Időutazás Székelyföldön
Csodás régi székelyföldi képeslapokkal találkozhatunk a 2017-es esztendőre megjelent Erdély Anno és Nagy-Magyarország Anno falinaptárakban. Gyimesbükktől Tusnádfürdőn és Székelyudvarhelyen át, a békebeli Marosvásárhelyig röpít minket ez a két kiadvány, több más helyszínen keresztül.
Az ezeréves magyar határon, a Rákóczi-vár alatt robog a gőzős az akkor sajnos még komolyan nem vett Románia felé – olvashatjuk a szerkesztő, Balázs D. Attila sorait az Erdély Anno ritkaságszámba menő, 1905-ös gyimesi felvétele alatt. E kiadványban a tág értelemben vett Erdélyország régi arca tárul elénk, amikor még Gyimesbükknél húzódott a keleti határ. Ebben a 22 x 22 centiméteres falinaptárban feltűnik Tusnádfürdő is egy 1909-es színezett képes levelezőlapon, és az egykori Székely Millenniumi emlékoszlopot is láthatjuk azon a székelyudvarhelyi lapon, amit még 1905-ben postáztak. Ezt a magyar államiságot jelképező emlékművet az első világháborút követően döntötték le a megszálló román csapatok. Az Erdély Annóban szerepel még a nagybányai festőiskola épülete is, előtte a piktorokkal, akik épp a festészet fogásait gyakorolják, de látható benne a még békés Verespatak, valamint a századfordulós Nagyvárad, Brassó, Kolozsvár, Torda, Balázsfalva is. Az egyik felvétel segítségével tehetünk lélekben egy kirándulást a Vaskapu-szorosba is, a Széchenyi-emléktáblához, amit a nagy vízierőművek megépülte után sajnos elnyelt a Duna.
A Nagy-Magyarország Anno naptárban Marosvásárhely képviseli a Székelyföldet. Ez az érdekes falinaptár a mainál több mint háromszor nagyobb történelmi Magyarországra röpít minket. (x)