Számonkérés és „tűzijáték” a székelyudvarhelyi tanácsülésen
A szejkefürdői szennyvízhálózat, az asszisztensképzőnek szánt kórházi tetőtér, a városhitel és a kulturális rendezvényektől való közpénzek elvonása is szóba került a csütörtökön tartott önkormányzati soros ülésen, Székelyudvarhelyen. A frakciók szerre feszültek a polgármesternek, a szokásos számonkérések mellett eltörpülni látszott a huszonnégy határozattervezet.
A július havi városi tanácsülésen még a napirend megszavazása előtt gyorsan akcióba lendült az RMDSZ-frakció. Benedek Árpád Csaba kiegészítette a polgármester köszöntőjét azzal, hogy nem köszönte meg a megyei tanács segítségét az iskolák felújítására vonatkozó pályázat leadásában, Berde Zoltán pedig a szejkefürdői szennyvízhálózat változatlan állapotát kérte számon Gálfi Árpád polgármestertől. A frakcióvezető elismételte a korábban nyílt levélben feltett kérdéseket a polgármesternek – mivel azokra mindeddig nem kaptak választ. Az RMDSZ által megfogalmazottak szerint többek közt arra kérik a polgármestert, hogy mutassa be a hálózat állapotáról készített tanulmányt a frakciónak, és a sajtó előtt is hajtsanak végre egy tesztet, amely a hálózat működését szemlélteti. A polgármester, egy hosszas oda-vissza szópárbajt követően, röviden válaszolt a Berde által feltett kérdésekre. Mint elmondta, a Szejke ügyét „a kezében tartja”, és nem fogja engedni, hogy a beruházásból politikai kérdést csináljon az RMDSZ-frakció, ugyanakkor megjegyezte, hogy a munkálatokról való egyeztetéseket harmadszorra napolta el a beruházó, és a költségek értékét csak a felelős vállalattal való egyeztetések után tudja megosztani.
Asszisztensképző, városhitel, „tűzijáték”
A szejkei szennyvízhálózat körül kialakult vitát követően megszavazták a napirendet, elfogadták a múlt havi ülések jegyzőkönyveit, de a költségvetés-kiigazításra vonatkozó határozattervezeten fennakadt a testület. Az említett tervezet a város közintézményeinek költségvetését egészítené ki, erre érkezett módosító javaslat az RMDSZ részéről.
A módosítás a Tamási Áron Gimnázium számára plusz 100 ezer lej elkülönítését tartalmazta, amit a városi rendezvényekre szánt összegből csoportosítanának át.
Berde, aki a módosítást ismertette, az asszisztensképző sorsára is felhívta a figyelmet – amelyet a kórház tetőterében létesítenének –, elmondása szerint, bár tudomása van arról, hogy a kórház belső forrásból el tudja kezdeni a tetőtér átalakítását, erre a szakbizottságtól is választ szeretne kapni. A polgármester rossz néven vette, hogy a rendezvényekre szánt pénzekből el szeretne vonni a frakció, szerinte a városlakók megérdemlik, hogy minőségi rendezvényeken vehessenek részt, de végül a testületre bízta a döntést. Gálfi után Péter Balázs is felszólalt.
– Ritkán, de egyet kell értsek az RMDSZ-szel. Olyan időszakban, amikor nyolcmillió lejes hitelfelvételre készülünk, ön ünnepelni akar? Mit? Hogy hitelt kell felvennünk, s hogy nem tudtuk az uniós pályázati pénzeket elkölteni? Ez valóban tűzijátékot érdemel – summázta Péter, támogatva a módosító javaslatot.
Hideg zuhany – amin a POL megdöbbent
A napirendből a negyedéves zárszámadást nem fogadta el a testület, mivel a megcélzott száz százalék helyett csak 27 százalékban haladtak előre a városi beruházások. Újabb Berde–Gálfi-szóváltást követően – amelyből az derült ki, hogy amikor a POL-ból többen is kihátráltak, a polgármester az RMDSZ-frakcióhoz fordult, hogy javasoljanak igazgatókat az üres posztokra és alpolgármestert – Péter újra felszólalt.
– Új információ számunkra, hogy a polgármester az RMDSZ-nél kereste a menekvést ahelyett, hogy velünk ült volna le tárgyalni. Még alpolgármestert is adott a csapat önnek, de úgy tűnik, hogyha az RMDSZ-től kapott volna partnert, azt preferálta volna – így Péter Balázs.
Miután már az is elhangzott, hogy meglehet, a polgármester szerint nem Ölvedi Zsolt a megfelelő személy alpolgármesternek, áttértek a város hitelfelvételére.
A nyolcmillió lejes hitelfelvételt, bár keserű szájízzel, de elfogadta a testület,
ekkor Berde Zoltán és Godra Zsolt is felszólalt, kiemelve, hogy a hitelkonstrukció szükséges és elengedhetetlen, de tisztában kell lenni azzal, hogy a kincstártól felvett összeget vissza is kell fizetni.
Ezt követően elfogadták a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Társulásnak befizetendő tagsági díjat, az árstratégia és a jogdíjak módosítását is. A testületi ülésen a kerékpáros-körverseny támogatásáról is döntöttek, részfinanszírozással, tízezer lej értékben támogatja a sporteseményt a városi önkormányzat. Az ülésen továbbá megszavazták az ANL által épített szolgálati lakások igényléseit elbíráló bizottság tagjait, elfogadták a csillagvizsgáló műszaki tervei szerint készített projektköltségeket és a Ficánka Napközi Otthon területi bővítését illetően egy 840 négyzetméteres terület megvásárlását hagyták jóvá.