Amikor a disznóól a rend és a tisztaság szinonimája
Hargita megyében nyár óta már húsz sertéstartó gazda kapta meg a kisgazdaság úgynevezett konform sertéstartó gazdaság kategóriába való besorolását. A törvény gyakorlati alkalmazásának jártunk utána, Csíkszentgyörgyön Gál Arnold fiatal sertéstartó gazdánál, aki a közelmúltban kapta meg a minősítést.
A 2023/122-es, úgynevezett sertéstörvény alkalmazási normáinak megjelenése óta Hargita megyében már több mint húsz gazdaság rendelkezik konform minősítéssel, és további gazdaságok engedélyeztetés alatt állnak, jelezte István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
– A sertéspestis terjedésének megakadályozására létrehozott törvény a jelek szerint számos pozitív változást eredményezett a sertéstartó gazdák körében. A kisgazdasággá való minősítés megszerzéséért cserébe minőségi javulást ír elő a törvény, és ennek következtében a gazdák is jobban figyelnek a sertésól tisztaságára meg az állataik védelmére – vélekedett az igazgató.
Törvény a gyakorlatban
A terepen is utána akartunk járni, hogy a gazda milyen kritériumok mentén kaphatja meg a konform minősítést. Az állategészségügy vezetője a nemrég minősítést szerzett Gál Arnold csíkszentgyörgyi fiatal gazdához irányított.
Riportalanyunk a szülői házban fogadott. Szóba elegyedve kiderült, korábban is tartottak egy-két disznót, de egy nem várt ellés okán határozta el, hogy komolyabban belefog a sertéstartásba. Két disznóval kezdte, jelenleg hét anyadisznót tart. A tavaly több mint száz malac született, amelyek jelentős részét sikerült értékesítsék. Az idéntől a minősítés megszerzésével már a vágóhidakra is tudnak eladni.
– Elsősorban a malacok és süldők értékesítésére koncentrálunk. Korábban hízódisznóink voltak, de mivel egy ideje több kocát tartunk, váltottunk. Jelen pillanatban is vannak malacok, amelyeket a vevők már előre lefoglaltak – mondta Gál Arnold, aki a gazdaság bővítését egyetemi tanulmányainak befejeztével folytatná.
Az állattenyésztést illetően tudatosságát és elkötelezettségét bizonyítja, hogy naprakész szakmai ismeretek elsajátításáért jelenleg Bukarestben, állattenyésztő mérnöki szakon tanul.
– Az állattartás egyelőre inkább csak hobbi, de nagyon szeretem, és ebben az ágazatban képzelem el a jövőmet. Akár nagyobb farm és feldolgozóüzem létrehozásával is tervezek a környéken. Természetesen ezek jövőbeli tervek, de gyermekkorom óta ebben lelem örömömet, és kitartok az elképzeléseim mellett – mondta a fiatal gazda.
Állítja: szerencsés helyzetben van, mert az egyetemen megszerzett tudást családi gazdaságukban gyakorlatba tudja ültetni.
Szabályok és azok betartása
A még a nagyszülők keze által épített gazdasági épület a konform minősítés megszerzésével külső jegyeiből nem veszített. Viszont a minősítéssel megkövetelt szabályok betartása és apróbb módosítások szemmel láthatóak, ezeket a házigazda szigorúan betartja és megköveteli az istállóba lépőktől is – teszi mindezt jószágai egészségének védelméért.
Mint megerősítette, a kisgazdaság besorolásához a gazdák a következő kritériumoknak kell eleget tegyenek: csak disznót tarthatnak a sertésólban, külön elkerített udvarral. A helyiségben vezetékes víz kell legyen, és olyan kialakított hely, ahol a gazda a védőruháját tárolni tudja. Fertőtlenítőtálcát kell felszerelni az elkülönített udvarrész bejáratához; a sertéseket fülszámmal kell ellátni, és a gazdák szerződést kell kössenek egy állatorvossal, illetve egy fertőtlenítőcéggel, amely évente legalább kétszer elvégzi az istálló fertőtlenítését, és szintén szerződéses viszonyban kell álljon egy, az elpusztult állatok elszállítását végző céggel.
– Nagyobb kiadás az anyaállatból vett vérminták bevizsgáltatása volt, amely majdnem nyolcszáz lejbe került, és összesen egy hónapot vártunk az eredményekre, hogy kiderüljön, a disznók egészségesek és tenyésztésre alkalmasak-e.
A fiatal gazda szerint az engedélyek beszerzése és a szerződéskötések költsége nagyjából kétezer lej volt. Az istálló, öltöző, trágyagödör kialakítása és az udvar elválasztása további költségekkel járt. De mint meggyőződhettünk, a ráfordítás eredményes volt. A konform minősítéshez szükséges engedélyek beszerzését, a szerződések megkötését és a szükséges átépítéseket idén tavasszal kezdték el, és kora őszre meg is kapták a kisgazdaság minősítést.
A csíkszentgyörgyi gazda hétköznapjait Bukarestben tölti az egyetemen, így távollétében szülei gondozzák a sertéseket, de hétvégéken hazajár, hogy kivegye részét a munkából. De aki azt hinné, csak „hétvégi gazdálkodó”, az téved: a kamerákkal felszerelt ólat, istállót távolról, telefonja képernyőjéről hétköznapokon is figyeli és számontartja.