A gimnázium gyorssegélyét elfogadták, a költségvetés zárójelentését nem
A Tamási Áron Gimnázium bentlakásának javítására utalt ki gyorssegélyt a kormány, ugyanakkor a megyei önkormányzattól is pénzt kap Székelyudvarhely, az összegeket még az év lejárta előtt be kellett foglalni a városi költségvetésbe. Ezért soron kívüli közgyűlést tartottak a városházán szerdán délelőtt.
Az RMDSZ javaslatára 1,2 millió lej anyagi támogatásról döntött a kormány a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának javítási munkálataira. Igazából a megyének visszaosztott pénzről van szó, amelyről az RMDSZ három területi szervezete úgy döntött, hogy teljes egészében Székelyudvarhelynek engedik át. A soron kívüli közgyűlésen első körben ennek az összegnek a sorsáról kellett dönteniük a képviselőknek, hosszú időn át keresték a jogilag elfogadható megoldást a költségvetésbe foglalásra.
A nehézséget az okozta, hogy a szóban forgó épület a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség tulajdona, a helyi önkormányzat pedig csak pályázati úton nyújthat támogatást az egyházaknak.
A szerda reggelre összehívott találkozó tehát szakbizottsági üléssel rajtolt, majd felfüggesztették, várva, hogy a Tamási Áron Gimnáziumtól beérkezzen egy kérelem a pénzösszeg igénylésére, végül sikerült egyetértésre jutniuk a frakcióknak.
Az 1,2 millió lejt ideiglenesen befoglalták az oktatási intézmények ingatlanvásárlására elkülönített fejezetbe, és jövő év elején bérleti díjként tudják majd kifizetni a Tamási Áron Gimnáziumnak
(mint ismert, a város évente bért fizet az iskola által használt egyházi épületekért). Berde Zoltán, az RMDSZ frakcióvezetője külön megköszönte a kormánynak és a megyei önkormányzatnak a célirányosan átutalt összeget.
Egyébként a költségvetés kiigazításáról szóló határozattervezet tartalmazta a megyei önkormányzattól érkező kétmillió lejes támogatást is, amit az úgynevezett nagy mobilitási projekt megsegítésére kap a város. A büdzsé módosítását egyhangúlag elfogadta a testület.
A Péter Lóránd gazdasági igazgató által előterjesztett költségvetési zárszámadást viszont elutasították az önkormányzati képviselők.
A bemutatóból mindenesetre kiderült többek között az, hogy hatósági kiadásokra költött legtöbbet idén a hivatal, azt követően a kultúra, a tömegközlekedés és a tanügy emésztette fel a legtöbb pénzt. Az uniós projekteknél 58 százalékos megvalósítást értek el, a beruházások esetében pedig a tervek 34 százalékát valósították meg.
Péntekre, egy újabb soron kívüli ülésre halasztották a harmadikként előterjesztett határozattervezet vitáját, amely a hivatalnál, illetve az alárendelt közintézményeknél dolgozók alapmunkabérének elfogadását irányozza elő. A Különfélék fejezetben Venczel Attila főjegyző röviden beszámolt Gálfi Árpád polgármester novemberi kínai és budapesti útjáról, a kiszállási jelentést az önkormányzati képviselők elektronikus levélben is megkapták. Mint kiderült, kétfős küldöttség utazott meghívásra Kínába, ahol többek között Sanghaj városát keresték fel, az utazás 16 319 lejbe került. Ugyancsak kétfős küldöttség vett részt november közepén Budapest 150 éves születésnapi rendezvényén, amelyre 2178 lejt költöttek a város kasszájából.
Az önkormányzati testület az ülés végén egyperces néma csenddel nyilvánította ki részvétét Bindea Dániel önkormányzati képviselőnek, édesapja tragikus halála kapcsán.