Hirdetés

Isszák az energiaital levét

Egy doboz energiaital akár annyi koffeint is tartalmazhat, mint négy csésze kávé. Ennek ellenére gyakori, hogy már 12-13 éves korú gyermekek is isszák. Sokan üdítőitalként tekintenek ezek­re az élénkítőkre, de károsak lehetnek az egészségre.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 4 perc
Isszák az energiaital levét
Kiskorúak is vásárolhatnak energiaitalt. Nem ártatlan szórakozás Fotó: László F. Csaba

Az energiaitalok a koffein és egyéb serkentő hatású összetevőik révén fokozzák az éberséget, a fizikai és mentális teljesítményt, csökkentve a fáradtságérzetet. Manapság a fiatalok körében nagyon gyakori és divatos szokás ezek fogyasztása – derült ki a szakemberekkel folytatott beszélgetéseinkből.
Vitos Dorottya Csíkszeredában és Marosvásárhelyen praktizáló dietetikussal, illetve dr. Pap Enikő, dr. Dumitrescu Cristina, dr. Vajna Adél és dr. András Réka székelyudvarhelyi iskolaorvosokkal beszélgettünk a gyermekek energiaital-fogyasztásáról.
A megkérdezett szakemberek fontosnak találták kiemelni, hogy egy fiatal szervezetnek nincs szüksége stimulálószerekre, az energiaital gyermekek, kiskamaszok esetében károsíthatja a fejlődésben lévő idegrendszert. Ezek elfogyasztását követően hirtelen megemelkedik az adrenalin- és vércukorszint, majd ezt egy gyors visszaesés követi, és a gyermek kimerült állapotba kerül. A serkentő ital, a benne található koffeinnek köszönhetően, ingerlékenységet, fejfájást, nehézlégzést, hányingert okozhat. Nagymértékben megemeli a vérnyomást, a pulzusszámot, heves szívdobogást idézhet elő, stimulációt okoz a központi idegrendszerben, de szívritmuszavart is kiválthat. Fogyasztása akár a hormonegyensúly felbomlásával és elhízással is járhat.
Vitos Dorottya dietetikus elmondta: gyermekeknek semmiképpen sem javasolt az energiaital fogyasztása, ugyanis rájuk erőteljesebben hat a koffein. 12-13 év feletti kamaszok számára a koffeinbevitel felső határa legfeljebb 100 mg/nap. Az energiaitalok koffeintartalma átlagosan 17–242 mg között változik adagonként, így akár már egy doboz erősebb energiaitallal is túlléphető a fiatalok esetében javasolt napi koffeinadag. Ezek cukortartalma megegyezően magas az üdítőitalokéval: egy doboz energiaital átlagosan öt és fél teáskanál cukrot tartalmaz, ami szintén hozzájárul a fogyasztásuk utáni magasabb energiaszinthez. Ez azonban hosszú távon elhízáshoz, szénhidrát-anyagcserezavarokhoz vezethet, valamint ismételt fáradtság-, nyomottság-, bágyadtságérzettel járhat, és arra sarkallhatja a fiatalokat, hogy újabb adagot fogyasszanak, fenntartva felpörgött energiaszintjüket.
Dr. Pap Enikő iskolaorvos arról számolt be, aggasztóan sokszor találkozik a mindennapokban azzal, hogy akár már ötödik osztályos gyermekek is fogyasztják. A kisebbek magára isszák, a nagyobbak viszont kávéval, ezáltal még inkább halmozódik a bevitt koffeinmennyiség. Bulik alkalmával szokás, hogy alkohollal keverik, feltehetőleg azért, hogy ne érezzék a tömény italok ízét, és ez akár a későbbiekben segíthet az alkoholra való rászokásban is. Mivel mindkét ital dehidratál, ráadásul az energiaitalok stimuláns hatásuk miatt csökkentik az alkoholmérgezés érzékelhető tüneteit, együttes fogyasztásuk fokozott alkoholbevitelhez vezethet, ami alkoholmérgezést is okozhat.
A Csíkszeredai Megyei Sür­gősségi Kórháznál érdeklődve megtudtuk, hogy a kórház betegellátó egységében nem vezetnek nyilvántartást energiaital túlzott fogyasztása következtében ellátásra szoruló páciensekről. Az energiaital nem minősül törvény által tiltott italnak, nem mutatható ki a szervezetben, és ha a páciens nem jelzi, hogy fogyasztott, az egészségügyi személyzet nem szerezhet tudomást róla. Az elmúlt hat hónapban viszont egy gyerek esetében összefüggésbe hozható volt a túlzott energiaital-fogyasztás a betegfelvételkor tapasztalt állapotával. 
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO – World Health Organization) szerint nagymértékű fogyasztásuk „veszélyt jelenthet a közegészségre”, valamint az Amerikai Gyermekgyógyá­szati Akadémia (AAP) is felszólalt már az ügyben, hangsúlyozva a tényt, hogy az energiaital fogyasztása gyermekek számára nem lenne megengedett. A WHO figyelmeztetése az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság adatain alapul, amelyek azt mutatják, hogy Európában a serdülők 68%-a, a 10 év alatti gyermekek 18%-a és a felnőttek 30%-a fogyaszt energiaitalt.

László F. Csaba
Sok fiatal folyamodik az energiaitalokhoz. Függőség


A szakemberek szerint az aggasztó tények fényében fontos, hogy a gyermekek bizonyítékokat lássanak arra vonatkozóan, mennyire ártalmas és veszélyes lehet az energiaital fogyasztása. Nem tiltani kell a stimuláns fogyasztásától, hanem beszélgetni és tudatosságra nevelni őket. Hasznos lehet elmagyarázni, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás rendkívül fontos a fejlődő szervezet számára, ahhoz, hogy regenerálódjon és képes legyen teljesíteni az iskolában. Az alváshiány serkentő italokkal való „kezelése” csak tüneti megoldás, mindössze pár óra pluszenergiát ad, ám ezt követően még intenzívebb kimerültséget idéz elő. Ez összetett feladat, minden szülőnek, oktatónak és orvosnak kötelessége, hogy felhívja a figyelmet, beszélgessen a kiskorúakkal a negatív hatásokról. Ha a gyermek azt látja otthon, hogy a szülők hatalmas kávé- és energiaital-mennyiséggel vészelik át a hétköznapokat, természetes lesz számára ezek fogyasztása – hangsúlyozzák a szakemberek.
Ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy ha valaki későn veszi észre, és már kialakult egy bizonyos mértékű függőség, napi használat a gyermeknél, első körben fel kell ismerni a problémát és beszélgetni róla. Le kell foglalni és megmutatni, hogy ez nem járható út. Érdemes lehet ilyen esetben például a sportok irányába terelni a gyermeket, ahol egyrészt levezetheti energiáit, másrészt a testmozgás jót tesz a teljesítőképességének. Sportolás közben adrenalin és endorfin szabadul fel a szervezetben, a mozgás hatására a test és az elme felfrissül, sikerélménnyel, pozitív érzéssel, önbizalommal tölti el a fiatalt.
– Az iskolaorvosok igyekeznek minél többet tájékoztatni a gyermekeket, beszélgetni velük arról, hogy milyen veszélyeket rejt, ha huzamosabb ideig energiaitalt fogyasztanak. Az iskolai büféket szigorúan ellenőrzi a hatóság, és az iskolaorvosok is utánajárnak, hogy mi kerül a kínálatba, így ott nem találhatnak ilyesmit. Ellenben az iskola kapuin kívül, a boltokban könnyedén hozzájuthatnak, mivel nincs szabályozva, korlátozva, hogy hány éves kortól vásárolható. Sok esetben a szülők nem is tudnak róla, hogy gyermekük energiaital-fogyasztó, ezért érdemes lehet utánanézni, hogy mire költi a zsebpénzét a tinédzser – mondta dr. Pap Enikő.
A megkérdezett dietetikus és iskolaorvosok szerint a 12 évnél fiatalabb gyermekek számára semmilyen stimulánst tartalmazó ital fogyasztása nem javasolt. Ellenben egyöntetűen azt tanácsolják, hogy az energiaital helyett néha engedélyezzünk a fiatalok számára egy pohár kávét, zöld vagy fekete teát, amelyek koffeintartalma jóval alacsonyabb, és hasznos antioxidánsokat is tartalmaznak. Nem mellesleg, ezek összetétele általában ismert és megbízható, míg egy energiaitalban számos olyan összetevő, kemikália lehet, aminek hosszú távú hatása a tudomány mai állása szerint ismeretlen.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!