végezte el. Akkor még, az eredeti ausztrál kezdeményezéshez hasonlóan, kérték a résztvevőket, hogy növesszék meg bajuszukat, ezzel keltve fel a környezetükben levők figyelmét a kezdeményezés fontosságára. Ezután néhány évre leállt a Movember mozgalom, majd idén novemberben újra akcióba lendültek. A műsorvezető felkereste a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház munkatársait, akikkel ismertette az ötletet, majd közösen találták ki, hogy miként lehet kivitelezhető és sikeres a projekt. Ebben az évben öt urológus szakember vesz részt a szűrővizsgálat-programban.
A már említett urológus szakorvossal és pszichológussal folytatott beszélgetésekből megtudtuk, úgy próbálják megközelíteni a témát, hogy ne csupán ismeretterjesztő legyen, hanem egyfajta ráébresztés is, hogy a megelőzés a legfontosabb. Azt szeretnék elérni, hogy a férfiak ne féljenek elmenni szűrővizsgálatokra, ne csak akkor forduljanak orvoshoz vagy akár pszichológushoz, mikor már megvan a baj. Sokkal inkább az lenne a cél, hogy beépüljön a tudatukba, az életükbe az, hogy évente legalább egyszer mindenki látogasson el fogorvoshoz, urológushoz, általános vizsgálatokra, a saját egészségük és jólétük érdekében. A megszólalók azt is kiemelték: prosztata nélkül nincs orgazmus.
– Az emberek, főleg a férfiak általában úgy vannak vele, hogy ha nem tudok róla, akkor biztos nincs semmi bajom, de gyakran ez a tagadás ront a legtöbbet a helyzeten – fogalmazott Günther Ottó.
Az eddigi összesített adatok alapján ez idáig 36 személy jelentkezett a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház által felajánlott, kimondottan férfiaknak szóló szűrővizsgálatokra. A szakemberek arra biztatnak mindenkit, hogy jelentkezzenek, jobb a bajt megelőzni. Az általános vizsgálat nagyjából 15 percet vesz igénybe, ebbe belatartozik egy rektális digitális vizsgálat, illetve a vér PSA-szintjének meghatározása. Ezután ha az orvos indokoltnak látja, továbbküldheti a pácienst egyéb vizsgálatokra, tesztekre, vérvételre. Egészen a hónap végéig várják a férfiakat, jelentkezni a 0758–250733-as telefonszámon lehet, hétköznapokon 8 és 16 óra között. A szűrésekre szintén hétköznapokon, 9 és 11 óra között biztosítanak helyeket, de ha valakinek nem megfelelő a délelőtti időintervallum, azt a délutáni órákban is fogadják.

 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!