Itt a legrosszabb a nők helyzete

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc

Ezt mutatja a Nemek Közti Egyenlőség Európai Intézet (EIGE) friss jelentése, amely szerint jóval az EU-s átlag alatt vagyunk a nemi esélyegyenlőség szempontjából – az elérhető 100-ból 56 pontot ért el Románia. Az előző évhez viszonyított növekedés is elenyésző, tehát a tendencia sem ad okot reménykedésre. Az EIGE tíz évvel ezelőtt vezette be a mutatót, amely a nemek közötti egyenlőség helyzetét jelzi az EU-ban. Az EU-s átlag jelenleg 70 pont körül van.
Romániában a nők ugyanolyan jogokkal rendelkeznek, mint a férfiak – legalábbis papíron. A valóságban ez nem így van, hiszen óriási az egyenlőtlenség az ápolás-gondozás terén, létezik nemi szegregáció és bérszakadék a munkaerőpiacon, jóval nehezebb karriert építeni, és a döntéshozatalban (parlament, önkormányzatok, vállalatok vezetőtestületei) is kevesen rúghatnak labdába, s gyakran ezek a kevesek is mintha csak azért lennének, hogy elhitessék: üvegplafon nem létezik. És akkor még nem beszéltünk a védelemről, azaz arról, hogy mekkora eséllyel lesz áldozata egy nő családon belül (és gyakran kívül is) bántalmazásnak. 
A napokban hazai civilek nyílt levélben kérték, hogy a jövő évi választásokon legyen kötelező a cipzár elv alkalmazása, ami azt jelenti, hogy egy választási listán nem következhet egymás után kettőnél több azonos nemű jelölt. Bár vannak női jelöltek, de nem befutó helyeken, tehát nagyon kevesen kerülnek végül döntéshozó pozícióba. Az EIGE szerint is jelentős változások csak jogszabályok bevezetése révén érhetők el. A kutatások azt mutatják, hogy ott, ahol kvótákat határoztak meg a nők számára, nem jártak rosszul. A lista élén Svédország, Hollandia és Dánia áll, és bármit is gondoljunk a „hanyatló” Nyugatról, aki járt ott vagy olvas róluk, láthatja, hogy alapjaiban másként kezelik a nemek közti egyenlőséget, a nő- és gyermekvédelem is alapvető fontosságú és hatékonyan működik.
Újságíróként nem lepett meg a friss jelentés. Sőt az utóbbi években kisebb visszarendeződést is látok, hiszen legyen szó gazdasági, informatikai, politikai-közéleti, oktatásügyi, kulturális eseményről, sajtótájékoztatóról, valahogy mindig – kevés kivételtől eltekintve – csak férfiak ülnek az asztalnál, állnak a mikrofonnál és osztják az észt. Pár évvel ezelőtt még láttam egyfajta igyekezetet, hogy vigyázzanak a nemi arányokra, mostanában viszont alig…



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!