Nézzék meg az Ibusárt, akkor kiderül!
Rendkívüli előadással zárja az évet a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. Az Ibusár műfaja fiktív, szerzője, Parti Nagy Lajos meghatározása szerint huszerett, a rendező, Barabás Árpád pedig kissé átgondolva, a megyében működő színházakkal és az Udvarhely Néptáncműhellyel közösen állította színpadra. Bemutatót nemcsak Székelyudvarhelyen, hanem Gyergyószentmiklóson is tartanak.
[caption id="attachment_41473" align="aligncenter" width="960"] Jelenet a próbafolyamatról. Lesz, amin nevetni Fotó: Tomcsa Sándor Színház[/caption]
Év végére mindig készül zenés-humoros darab az udvarhelyi színháznál (is), hiszen a közönség részéről nagy az igény a hagyományos, szórakoztató szilveszteri műsorra. Azt megelőzően már holnap és holnapután is láthatják a nézők a Tomcsa Sándor Színház új produkcióját, az Ibusárt.
– Az Ibusár egy kortárs darab, szövegét Parti Nagy Lajos írta, Darvas Ferenc a zeneszerzője. Barabás Árpád, az udvarhelyi színház színművésze rendezőként jegyzi az előadást. Mint elmesélte, elsőéves főiskolásként a Kolozsvári Állami Magyar Színháznál látta a huszerettet, és máig megmaradt az élmény, elsősorban nyelvi humorára emlékszik. Az ibusári vasútállomáson dolgozik Sárbogárdi Jolán jegykiadó, aki szívesen kalandozna az operett világában. Ez az érdekes szituáció, a realista helyszín és a jellegzetesen magyar műfaj, az operett csillogó világának kontrasztja működteti a darabot – magyarázta a rendező. – Az Ibusár számomra egy nagyon pontos lenyomata annak a keserűségnek, amely a harisnyaszagú mindennapi életünkben gyökerezik, és az a buta elvágyódás a csillogó operettbe, a múltba nem hidat képez, hanem csak az árkot szélesíti a két világ között – fogalmazott Barabás a darab ismertetőjében. A magyarság, az identitás kérdésköre is megjelenik, maga a huszárság, az operett mint hungarikum, de mindezt továbbgondolva, hogy például melyek valóban a mi sajátosságaink akár a magyarországiakhoz képest is.
A holnap debütáló közel kétórás darabnak egy sajátos kerete is van, de erről többet nem igazán akart elárulni a rendező, mint fogalmazott: legyen meglepetés. Arról viszont biztosít mindenkit: szeretettel készült, sok nevetésre ad lehetőséget, jó szórakozást nyújt majd.
Premier maga az előadás létrejötte is, hiszen ilyenfajta együttműködés a megyében működő színházak között még nem volt. Az udvarhelyiek (Mezei Garbriella, Antal Csaba, Albert Orsolya, Szűcs-Olcsváry Gellért, Dunkler Róbert, Pál Attila) mellett négy színész (Mosu Norbert, Tamás Boglár, Kolozsi Borsos Gábor és Fodor Alain Leonard) a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színháztól erősíti a darabot, Kozma Attila a Csíki Játékszín művésze, az Udvarhely Néptáncműhely táncosai pedig tesznek róla, hogy a huszárok „kellő számban” megjelenjenek a színpadon. Nagy Pál színházigazgató és Barabás Árpád rendező egybehangzóan emelte ki ennek a közös munkának a jelentőségét.
Székelyudvarhelyen holnap és holnapután a Tomcsa Sándor- és a Nyirő József-bérleteseket várják az előadásra. December 30-án Gyergyószentmiklóson mutatják be az Ibusárt, majd 31-én Székelyudvarhelyen 18 órakor kezdődik a szilveszteri előadásként tálalt darab. Mint megtudtuk, erre majdnem mind elkeltek már a jegyek (az 50 lejes magasabb áron is!), de meg is vigasztaltak a színházi emberek: januárban is műsoron marad a huszerett.
Asztalos Ágnes