Felújítják a szentegyházi művelődési házat
Elkezdődött a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház épületének teljes korszerűsítése, amire évek óta vár mind a helyi városvezetés, mind a város lakossága. A munkálatok elkezdését az anyagi források hiánya mellett egy sor akadály is nehezítette, ám mostanra már gőzerővel dolgoznak a jelentősen megrongálódott épület felújításán.
Évek óta használhatatlan a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház épülete, melyet eredeti rendeltetésén túl moziteremnek és egy időszakban diszkónak is használt a helyi közösség. Hosszas várakozást és egy sor bürokratikus zsákutcát követően az Országos Beruházási Társaságnál (CNI) sikerült a helyi önkormányzatnak forrást találnia a kultúrotthon korszerűsítésére. A művelődési ház felújítása elsősorban azért volt sürgető, mert több éve áznak az épület falai az alapon keresztül beszivárgó víz miatt, de az épület tetőszerkezete is jelentősen megrongálódott. Mint kiderült, a helyi városházának több mint tíz éve a tervei között szerepel, hogy teljes vérátömlesztést kapjon a kultúrotthon, ám erre finanszírozás hiányában csak idén került sor.
– A kultúrház felújításának ügye elsősorban azért volt bonyolult, mert az évekkel ezelőtt elkészített megvalósíthatósági tanulmány nem felelt meg az elvárásoknak, holott akkor a testület megszavazta – nyilatkozta lapunknak Lőrincz Csaba polgármester. Elmondása szerint a tanulmány és a korábban elfogadott tervek aktualizálásában, valamint azok pontosításában egy bukaresti konzulens cég segítette a hivatal munkáját, hogy végül az Országos Beruházási Társasághoz (CNI) érvényes és a szabályoknak megfelelő dokumentációt nyújthassanak be. – Az árak aktualizálása mellett az egész tanulmányt újra kellett csináltatni, ráadásul a források lehívását az is nehezítette, hogy a felújítás atipikus volt a beruházási társaságnak – folytatta Lőrincz, kiemelve, hogy az Országos Beruházási Társaság az újonnan építendő, „nullából induló” beruházásokat részesíti előnyben. A polgármester szerint több ok miatt csúszott a kultúrház felújítására vonatkozó közbeszerzés, és az azt követő kivitelezés elindítása: egyrészt a kultúrházat és annak területét a beruházás megvalósításának idejére a román államnak kell átadni, másrészt a projekt dokumentációját háromszor is módosítani kellett az infláció és a műszaki tervek módosításai miatt. A polgármester arra is rávilágított, hogy a finanszírozó társaság többször fennakadt a dokumentumok tartalmán, aktualizálást vagy kiegészítést kérve azokhoz.
A művelődési ház felújítására vonatkozó közbeszerzések sem működnek a szokásos módon a polgármester szerint, mivel a munkálatok elszámolható és nem elszámolható részei külön terhelik a beruházási társaságot és a város önrészét.
– A korszerűsítési munkálatok összértéke közel 6 millió lejre rúgnak, ebből 900 ezer lej önrészt a városnak kell előteremtenie, a többit a CNI biztosítja – jegyezte meg, hozzátéve, hogy a nem elszámolható fejlesztésekre – belső szerelés, hangosítás, területrendezés – külön licitet kell kiírjon a helyi hivatal a beruházási társaság elvárásainak eleget téve. Lőrincz, a munkálatokat részletezve elmondta: a felújítás során az alapot és a falakat is leszigetelik, kicserélik a nyílászárókat és a közszolgáltatások – gáz, víz, villany – vezetékeit, valamint egy külön kazánházat is létesítenek az épület mellett, mivel eddig az öltözők látták el ezt a funkciót. – Elsősorban az a cél, hogy esztétikus és biztonságos kultúrháza legyen a közösségnek, hogy szeressenek oda járni az emberek, otthon érezzék magukat benne – summázta a polgármester. A művelődési ház felújítási munkálatait a székelyudvarhelyi Viadukt Kft. végzi, a munkálatok elvégzésére 13 hónap áll a felelős vállalat rendelkezésére.