Közelebb hozták a felsőoktatási intézményeket
Két napon át zajlott a pályabörze a Siculus Ifjúsági Házban. A Székelyudvarhelyi Ifjúsági Információs és Tanácsadói Iroda (SZINFO) által szervezett esemény a középiskolások pályaválasztását hivatott segíteni. Érdeklődés volt a börze iránt, a szervezők pedig levontak néhány tanulságot a jövőre nézve. Például azt, hogy jövőben korábban szervezik majd meg a felvételi tájékoztatót.
[caption id="attachment_30437" align="aligncenter" width="715"] Hiánypótló rendezvény. Kelendő az információ[/caption]
Legalább 300-an biztos felkeresték a pályabörzét a két nap alatt. Hétfőre hat osztály jelentkezett be, tegnap pedig öt, de kisebb csoportokban vagy magukban is betértek a diákok. A pályabörze célja a széles körű felvételi tájékoztatás, azaz ellátni a diákokat minden szükséges információval az érettségi utáni továbbtanulási lehetőségekről, egyetemi szakokról, azok mibenlétéről stb.
– Az idén nem jelent meg a magyar nyelvű Egyetemi kalauz (amit korábban az Országos Magyar Diákszövetség adott ki), amely korábban egy helyen hozta az egyetemekkel, főiskolákkal, felvételivel kapcsolatos információkat, ezért a diákoknak nagy szükségük van a tájékoztatásra – közölte Mihály Zsuzsa, a SZINFO munkatársa.
Tegnap a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE), a Sapientia – EMTE, a MÜTF Oktatási Központ és a székelyudvarhelyi egészségügyi posztlíceum standjainál érdeklődhettek a diákok, de – mint tájékoztatott Mihály Zsuzsa – hétfőn a BBTE matematika–informatika karának egy képviselője tartott előadást a szakokról, követelményekről, elvárásokról, és a Gheorghe Dima Zeneakadémia képviselete is itt volt, ez főleg a dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola végzőseinek kedvezett. Idén nem sikerült lehozni a Marosvásárhelyi Orvosi Egyetemet, a Színművészeti Egyetemet sem – bár mindkét lehetőség iránt lett volna érdeklődés.
Nagy sikere volt az standokon kínált szórólapoknak, hiszen ezek is segíthetik a tájékozódást. A XI–XII.-es diákok nagyon hiányolják az összefoglaló felvételi tájékoztató füzetet, információikat főleg ismerősöktől, idősebb rokonoktól, tanácsadó tanártól, tájékozottabb pedagógusoktól szerzik be, és online is rákeresnek egy-egy lehetőségre. Az egyetemek képviselőivel (oktatók és hallgatók) beszélgetve pedig fény derült arra az érdekes jelenségre, hogy sokszor a diák csak egy dolgot tud biztosan: például azt, hogy ő Kolozsvárra akar egyetemre menni. Ilyen esetben abból kiindulva, hogy milyen profilú osztályban tanul, próbáltak ahhoz passzoló lehetőségeket ajánlani neki.
– A pályabörzét jövőben is megszervezzük. A tapasztalatokból tanulva, valószínűleg nem június elején, hanem korábban fogjuk megrendezni, ez az egyetemeknek is jobb, ugyanakkor a végzősöknek is előnyösebb, ha minél hamarabb jutnak hasznos információkhoz a továbbtanulással kapcsolatosan. Ugyanakkor még több egyetemet szeretnénk bemutatni a börzén – foglalta össze a jövőre vonatkozó meglátásait Mihály Zsuzsa, az Udvarhelyi Fiatal Fórum (UFF) iroda mellett működő SZINFO munkatársa.
Asztalos Ágnes