Fókuszban a székelyföldi lassú és zöld turizmus
Tizennégy európai ország a partnere az INSiGHTS projektnek, amely a Duna menti országok turisztikai kínálatának vonzóbbá tételét célozza, és amelyhez Hargita Megye Tanácsa is társult. A lassú és zöld turizmus megvalósításán dolgozó csapat Székelyudvarhelyen tanácskozik.
[caption id="attachment_72144" align="aligncenter" width="1000"] Nyugaton már működő modell. Itthon még gyerekcipőben Fotó:Lázár Emese[/caption]
Hargita Megye Tanácsa is aktívan részt vesz az INSiGHTS – Integrált stratégiák a lassú, zöld és egészséges turizmus fejlesztésére című nemzetközi projektben, amelynek célja megoldásokat találni a régiók turisztikai vonzerejének növelésére turisztikai fejlesztési stratégiák kidolgozásával. A projektet tizennégy partner indította Ausztriából, Bulgáriából, Horvátországból, Magyarországról, Németországból, Romániából, Szerbiából, Szlovákiából és Szlovéniából. A csatlakozókban közös, hogy mindannyian kiemelkedő természeti és kulturális értékekkel rendelkeznek, ugyanakkor erőforrásaik lehetővé teszik a lassú, zöld és egészséges turizmus kialakítását.
Áprilisban Észak-Komáromban, Szlovákiában ismerkedett a partnerszervezet tevékenységeivel és nyertes projektjeivel Hargita Megye Tanácsának küldöttsége. Az ötödik, nemzetközi szakmai találkozó helyszínéül Székelyudvarhely városát választották. A június 18–20. között zajló, szakmai előadásokkal, a környék nevezetességeinek meglátogatásával egybekötött fórum megnyitóját hétfő délután tartották.
A külhoni és hazai vendégeket a házigazda megyei tanács részéről Bíró Barna Botond alelnök köszöntötte. Mint mondta, a megyének és Székelyföldnek azért is fontos a lassú, zöld turizmusban gondolkodni, mert ennek feltételei adottak. Az autósztrádák hiánya és az ide vezető utak állapota miatt „ide csak nehezen lehet eljutni”, fogalmazott Bíró, hozzátéve, hogy azt, akit ez nem riaszt el, és nekivág, átvészeli az utazás viszontagságait, az itteni természeti adottságok bőséggel kompenzálják.
A megye földrajzi és kulturális értékeit tekintve ugyanakkor kiváló lehetőséget nyújt a lassú és zöld turizmus meghonosításának. A partnerektől azt kell megtanulni, hogy a Nyugaton már bevált „lassú és zöld” mintát miként lehet helyben is alkalmazni – hangzott el a megnyitón. A cél: a helyi jellegzetességeket bemutatva idecsalogatni, itt marasztalni a turistákat, vonzóvá tenni számukra Hargita megyét – fejtette ki Bíró Barna Botond, aki szerint a projektben való részvétel is reményt ad arra, hogy Hargita megye igazi Tündérkert legyen, ahová szívesen jönnek a turisták.
Az alelnök köszöntőjében elhangzottakat erősítette meg Miklós Zoltánnak, a Haáz Rezső Múzeum igazgatójának a vetített képekkel illusztrált előadása, amelyben részletesen bemutatta Hargita megye történelmét, kitért az etnikai összetételére, a jellegzetes természetrajzi, néprajzi, kulturális értékek bemutatására is. Ezt követően Márton István, Hargita Megye Tanácsa vidékfejlesztési egyesületének igazgatója a Székely termék brandet mutatta be, Szabó Károly, a Hargita Turisztikai Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója a térség vallásturizmusáról beszélt, Fekete Örs, a Hargita Megyei Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat vezetője pedig a hegyi turizmusról tartott előadást, majd Michael Meyer, a CEEweb munkatársa beszélt turisztikai desztináció-menedzsmentről és termékfejlesztésről a találkozó résztvevőinek.
Kedden folytatódtak a tematikus megbeszélések, majd a fenyőkuti tőzegláp tanösvényét, a parajdi lepkeházat és a sóbányát látogatta meg a csapat. Tegnap a Székelyföldi Legendárium székhelyének, a szejkefürdői székely kapusornak, a homoródalmási sajtkészítő manufaktúrának a látogatása szerepelt a programban.
A projektről részletesen a www.interreg-danube.eu/insights weboldalon és Hargita Megye Tanácsának honlapján (www.hargitamegye.ro) is bővebben lehet tájékozódni.
Lázár Emese