Népi motívumok mai használatban
Idén is lesz kísérletezni vágyó kézműveseknek szóló képzés: a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont újra meghirdette a Népi motívumok mai használatban című programját. A cél a hagyományos formavilág továbbéltetése napjaink használati tárgyaiban, jelentkezni a hónap végéig lehet.
A programot első alkalommal 2015 nyarán szervezték meg azzal a céllal, hogy szakmai támogatást nyújtsanak a tapasztalt kézműveseknek, akik nyitottak az ízléses, újszerű termékek létrehozására, a népi motívumok alkalmazásának továbbgondolására, arra, hogy mai használati tárgyakon át örökítsék azt a gazdag formakincset, amit elődeink ránk hagytak. Salló Szilárd programfelelős elmondta, mindig van egy központi témája a képzésnek, a korábbi években a gyermekvilág, ünnep, konyha, parasztház és környezete, illetve templomok festett kazettás mennyezete témakörökben alkottak a kézművesek, és minden esetben kiállításon is bemutatták az eredményt.
Az idei képzésre is olyan gyakorlott kézműveseket, népművészeket várnak, akik eddigi tapasztalataikat hasznosítanák, friss, újszerű ötleteket kipróbálva. A program szervezői számára fontos, hogy helyismereti vetülete is legyen a tevékenységnek és töltsön be közösségi célt is. Ezúttal a székelymagyarosi református gyülekezeti terem berendezéséért alkotnak, népies motívumokkal díszített bútordarabokat és textíliákat – tudtuk meg a programfelelőstől. A motívumokhoz való hozzáférést rendszerint szakmai tanulmányút megszervezésével biztosítják, ennek során az alkotók tájházakban, néprajzi gyűjteményekben megfigyelt tárgyak mintavilágából inspirálódhatnak. Idén főleg udvarhelyszéki templomokat keresnek majd fel. Salló Szilárd elmondta, a kézművesek részéről töretlen az érdeklődés, és bár van egy rendszeresen visszajáró mag, mindig jelentkeznek újak is, ráadásul egyre többen érdeklődnek a lehetőség iránt Csík és Gyergyó térségéből is.
A tanfolyam Székelyudvarhelyen zajlik október és december között, és akárcsak a korábbi alkalmakkor, a képzést Bartos Tünde bútorfestő vezeti. A részvételi díj 200 lej, és szeptember 30-ig lehet jelentkezni a 0266–214440-es telefonszámon vagy az office@hagyomany.ro e-mail-címen. A helyek száma korlátozott (legtöbb 15 fő), túljelentkezés esetén az érdeklődőktől egy-egy, a projekt céljainak megfelelő pályamunkát kérnek, a szervezők ezek alapján választják ki a program résztvevőit. A képzésre kiválasztott személyeket október 2-ig értesítik. Az érdeklődők a szükséges tudnivalókat a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont Facebook-oldalán is megtalálják.