Többéves álom válhat valóra
Évek óta beszédtéma Székelyföldön, hogy mekkora igény lenne egy Székelyföldi Jégkorong Akadémiára, amelynek megvalósítása érdekében már korábban történtek lépések, de végül a terv elbukott. Kétéves halogatás után jelen állás szerint úgy néz ki, hogy a magyar állam hathatós támogatásával már az idén életre kel a projekt a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia mintájára. A projektet egy széles körű auditálás előzi meg, amely során felmérik a székelyföldi utánpótlás helyzetét az U14-es korosztályokig.
[caption id="attachment_28320" align="aligncenter" width="620"] Hatalmas előrelépés lenne a székely jégkorongnak az akadémia létrejötte Fotó: László Róbert[/caption]
Előzetes tervek szerint ősszel „nyitja meg kapuit” a Székelyföldi Jégkorong Akadémia, erre bólintott rá a magyar kormány, amely hathatós anyagi támogatással is hozzájárul ezen terv megvalósulásához.
Elbukott próbálkozások
A Székelyföldi Jégkorong Akadémia terve nem új keletű, hiszen ennek megvalósítására már korábban is tettek lépéseket. A korábbi elképzelések arról szóltak, hogy magyar állami támogatással megalakul az akadémia, amely szakmai támogatását az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia biztosítaná. 2014 áprilisában Csíkszereda Önkormányzata pedig létrehozott egy magánjogi sportklubot Székely Hoki Társaság néven, amely alapítói az önkormányzat mellett Becze Tibor, Demeter Attila, valamint Portik Ferencz Tibor voltak. Amint akkor fogalmaztak, a Székely Hoki Társaság arra volt hivatott, hogy „egy új dimenzióba kerüljön és intézményesüljön a Magyar Jégkorong Szövetség és a csíki hoki közötti együttműködés”.
Ez a próbálkozás viszont szalmaláng életű volt. A magyar állam akkor még nem tartotta prioritásnak a jégkorong akadémia létrejöttét. Az idéntől viszont újfent aktuális lett a kérdés.
A megvalósulás küszöbén
A labdarúgó akadémia mintájára létrehozandó jégkorong akadémia kérdése az idén vetődött fel újra. Még februárban, Budapesten, találkozott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, illetve Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, amely megbeszélésen a miniszterelnök egyetértett, illetve támogatott több nagyobb – az RMDSZ által kiemelt fontosságúnak tartott – projekt megvalósítását. Köztük a Székelyföldi Jégkorong Akadémia megalakítását is.
Az azóta eltelt időszakban ezen ígéretek pedig tovább gyűrűztek. A teljes beruházás összértéke 1,56 milliárd forint lesz, három ütemben folyósítva: 2016-ra 500 millió forint, 2017-re 640 millió forint, míg 2018-ra 420 millió forint. Az akadémia éves működési költsége pedig 225 millió forint lenne, amely a beruházási értéktől független. Erről kormányhatározat is született. A felek közti írásos megállapodás a tervek szerint a nyáron meg is fog születni, és ősszel indulna az akadémiai tevékenység.
Hasonlóképpen a Székelyföldi Labdarúgó Akadémiához, itt is tervben vannak infrastrukturális fejlesztések. Erre – jégpályák felújítására és építésére vonatkozóan – korábban Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese is tett már utalást még múlt év decemberében a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) közös budapesti elnökségi ülésén. Lapunk információi szerint a magyar állam olyan létesítményekbe, amelyek román állami, illetve önkormányzati tulajdonban vannak, nem fog beruházni, hiszen azt nem teheti meg.
Auditálással kezdődik a folyamat
Az akadémia terve oly annyira előrehaladott állapotban van, hogy egy független szakértő segítségével az elkövetkezendő időszakban felméréssorozat kezdődik. Ezen felmérés, illetve vizsgálat során feltérképezik az összes székelyföldi klubot, amely utánpótlással rendelkezik Sepsiszentgyörgytől Gyergyószentmiklósig. A cél, hogy tiszta képet kapjanak arról, hogy a helyi utánpótlás milyen szinten áll, milyen problémákkal szembesülnek a legkisebbektől az U14-es korosztályig.
A támogatás rendszeréről, továbbá a konkrét strukturális felépítésre vonatkozó tervekről ezt követően döntenek.
A Székelyföldi Jégkorong Akadémia célja az utánpótlás összefogása, újraszervezése a székely és a magyar jégkorong erősítése lenne. A program perspektívát biztosítana edzőknek és sportolóknak egyaránt, a sport mellett erősíti a nemzeti öntudatot, az összetartó erőt és fékezheti az elvándorlást. Utóbbi nagyon aktuális téma a jégkorongban is, hiszen, mint ismeretes, csak a múlt nyáron 18 ifjúsági jégkorongozó hagyta el Csíkszeredát.
Darvas Attila