Korszerű ideggyógyászati osztály
Az utóbbi évek fejlesztési stratégiája kezd beérni: a székelyudvarhelyi városi kórház egyre több részlege üti meg a korszerű szintet. Ezek egyike a frissen felújított neurológiai osztály.
[caption id="attachment_24824" align="aligncenter" width="1000"] A 32 ágyas neurológiai osztály már aspektusában és felszereltségében is megfelelő[/caption]
Tovább fejlődik a székelyudvarhelyi városi kórház: a napokban a teljesen felújított ideggyógyászati osztályt adták át. Ez az osztály 2016-ban költözött a kórház főépületének első emeletére, korábban az egyik melléképületben működött. Azóta történtek kisebb-nagyobb javítások, például kicserélték az ablakokat – de a legutóbbi korszerűsítéssel szinte teljesen újjá varázsolták az osztályt. Átalakították, felújították a vizesblokkot, a világítást, meszeltek, kicserélték az összes belső nyílászárót, új burkolat került a padlóra, falakra, új bútorzattal szerelték fel. A folyosó meleg színeket kapott, a falakon megfelelő magasságban kapaszkodókat alakítottak ki a mozgásukban korlátozott betegek számára.
– A 32 ágyas kórházi részleg aspektusában, funkcionalitásában megüti a mai elvárások szintjét – fogalmazott az ünnepélyes átadáson dr. Pelok Benedek György. Az osztályvezető főorvos megköszönte a kórház vezetőségének a hozzáállását, kollégáinak pedig a türelmet, amelyre szükség volt a munkálatok ideje alatt, továbbá a támogatóknak, akik besegítettek a korszerűsítésbe. Megjegyezte, a
következő lépésben a műszeres felszereltség felújítását kérik, bár elhangzott az is, hogy ezen a téren hatalmas előrelépés, hogy az udvarhelyi kórháznak is van CT-berendezése, amelyet 80-85 százalékban az ideggyógyászat vesz igénybe.
Lukács Antal, a kórház főigazgatója is köszönetet mondott az osztály dolgozóinak, amiért a munkálatok idején is tudták biztosítani a kórházi ellátás folytonosságát. Kiemelte, hogy bár az ideggyógyászat felújítása kisebb volumenű beruházás, mégis rendkívül fontos.
– 2007-ben, amikor elkészítettük a kórház 240 oldalas stratégiai tervét, mi a fejlesztést neveztük meg prioritásnak, éppen akkor, amikor bizonytalanság uralkodott az egész gazdaságban, az egészségügyben is – mondta a kórházvezető. Hozzátette: abban, hogy az akkor megfogalmazottakat lépésről lépésre sikerül megvalósítani, nagy szerepe van annak a személyes kapcsolatrendszernek, amely egészen a minisztériumi döntéshozókig „elér”, és amely mindig garanciát jelentett az udvarhelyi kórházvezetés számára a fejlődésben. – A nagy volumenű fejlesztés gyakran többletmunkát kér mindenkitől, hiszen ezeknek meg is kell térülniük, mert a kórház jövője, finanszírozása a teljesítménytől, a szolgáltatások minőségétől és komplexitásától függ – magyarázta Lukács Antal. A főigazgató még kiemelte: a komolyan vett terv elengedhetetlen minden olyan megvalósításnál, amely túlmutat egy háztartás méretű gazdaságnál. – A szakminisztérium 400 000 lejt biztosított erre a beruházásra, amely ennél valamivel többe került, mivel a fenntartónak, a helyi polgármesteri hivatalnak kellett volna biztosítania az önrészt. Ez nem történt meg, viszont a fejlesztés saját erőforrásokból mégis megvalósult – tudatta.
A székelyudvarhelyi kórház ideggyógyászati osztálya nyolc kórteremből, tornateremből, EEG-szobából, kezelőből, valamint a személyzeti és kiszolgálóhelyiségekből áll. Bár sokáig dr. Pelok Benedek volt az egyetlen orvos, mostanra a humánerőforrás szintjén is sikerült előrelépni: jelenleg három orvos dolgozik itt, és várják a negyediket. Rajtuk kívül tizennyolc asszisztens, egy logopédus és két gyógytornász alkotja a csapatot. Az osztály a tágan vett Udvarhelyszéket látja el, de még Erdővidékről is érkeznek betegek.
Asztalos Ágnes