Huszonhét világcsúcs született
Rio de Janeiróban 91 olimpiai és 27 világcsúcs született különböző sportágakban, ám nemcsak a sportolók jegyeztek rekordokat az idei Nyári Olimpiai Játékokon. Az éremhalmozók között az első ötben két magyar is szerepel, Michael Phelp pedig egy több mint kétezer éves rekordot is megdöntött.
[caption id="attachment_34682" align="aligncenter" width="1536"] Michael Phelps minden idők legsikeresebb olimpikonja. Kétezer éves rekordot döntött[/caption]
Közel száz olimpiai és huszonhét világrekordot döntöttek meg a sportolók az idei Nyári Olimpiai Játékokon. Ám ezeken kívül is születtek rekordok, például az idei, riói játékokat követték a legtöbben a világhálón, de a brazíliai sporteseményről közvetítettek eddig a legtöbb élő műsort a játékok történetében. Az alábbiakban néhány érdekességről készítettünk összeállítást.
Érmesek
A legtöbb érmet – ahogyan az várható is volt – az Amerikai Egyesült Államok sportolói nyerték (121), az aranyérmesek tabelláján is ők végeztek az első helyen (46). Érdekesség, hogy a britek ugyan az éremtáblázat második helyén zártak 27 arany-, 23 ezüst- és 17 bronzéremmel (összesen 67), ám a kínai sportolók a harmadik helyen hárommal szereztek több érmet, mint Nagy-Britannia küldöttsége (70 érem, melyből 26 arany, 18 ezüst és 26 bronz). Az érmek kontinens szerinti eloszlása: Európa 48%, Amerika 22%, Ázsia 21%, Óceánia 5%, Afrika 5%. Összesen 11 303 sportoló versenyzett az első dél-amerikai olimpián, 28 sportág 306 versenyszámában osztottak érmeket a szervezők, összesen 2102 érem talált gazdára. Ötvenkilenc delegáció nyert aranyat, az érmet szerző küldöttségek száma 87.
Az éremhalmozók rangsorában három amerikai sportoló után Hosszú Katinka a negyedik, Kozák Danuta pedig az ötödik. Az éremhalmozók listájának élén Michael Phelps végzett 5 arany- és 1 ezüstéremmel, Katie Ledecky 4 arany- és 1 ezüsttel a második, míg Simone Biles 4 arany- és 1 bronzéremmel a harmadik lett. Hosszú Katinka 3 arany- és 1 ezüstéremmel a negyedik, míg Kozák Danuta holtversenyben – 3 arannyal – az ötödik helyen zárt Usain Bolttal, Jason Kennyvel és Ryan Murphyval.
Három nemzet sportolói először szereztek érmet az ötkarikás játékok történetében, ráadásul ez a Fidzsi-szigetek, Jordánia és Koszovó esetében is aranyérem volt. További öt ország is első aranyát gyűjtötte be Rióban: Bahrein, Puerto Rico, Szingapúr, Vietnam és Tádzsikisztán is először ünnepelhetett olimpiai bajnokot.
A legtöbb résztvevő
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 205 tagországának küldöttsége mellett 206.-ként a menekült sportolók delegációja is jelen volt a riói játékokon, ez rekordnak számít. Koszovó és Dél-Szudán küldöttsége először szerepelt a játékokon. A nemek közötti eloszlás terén is rekord született, a vasárnap véget ért olimpián a sportolók 45 százaléka nő volt, négy éve Londonban ez az arány 44 százalék volt. A legnépesebb sportolói delegáció az Egyesült Államoké volt (554 fővel), míg a legkisebb küldöttséggel Tuvalu érkezett (1 sportoló) a riói játékokra.
A közvetítések is csúcsot döntöttek: 350 ezer órányi tévéközvetítést élvezhettek a nézők több mint 500 csatornán. A közvetített órák száma 75 százalékos növekedést mutat a londoni adatokhoz képest. Az olimpia a digitális platformokon is csúcsot döntött: a NOB Facebook-oldalát 14,8 millió felhasználó kedveli, ez a szám négy éve kicsivel több mint a fele volt ennek. A NOB weboldalát 25 millióan látogatták a játékok alatt, ez több mint kétszerese a londoni adatnak. Szintén rekord, hogy az oldal látogatásainak 70 százaléka mobiltelefonról vagy táblagépről történt.
A golf 112 év szünet után tért vissza az olimpiára, idén pedig bemutatkozott a hetes rögbi. Újdonság, hogy a riói olimpián a tornaversenyek gálaeseménnyel zárultak. A szervezők ötezernél is több doppingtesztet végeztek el, ami a legátfogóbb doppingellenes eljárást jelenti az olimpiák történetében.
Rekorderek
A riói játékokon 27 világ- és 91 olimpiai rekord dőlt meg, a brit Adam Peaty és az amerikai Katie Ledecky (mindketten úszók), valamint a brit pályakerékpáros üldözőcsapat (Ed Clancy, Steven Burke, Owain Doull, Bradley Wiggins) kétszer is világrekordot döntött. A rekorderek között van Hosszú Katinka magyar úszó is.
Michael Phelps Rióban egy 2167 éves olimpiai rekordot is megdöntött. Az amerikai a 200 méteres vegyes úszás megnyerése után a 13. olyan olimpiai aranyérmét vehette át, amelyet egyénileg, tehát nem csapatban szerzett, és ezzel megdöntötte a görög Leónidasz rekordját. A görög atléta az ókorban, Krisztus előtt 164-től vett részt egymás után négy olimpiai versengésen, amelyeken stadionfutásban, kettős stadionfutásban (ezek a mai 200 és 400 méteres távok megfelelői) és fegyveres futásban diadalmaskodott, összesen 12 alkalommal. Phelps ezt a rekordot adta át a múltnak az idei olimpián. Leónidasz egyébként 36 évesen aratta utolsó olimpiai győzelmét, Phelps most 31 esztendős, és az idei volt az ötödik olimpiája a 2000-es óta.
HN-összeállítás