Hogyan metsszünk okosan, egészségesen?

A fametszés nem csupán egy egyszerű kerti munka – sokkal inkább a növények hosszú életének titka és a gazdag termés záloga! Egy jól elvégzett metszés segíthet abban, hogy a fák ne csak szépek legyenek, hanem erőteljesek és egészségesek is. Ferencz Lehel, a tapasztalt és elismert fametsző szakember elárulja, hogyan érhetjük el azt, hogy fánk ne csak túléljen, hanem virágozzon és bőséges termést hozzon. A beszélgetés során bemutatja a legjobb metszési időpontokat, eszközöket, és hasznos tanácsokat ad a gyakori hibák elkerülésére, hogy a kertészkedés valóban eredményes legyen és élvezetes élménnyé váljon.

Lőrincz Rozália
Hogyan metsszünk okosan, egészségesen?
Fotó: László F. Csaba

– Miért fontos a fametszés, és milyen hatással van a fák egészségére és terméshozamára?
– A fametszés alapvető fontosságú a fák hosszú távú egészsége és terméshozama szempontjából. Minden egyes metszés egy finom egyensúlyozás a fa növekedése, egészsége és termékenysége között. A metszés célja nemcsak esztétikai, hanem az, hogy segítse a fa megfelelő formájának és habitusának kialakítását. Egy jól metszett fa nemcsak szép, hanem könnyebben hozzáférhetővé válik a fény, ami segíti a megfelelő fotoszintézist, és egészséges növekedést biztosít. Ha nem metsszük megfelelően a fát, az elkezdhet versengeni saját magával a fényért, ami csökkenti a terméshozamot és gyengíti a fa vitalitását. A szellős korona kialakítása nemcsak segít a fa számára a szükséges tápanyagok elérésében, hanem csökkenti a betegségek és rothadás esélyét is. A helyes metszés nemcsak hosszú távon növeli a fa élettartamát, hanem elősegíti, hogy a fa egészséges maradjon, és rendszeresen termést hozzon. A metszés a fa energiáinak jobb elosztását is segíti: ha a fa nem küzd a fényért, a levelei erősebbek lesznek, és több tápanyagot tudnak felvenni.
– Melyik időszak a legideálisabb a fák metszésére?
– A megfelelő időpont kiválasztása nagyon fontos a metszés szempontjából. Magyarországon a fák metszését általában ősszel kezdjük, amikor a fák már nyugalmi állapotba kerültek, de a tél még nem érkezett el. Az ideális metszési időpont viszont a rügyfakadás előtt van, hiszen ekkor a fa nedvkeringése már beindult, de a rügyek még nem kezdenek el aktívan növekedni. Ebben az időszakban a fa nem „veszít” annyi energiát, így a metszés is könnyebben zajlik. Ha túl alacsony a hőmérséklet, például -20 °C-os fagyokkal, a metszés károsíthatja a fát, mivel a fagy behatolhat a sebekbe. Az ideális hőmérséklet -5 °C felett van, mivel ezen a hőmérsékleten a metszési sebek gyorsabban gyógyulnak, és nem kell aggódni a fagykárok miatt. Ha például a kajszibarackot metsszük, az ideális a piros bimbós állapot, mivel ekkor az esetleges fertőzések és betegségek minimálisra csökkenthetők.
– Milyen eszközöket érdemes használni, és mire kell odafigyelni?
– A minőségi metszőolló elengedhetetlen a hatékony munkavégzéshez. Bár sokféle eszközt találunk a piacon, érdemes beruházni egy minőségi metszőollóba, amely hosszú éveken át szolgálhat minket. Az eszköznek mindig élesnek kell lennie, hogy a vágás tiszta és precíz legyen. A tompa eszközök nemcsak a munkát nehezítik meg, hanem sebeket is okozhatnak a fán, ami hosszú távon negatívan befolyásolja a növekedést. Fontos a fertőtlenítés is! A szerszámok tisztán tartása segít megakadályozni, hogy a különböző betegségek egyik fáról a másikra terjedjenek. Az eszközök fertőtlenítése különösen fontos, ha több fát is metszeni akarunk, mivel a kórokozók gyorsan átvihetők a fertőzött ágakról.
– Milyen gyakori hibákat követnek el az emberek, és hogyan kerülhetők el ezek?
– Az egyik legnagyobb hiba, amit sok kertész elkövet, hogy mellőzik a metszést. A túl sűrűn növő fák nem kapnak elegendő fényt, és a növekedésük lassul. Mások túl drámaian metszik a fákat, próbálva alkalmazni a külföldi intenzív gyümölcsösökben használt technikákat, de ezek nem minden esetben illeszkednek a helyi környezethez. A legrosszabb, amit tehetünk, hogy csonkra metszünk, túlzottan levágva a fa ágait, mivel ez zűrzavart okozhat a fa természetes növekedésében. Az ideális az, ha eltávolítjuk azokat az ágakat, amelyek túl meredeken nőnek felfelé, és inkább a vízszintes irányba hajló ágakat hagyjuk meg, hogy elősegítsük a fény bejutását a fa koronájába. A cél mindig az, hogy a fa számára optimális környezetet biztosítsunk.

Hogyan metsszünk okosan, egészségesen?
Fotó: László F. Csaba

– Vannak-e népi hagyományok, hiedelmek a metszéssel kapcsolatban?
– A gyümölcstermesztésnek mindig is voltak népi hagyományai, amelyek közül sokat ma már tudományos alapokkal is alátámasztunk. A Gyertyaszentelő Boldogasszony utáni oltócsapgyűjtés például biológiai alapú jelenség: február 2. után gyűjthetők az oltócsapok, mert ekkor a fák hormonháztartása már lehetővé teszi a rügyek megfelelő fejlődését. A holdnaptár figyelembevétele is régi szokás. Sok kertész még ma is figyeli a hold fázisait, hogy mikor végezze el a metszést vagy szaporítást, mivel úgy tartják, hogy a hold hatása segíti a növények fejlődését. A fametszés nem csupán gyakorlati feladat, hanem egy igazi művészeti tevékenység, amelyhez nemcsak idő és tapasztalat szükséges, hanem nagy odafigyelés is. A megfelelő metszési technika elsajátítása azt jelenti, hogy megértjük a fák növekedését és fejlődését, és képesek vagyunk a számukra legkedvezőbb környezetet biztosítani. Minden egyes metszés során figyelembe kell venni a fa egészségi állapotát, a korábbi növekedését és azt is, hogy milyen célt szeretnénk elérni – legyen szó formázásról, terméshozam növeléséről vagy betegségek megelőzéséről. Ha a fák igényeit szem előtt tartva végezzük el a munkát, akkor hosszú távon nemcsak esztétikus, hanem egészséges fákat nevelhetünk, amelyek minden évben bőséges termést adnak. Egy jól metszett fa nemcsak a kertünk dísze lesz, hanem erősebbé válik, és jobban védekezik a kártevőkkel és betegségekkel szemben. Ráadásul a metszés segít abban is, hogy a fa energiáit a legfontosabb területekre összpontosíthassa, így biztosítva a folyamatos, gazdag termést. A helyes metszési gyakorlatok elsajátítása tehát nemcsak a fa jóllétére van kedvező hatással, hanem a kertészkedés élvezetének alapja is, hiszen idővel minden metszési döntés meghozatalakor egyre inkább egy tapasztalt szakemberhez válunk hasonlóvá.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!