Tíz tömbház hőszigetelésére pályázik az udvarhelyi önkormányzat
Uniós pénzből folytatná a tömbházak hőszigetelését a székelyudvarhelyi önkormányzat. Igény lenne rá, de a helyzet egyáltalán nem egyszerű: mivel a városban elenyésző számú lakótömböt sikerült kormánypénzekből újraszigetelni, elszabadult a „csináld magad” láz, ráadásul mindenféle engedélyek nélkül. Ha egy ilyen beavatkozás is van az uniós pénzből megújítandó tömbházon, az máris akadályt jelent. Vagy éppenséggel le kell bontani.
[caption id="attachment_35099" align="aligncenter" width="656"] Így nem szabad. Jellegzetes „mozaikos” tömbház a Tábor lakótelepről[/caption]
Székelyudvarhelyen a 422 tömbházból mindössze 6 került be pár éve az országos hőszigetelési programba. Látva, hogy támogatott munkára milyen kevés az esély, azok a lakók, akik megtehették, egyénileg szigeteltették lakrészeiket. A lakótömbök ennek következtében mozaikszerű „arculatot” kaptak az elmúlt időszakban, amely negatívan befolyásolja a városképet, ráadásul a szakemberek szerint a nem megfelelően elvégzett munkálatok nem is hozzák meg a várt eredményt – energetikai szempontból. És a legérdekesebb a dologban az, hogy az egyéni hőszigetelések zöme engedély nélkül történt! A Városháza urbanisztikai osztályán azt mondják, hogy a fejlesztések 90 százaléka nem rendelkezik szükséges engedéllyel, de ezzel az eltelt években senki nem foglalkozott.
Új szigetelésnél le kell bontani a régit
A Városháza fejlesztési osztályán elkezdték egy pályázat előkészítését, amelynek során a Regionális Operatív Programban, európai uniós támogatással első körben 10 tömbház energiatakarékosabbá tételéhez hívnának le forrásokat. A költségek 60 százalékát fedezné az EU, 15 százalékát állná az önkormányzat, 25 százalékát pedig a lakószövetségek vagy a lakók. Konkrét összeget még nem tudott mondani Hadnagy Zsuzsánna, a fejlesztési osztály munkatársa a Városházán tartott sajtótájékoztatón, ugyanis jelenleg még a tervezés fázisában vannak. A leadási határidő november 26-a. A pályázati dokumentáció összeállításánál derült ki, hogy azok a munkálatok, amelyeket engedély nélkül végeztek el a tömbházakon, nem építhetők be a pályázatba, azaz a már elvégzett szigeteléseket le kell majd bontani azokon a tömbházakon, amelyek bekerülnek az uniós programba. Egyszerűen azért, mert az uniós pénzből fedezett beruházások átfogó, precíz, az egész épületre vonatkozó számítások alapján történnek, a régebbi szigetelt „kockák” általában nem építhetők egybe az új borítással.
A lakástulajdonosi társulások jelentése alapján nagyon sokan érdeklődnek a támogatott szigetelés iránt. Meghatározott kritériumok szerint (mennyi idős az épület, beleegyezett-e a tervbe a lakók kétharmada stb.) tíz tömbházat választottak ki, elméletileg ezek esélyesek arra, hogy valamikor a jövő évben energiatakarékossá változtassák őket úgy, hogy a költségek 75 százalékát nem a lakónak kell állnia. Többségük a Bethlen lakótelepen található, van köztük két Kórház negyedi tömbház, az egyik Tábor negyedi tízemeletes épület, illetve a Sportcsarnok mellett található régi, sátortetős lakótömbök. A pályázatot várhatóan februárig bírálják el.
Meghúzták a vonalat
Az urbanisztikai osztály részéről Csáki Gergely határozottan fogalmazott: mostantól véget vetnek az engedély nélküli beavatkozásoknak, és felhívják minden érintett figyelmét, hogy a tömbházakon vagy a tömbházakban végzett munkálatok engedélyezését törvény szabályozza. A három emeletnél magasabb épületek esetében például engedélyköteles a hőszigetelés is! Tulajdonképpen a „blokkok” esetében nem is lehet lakrészenként szigetelni, csupán oszloponként, azaz akkor, ha minden egymás fölött lakó beleegyezik és együtt végeztetik el a nagyobb energiatakarékosságot eredményező munkát. Visszamenőleg nem büntetnek – derült ki a sajtótájékoztatón, de ezután szigorúan ellenőrizni fognak minden beavatkozást a tömbházakon. Engedélyt kell kérni például a teraszok beépítéséhez, belső falak bontásához, és még a külső festéshez is, amennyiben változik a homlokzat építészeti jellege vagy színe.
Asztalos Ágnes