Újraindul a gazdafórum‑karaván Udvarhelyszéken
A tavalyi évhez hasonlóan idén is útnak indul a gazdafórum‑karaván az RMDSZ Udvarhelyszéki Területi Szervezetének és a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének szervezésében. A tájékoztató jellegű eseménysorozat szerdán, Homoródszentmártonban kezdődik.
Szerdától naponta három községben tartanak gazdafórumot az esemény szervezői, melynek során az aktuális törvényekről, törvénymódosításokról és az idei év pályázati lehetőségeiről fogják tájékoztatni a gazdákat. Mint az eseményt bemutató sajtótájékoztatón elhangzott, a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA) támogatásaira vonatkozó kérelmek leadása is elindult, így a szervezők külön hangsúlyt helyeznek a gazdák megfelelő tájékoztatására.
Udvarhelyszéken több mint 5600 gazda tevékenykedik. Fontos megkérdezni tőlük, hogy milyen igényeik, problémáik vannak, hogy azokon a lehetőségekhez mérten javítani tudjunk
– hangsúlyozta Sinka Arnold falugazdász. Mint elmondta, a gazdafórumokon az APIA, a megyei mezőgazdasági igazgatóság (DADR), valamint a megyei állategészségügyi igazgatóság szakemberei is jelen lesznek, hogy a felmerülő problémákra és kérdésekre válaszoljanak. – Napirendre kerülnek a de minimis támogatások, a vadkárok gördülékenyebb kifizetése, ugyanakkor a növényvédelemhez és állattartáshoz kapcsolódó szakmai kérdésekben is feltehetik kérdéseiket a gazdák – részletezte Sinka.
Az újonnan induló pályázatokról Fancsali Kálmán pályázati szaktanácsadó fogja tájékoztatni a gazdákat. Fancsali szerint számos pályázati lehetőség lesz adott a gazdáknak, amelyek lehívásával akár a nyugati gazdákkal is fel tudják venni a harcot. Tudatta:
többek közt traktorvásárlásra, gyümölcs‑ és zöldségágazatot fejlesztő beruházásokra, burgonyatermesztés fejlesztésére és olyan vidéki vállalkozások fejlesztésére is lehet majd pályázni, melyek nem feltétlenül a mezőgazdasági ágazatban tevékenykednek.
Fülöp Alpár kertészmérnök növényvédelmi és növénytermesztési tanácsokkal fogja ellátni a fórumokon részt vevő gazdákat. Mint ismertette, létrehoztak egy „online növénydoki” névre keresztelt felületet, ahol bárki felteheti a növényvédelemmel kapcsolatos kérdéseit. – Három falugazdász munkatársunk figyeli az e‑mail-fiókot, ahová részletes leírással, fotót mellékelve lehet elküldeni a kérdéseket, így viszonylag rövid időn belül fogunk tudni reagálni – biztosított Fülöp.
Máté Boglárka bioügyintézési szaktanácsadó a mezőgazdászokat érintő bioprogram tudnivalóiról fogja tájékoztatni a gazdákat, melyhez Kovászna és Hargita megyéből eddig 507 gazda csatlakozott. Mint kifejtette, szigorú követelmények kötik a gazdákat a programban való részvételhez – dátumra pontosan megadják, hogy mikor szánthatnak, milyen vetőmagot ültethetnek –, melyeket mind dokumentálni kell mind az APIA, mind a kolozsvári szakfelügyelő cég felé. – A tapasztalataink azt mutatják, hogy a gazdák dolgozni szeretnek, nem a papírmunkával foglalkozni. Mi segítünk nekik ezt a nehézséget áthidalni – közölte Máté.
Szerdán, a karaván első napján Homoródszentmártonban, Oklándon, majd Homoródalmáson, csütörtökön Kápolnásfaluban, Szentegyházán és Lövétén fognak gazdafórumot tartani a szervezők.