Sziszó, a kemény mag legkeményebbje
Bencze Szilárd, alias Sziszó a csíkszeredai Lokálpatrióták szurkolócsoport egyik legszínesebb egyénisége, a kék-fehér kemény mag legkeményebbje azok közül, akik a Csíkszeredai Sportklub hokicsapatának szurkolnak. Beszélgetésünkre értelemszerűen kék-fehér mezben érkezett, amelyet egyébként nemcsak mérkőzésekre ölt magára, hanem akkor is, ha épp leugrik a sarki trafikba.
Aközismert csíkszeredai szurkoló már nagyon fiatalon megismerkedett a sport világával. Az örökmozgó, rosszcsont gyermek kezdetben gyorskorcsolyázó volt, országos bajnokságot is nyert. Állítása szerint akkor rontották el, amikor elvitték jégkorongmérkőzésre. „A jég szagát korábban is megéreztem, de a jégkorong teljesen magával ragadott” – mondja. Sokat bulizott, ez nyilván meg is látszott későbbi eredményein. Az egyéni sport nem igazán volt ínyére, sokkal inkább szeretett volna csapatsportban érvényesülni. „Lógtam a short-track edzésről és helyette Ilyés Róberttel, aki osztálytársam volt, fociedzésre jártunk. Sportról szólt az élet, és bár jó tanuló voltam, igazából nem is emlékszem, mikor tanultam” – elevenítette fel a kezdeteket.
A Márton Áron Gimnáziumban kipróbálta a kosárlabdát is, a palánk alatti játékban remekelt, legalábbis elmondása szerint. Bukarestben, az akadémián kosár szakon végzett, miközben B divíziós csapatban játszott. Állást is ajánlottak neki Bukarestben, de a szíve hazahúzta Csíkszeredába, ahol testnevelő tanárként dolgozott.
Lokálpatrióta szépségkirály
Játszott, focizott, minden hülyeségben benne volt, egyszer szépségversenyt is nyert. „Harmadéves egyetemista koromban beugrósokat kerestek a férfi szépségversenyre, mivel több jelölt is visszamondta a fellépést. Nem volt kedvünk, de pénzt ajánlottak, mi pedig szokás szerint le voltunk égve anyagilag. Belevágtunk, aztán a végén engem választottak a legszebbnek” – mondja hahotázva.
Öt éve teljesen leállt a sporttal, lábai nem bírták a terhelést, számos beavatkozás után elege lett a sorozatos műtétekből, így a lelátót választotta. „Egyszer egy interjú kapcsán megkérdezték tőlem, milyen érzés főszurkolónak lenni, mire csak azt válaszoltam: háromezren vagyunk főszurkolók. Nem néhány emberen múlik a hangulat, hanem az összes szurkolón, hiszen mindenki odateszi a csontot.”
Sziszó teljes hangerőből végigszurkolja a Sportklub mérkőzéseit, társai megérzik a hiányát, ha netán nincs jelen. A székelyföldi szurkolótáborok közül állítása szerint a csíkszeredai Lokálpatrióták az aranyérmesek. „Hangra egészen biztosan mi vagyunk az elsők, ez vitán felüli. Megtanultam a technikát, hogy ne menjen el a hangom a mérkőzések végére. A kilencvenes évektől kezdtünk szurkolni rendesen. Mit is jelent rendesen szurkolni? Vannak írott és íratlan szabályok. Előfordult, hogy Brassóban nem engedtek be mérkőzésre, vagy éppen kiraktak, mert szerintük nem voltam megfelelő állapotban” – tette hozzá, kiemelve: előfordul, hogy meccs közben elszabadulnak az indulatok, ez benne van a játékban, és a lelátón is megtörténik. „Első számunkra a sportszerű szurkolás, nem pedig az ellenfél szidalmazása, néha azonban a bírók megkapják a magukét” – ismerte el. „Amikor igazságtalanságnak érezzük a bírói ítéletet, akkor következik a füttykoncert. Az Erste Liga döntőjében történt egy ilyen eset. Láttuk a csapaton is, Salló Alpár sérülése lelkiekben megviselte a csapatot, és mi sem tudtuk szó nélkül lenyelni az esetet” – elevenítette fel a döntő párharc egyik kulcspillanatát a drukker.
Az idei szezonról és a csapatról
A Sportklub zsinórban harmadszor nyerte meg az Erste Ligát, nem csoda, hogy Bencze a jelenlegi keretet tartja minden idők legjobbjának. „Most tényleg összeállt minden: játékosok, edzői stáb, szóval minden, ami kell. A csapat mellett vagyunk, ezt ők is érzik, számtalanszor el is mondják, mekkora pluszt jelentünk nekik a lelátóról. Mi azt szoktuk mondani, ez természetes, hiszen nekünk kék-fehér van a szívünk helyén. Általában másnap visszanézem a mérkőzéseinket, mert akkor kapok pontosabb képet a játékunkról, a lelátón magával ragad a katarzis” – mondja Sziszó.
Kiemelte, hogy sokan gyerekekkel jönnek mérkőzésre, és már a 4-5 évesek is kívülről ismerik a szurkolói repertoárt. „Hiába, ha a vírus megfertőzött, onnan vége, a sport szerelmese leszel. Így történt azzal a iași-i házaspárral is, akik egyszer turistáskodtak Csíkszeredában, és kíváncsiságból beültek hokimeccsre. Azóta bérletük van, ha tehetik, a távolság ellenére minden meccsen itt vannak.”
Sziszó helye a Balla Feri bácsi szektor – B-közép – első sorának 33-as széke, amely nem a véletlen műve. – A 13-as és 33-as számok egyébként is a kedvenceim. A kilencvenes évek végén Balla Feri bácsi már nem tudott meccsre járni, nemsokára meg is halt. A kommunista időkben is a Sportklub szurkolótáborának emblematikus figurája volt – emlékezett vissza Bencze Szilárd. Majd folytatta: azzal, hogy ő már nem tudott meccsre járni, keletkezett egy hiány és gondolkodtak, ki legyen a főszurkoló. Bár semmiféle szavazás nem történt, mégis Sziszó töltötte be ezt a szerepet a szurkolók körében. – A bérletem azóta is oda szól, 1998, 1999-től nagyjából tíz évig voltam főszurkoló, majd átadtam a címet. Egyezzünk meg, neveket nem említek a Lokálpatrióták közül, mert egy cikkbe nem fog beleférni. Azon az elven vagyok, vagy mindenkit vagy senkit – jegyezte meg mosolyogva.
A következő szezonról
Szilárd bizakodó a Sportklub háza táját illetően és készül jövőre a bajnoki címek megvédésére. – Nem látom akadályát, miért ne lehetne meg a címvédés, nagyszerű a csapat, a támogatók, szponzorok, a stáb, mindenki együtt van, és nagyon akarja – mondta a drukker. A romániai jégkorong szövetségről negatív véleménye van, amelyet nem rejtett véka alá, viszont örül a gyergyószentmiklósi csapat sikereinek, hogy megerősödtek, fejlődtek, és gratulál nekik.
A Brassóban játszó csíki játékosokat tiszteli, de a brassói csapat és a vezetősége, amit képvisel, nem szimpatikus a csíki drukkerek számára. – Az Erste Ligában az új szabály bevezetésével gyengíteni próbálnak. A pontrendszer bevezetése különböző szempontok alapján történik, azon a címen, hogy a fiatal magyar és romániai játékosokat népszerűsítsék. Nos, szerintem ez a pontrendszer a liga színvonalának visszaesését fogja eredményezni – fejtette ki véleményét Sziszó. Szerinte a szabadpiachoz és a profi sporthoz semmi köze ennek a szabálynak, így nem lesz hosszú életű a szabályozás.
Mestersége címere
Bencze Szilárdnak két gyereke, egy 12 éves fia és egy 10 éves lánya van, mindketten imádják a sportot. Édesapjával fatelepen dolgozik, de jégkorongelemzést is bevállal egy kanadai cég jászvásári kirendeltségénél. „Úgy kell ezt elképzelni, hogy két képernyőn dolgozom: egyiken nézem valamelyik európai topliga mérkőzéseit, a másikon elemzem. Időben nagyjából egy perc történéseit elemezni egy órát vesz igénybe” – avatott be a munkájába.
Vlaicu Lajos