Hirdetés

Elmúlás és élet az udvarhelyi városközpontban

Helytörténeti érték, de ökológiai kincs is a Székelyudvarhely központjában található közel 270 éves sírkert. A védelmével, kutatásával, népszerűsítésével foglalkozó civilek a napokban madárodúkat helyeztek ki, hogy az egyre kevesebb természetes fészkelőhely helyett biztonságos költőhelyet biztosítsanak a temetőben a madaraknak.

Asztalos Ágnes
Elmúlás és élet az udvarhelyi városközpontban
Kész az otthon. A múlt emlékei között az élővilág is fontos Fotó: Balla Árpád

Összesen 25 mesterséges madárodú került a székelyudvarhelyi református temetőbe, a legtöbbet – a kisebbeket – énekesmadaraknak, ötöt pedig füleskuvikoknak szánnak – adta hírül a Temetőkerti értékeink Facebook-oldalon Fecső Zoltán, a sírkert védelmével és megismertetésével foglalkozó, önkéntesekből álló csoport tagja. Megtudtuk, hogy az odúkat Pál Lajos helyi vállalkozó adományozta, aki öt különböző évben is Románia legtöbb madárfajt megfigyelő madarásza volt. Fecső elmondta, hogy egyre ritkábbak a természetes odúk a településeken, ezért tavasz közeledtével fontos az öreg, korhadó fák üregei helyett a fiókák neveléséhez szükséges biztonságos fészkelési hely biztosítása a madaraknak.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A tavaly júniusi, nagy puszítással járó vihar után Magyarosi Károly arborista lombkorona-alakítást végzett a megmaradt idős fákon, az odúk ezekre kerültek, a legjobb helyek kiválasztásában ezúttal Ambrus László ökológus segített. A kisebb odúkat főként széncinegék, kékcinegék, barátcinkék, csuszkák, örvös légykapók és akár seregélyek is birtokba vehetik. A nagyobb odúk kifejezetten a füleskuvikok számára készültek, de előfordulhat, hogy macskabaglyok is megtelepednek bennük.

– A temetőkertben egy hollópár már megkezdte a költést. Hamarosan kezdődik a kis énekesmadarak fészkelési időszaka, így bízunk benne, hogy az új odúk lakókra találnak, és dallamaikkal szebbé varázsolják környezetüket

– közölte Fecső Zoltán. 
Egyébként a református temetőkert Székelyudvarhely központjában az egyik legfontosabb hely a madarak számára. A több mint háromhektárnyi területet számos faj használja fészkelőhelyként vagy pihenőhelyként, keresi fel táplálékszerzés miatt. Többéves vizsgálódás alapján székelyudvarhelyi madarászok – ifj. Szabó József, Ambrus László, Baczó Zoltán, Csont-Kelemen Mátyás, Simó Imre, id. Szabó József – összeállították nemrég a sírkertben eddig megfigyelt madárfajok listáját. Kiderült, hogy 85 fajt láttak itt eddig, közülük 30 bizonyítottan fészkelt már a temetőben, további négy faj pedig nagy eséllyel. Európában ritkaságnak számító fajokat is megfigyeltek, ilyen például a füleskuvik, a ragadozók közül a vörös vércse és kabasólyom is fészkelt már a temetőkertben, de a madarakon kívül kisemlősök, sündisznók, denevérek is élnek itt.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!