Hazai versenyükre készülnek a megyebeliek
Nagyobb az elvárás hazai pályán – ezt egyöntetűen jelentették ki a Hargita megyei pilóták a hétvégi verseny előtt. A román ralibajnokság második futamának ezúttal is Székelyudvarhely lesz a főhadiszállása, pénteken viszont érinti a mezőny a Gyergyói-medencét is, szombaton pedig a homoródmenti pályákon száguldanak a pilóták. A pályabejárásokkal kapcsolatosan három megyebeli páros tagjai nyilatkoztak a Hargita Népének.
Sokkal nagyobb a győzni akarás hazai környezetben és nagyobb az elvárás is – ezt egyöntetűen jelentették ki a Hargita megyei pilóták a hétvégi versenyük előtt. Tegnap már a pályabejáráson voltak a versenyzők, gyakorlatilag ekkor ismerkedtek meg a szelektívekkel, már amelyiken eddig nem autóztak. Annak ellenére, hogy csak egy új gyorsaságit iktatott be a Hargita Rali útvonaltervébe a szervező Maxx Racing SE, ahogy a pilóták mondják, akár napról napra is változhatnak a körülmények a szelektíveken. Remélik, az időjárás velük tart és nem lesz eső. A pályabejárást követően három megyebeli páros tagjai mondták el véleményüket az idei Hargita Rali szelektívjeiről.
A hosszú Bucsin
Kevés olyan gyorsasági szakasz szerepel a hazai versenynaptárban, amely meghaladja a húsz kilométert, a rekordot a Bucsin tartja évek óta: a szelektív 28,7 kilométeres. A sorrendben a második leghosszabb gyorsasági az Argeș Rali útvonaltervében szereplő Vidraru szelektív a maga 27 kilométerével, a Kolozs Ralin két 21 kilométeres szakasz is volt tavaly, a Tárnica és a Bánffydongó, de a máramarosi Gutin is közel 22 kilométeres. Ezekhez képest viszont egy kisebb szelektívvel hosszabb a Bucsin.
A szelektív rajtja Parajd kijáratánál lesz, az érkezés a Bucsin-tető Borzont felőli részén. – Az út minősége elfogadható, itt-ott látszanak a tél nyomai, de amúgy nincs gond az aszfaltszőnyeggel – mondta lapunknak Teslovan Adrian. A csíki pilóta ugyanakkor kiemelte, négykerék-meghajtású autóval először teljesítik majd ezt a szakaszt. – Amikor utoljára, 2019-ben az ideihez hasonlóan Parajdról volt a rajt és Borzont előtt az érkezés, akkor még az elsőkerék-meghajtású Citroën versenygépünkkel mentünk. Nekünk tehát ebből a szempontból nemcsak a Bucsin, hanem a teljes Hargita Rali újdonság – tette hozzá Teslovan Adrian. Navigátora kitért az új itiner írásának fontosságára. – A Ford Fiesta R5-nek sokkal kisebb a féktávja, mint minden más korábbi versenygépünknek. Ezért főleg a kanyarok előtti féktávok pontos meghatározására és annak lejegyzésére összpontosítottunk a pályabejárások során – mondta Cseh Vajk Imre.
Akárcsak a Teslovan–Cseh páros, úgy a Nechifor–Mag kettős is versenygépet cserélt az idény előtt.
– A Mitsubishi és a Subaru között óriási a különbség, így hiába versenyeztünk korábban már ezen a szakaszon, teljesen újra kell írjuk az itinert. Nekem személy szerint nem kedvencem a Bucsin: túl széles ahhoz képest, hogy milyenek az igazi pályák. De a féktávokra nagyon oda kell figyelni, ráadásul a szakasz végén a túlhevült fékek okozhatnak problémát – nyilatkozta lapunknak Mag Levente.
Nagyon tempós
A 11,8 kilométeres Libán szakasz első részéről mindkét páros azt mondta, nagyon gyors. – Jó a pálya, jó tempós, főleg az emelkedő része. A lejtmenetben viszont a fékek túlhevülése miatt sokan lassabbra veszik majd tempót, mert megállni is tudni kell – mondta Mag Levente. Cseh Vajk Imre szerint az emelkedő részen lehet kiharcolni nagy különbségeket, az ereszkedés ugyanis óvatosságra inthet mindenkit. – Fontos lesz a Bucsin célja és a Libán rajtja előtt a fékek visszahűtése. És aki ezt megfelelőképpen tudja lemenedzselni, annak előnye lehet a Libán második részén – tette hozzá a csíki navigátor.
A látványelem
A szuperszpeciál talán egy rali leglátványosabb szakasza, a legtöbb nézőt vonzza, és szponzorok szempontjából sem elhanyagolható, hiszen a Prima Sport, illetve az esemény és a szakszövetség közösségi oldalán is élőben közvetítik. Ez az a szakasz, ahol a legközelebb lehetnek a nézők a versenyautókhoz, mi több, az időellenőrző pont környékén még szóba is elegyedhetnek velük. A városi szakaszok látványosak ugyan, de nem minden pilóta kedveli.
– Egy hiba akár végzetes is lehet az autó számára. Nem túl széles az út, van járda, és a járdaszegély a versenyautó egyik legnagyobb ellensége. A nézők szeretik, ha látványosan autózol egy szuperszpeciálon, de nekünk, sportolóknak fontos az is, hogy milyen idővel teljesítjük ezt a szakaszt. És egy-egy körforgónál könnyű másodperceket elhullatni, amit másnap aztán kínkeservesen kell ledolgozni – mondta Cseh Vajk Imre.
Székelyudvarhelyi lakosként sok szurkolóra számít Mag Levente. – Nem könnyű a szuperszpeciál senkinek, de amikor tudod, hogy minden nézőbarát ponton ott vannak ismerőseid, barátaid, kollégáid és nézik a teljesítményedet, a nyomás még nagyobb. És remélem, hogy majd megtapsolnak és nem lehurrognak a nézők minket – tette hozzá Mag Levente, utalva arra, hogy számít a jó szereplésre.
Jakab Attila számára a szuperszpeciálon kezdődik el a Hargita Rali. – A másodosztály mezőnyének nem szerepel a Bucsin és a Libán az útvonaltervben, így nekünk a Dietrich Árpád gyorsaságival indul a verseny. Ha arra gondolok, hogy a pálya mellett majdnem minden méteren lesz egy-egy ismerős, ez óriási impulzust tud adni. De ha arra gondolok, hogy hibázok, akkor hetekig fogom hallani a barátok ugratásait. Én úgy indulok neki a versenynek, hogy a lehető legjobb időeredményt érjem el, és a szuperszpeciálon a látvány mellett ez is számít – nyilatkozta lapunknak a székelyudvarhelyi pilóta.
A kakukktojás
A Teslovan–Cseh páros ugyan murván, de 2015-ben ment a Homoródalmás szelektíven, de azóta aszfaltszőnyeg került a 132A megyei útra. – A murva út keskeny volt, most viszont szélesebb, de pont olyan technikás, mint hét éve volt. Persze a körülmények változtak, jóval gyorsabb lett, csak kár, hogy hat és nem legalább tizenkét kilométer – mondta nevetve Cseh Vajk Imre. A szakaszon viszont vannak becsapós helyek. – Ez is az egyik olyan szakasz, ahol nem szeretném, ha a verseny napján vagy az azt megelőző napon esne az eső. A szelektív második része, az ereszkedő ugyanis lombhullató erdő között vezet el, ez pedig jól megszűri a napfényt és nehezebben szárad fel az aszfalt. Fékezésnél nem jó érzés, esőben pláne nem, ugyanis kialakulhat az aquaplaning, azaz a felúszás. Az pedig végzetes is lehet egy hajtűkanyar előtt – mondta Teslovan Adrian.
Mag Levente szerint is technikás az új szelektív, sok nézőre számít, hiszen a gyorsasági mindkét végén vannak jól belátható szakaszok. – Nagyon tempós a szelektív, ráadásul nagyon nézőbarát. Murván mentünk rajta, aszfalton viszont a pályabejárás során ismerkedtünk meg a szelektívvel. A hat méter széles út könnyen autózható – tette hozzá a székelyudvarhelyi navigátor.
Jakab Attila szerint is látványos a szakasz, ő viszont attól fél, nehogy sok legyen a kavicsfelverődés a kanyarok ideális ívén. – Amint tapasztaltuk, a szervezők több kanyarban is akadályokat helyeztek ki a kanyarok belső ívére, így akadályozva meg a kanyarlevágásokat. Ez főleg nekünk, a másodosztálynak kedvez, hiszen a raliban „don’t cut”-ként ismert akadályok hiányában olyan mennyiségű szokott lenni a kanyarok belső ívén a kavics, hogy nekünk már murva érzésünk van. Remélem, ezúttal tiszta aszfalton mehetünk – mondta a székelyudvarhelui pilóta.
Padlógáz a vége
Évek óta a nézők által az egyik legkedveltebb szakasz a Homoródszentpál–Homoródkarácsonyfalva közötti szelektív. Egy egyenes szakasszal kezdődik és egy ugyanilyen résszel ér véget a szelektív, amelyet padlógázzal teljesít a mezőny többsége. Az emelkedő és az ereszkedő szakasz tele van kanyarral, ennek többsége becsapós. – Rövid, de velős, pláne ha nem tiszteled meg a kanyarokat. Sok a becsapós kanyar, ráadásul néhánynak a dőlésszöge nem a megfelelő. Ha rosszul támadod meg, nagy bukás lehet belőle – mondta Mag Levente.
A szelektív rövidsége Teslovan Adriannak sem nyerte el a tetszését. – Bele sem tudsz melegedni az ülésbe, már célban is vagy. De azért tisztelni kell a szelektívet, mert túl sok csapda van: az egyenetlen aszfalt megdobhat, ez pedig egy fékezés előtt nem kellemes. Itt is fontosak lesznek a kanyarlevágás akadályozására kihelyezett bálák pontos felírásai, mert érhet meglepetés. Volt év, amikor felírtunk egy „don’t cut”-ot a pályabejáráson, és a versenyen nem volt ott, de olyan esettel is találkoztunk, amikor utólag pakoltak ki a kanyar belső ívére egy szalmabálát, nekünk meg „vágd le” volt az itinerben – mondta Teslovan Adrian.
A csúcs
A lapunk által megkérdezett sportolók egyöntetűen azt mondták, a Lövéte szakasz a legjobb szelektívje az országos bajnokságnak. – Ez világbajnoki – WRC – szakasz. Ilyen kellene legyen minden gyorsasági a hazai bajnokság aszfaltversenyein – mondta lapunknak Nechifor Răzvan, akinek Mag Levente navigál. A iași-i pilóta szerint megunhatatlan a Lövéte szelektív, bármely irányban szerepelhet a rali útvonaltervében, szívesen megy rajta. – De azért az igazi így, ebben a formában, azaz Lövéte rajttal és Kalibáskő érkezéssel – nyilatkozta lapunknak Nechifor Răzvan.
– Csak és kizárólag szuperlatívuszokban tudok beszélni a Lövéte gyorsaságiról. Nemcsak én, hanem a mezőny többsége, a hazai és külföldi pilóták is mind csak jót mondanak erről a szakaszról. De azért ne feledjük, nagyon nehéz szelektív. Keskeny az út, tempós részekkel, sok a hídfő, emelkedik, majd ereszkedik, újból emelkedik és ereszkedik, végül emelkedik az út, az utolsó része ráadásul erdő között, ahol egy eső nagyon be tud zavarni. Tévedni nem szabad, esni csak nagyot lehet. Itt nincs olyan, hogy kicsúszok és megúszom, ezen a szelektíven ha buktál, akkor legjobb esetben is nagyot buktál. Vagy óriásit, de az már hatalmas kárral jár – mondta Teslovan Adrian.
A célok
Mindhárom páros géposztály-győzelemre hajt, mi több, csapatban is szeretnék megismételni a szezonnyitón elért teljesítményt. – Nagyon kemény a mezőny az RC2 géposztályban, megelégednénk, ha a tavalyi eredményeinket elérnénk. Akkor a hazai értékelésben összetettben a második, géposztályban az első lettünk, ezzel most is kibékülnénk – mondta nevetve Cseh Vajk Imre.
– Egyértelmű, hogy az RC2N géposztály első helyére hajtunk, de nem győzöm hangsúlyozni, nekünk az idei tanulóév az új versenygépünkkel. Persze azért nagyon jó érzés lenne, ha a dobogó legmagasabb fokáról integetne navigátorom a barátainak – mondta Nechifor Răzvan.
A másodosztályban szereplő Jakab Attila is dobogós reményekkel vág neki a hazai versenynek. Géposztályukban egyértelmű, hogy nyerni akarunk. De azért jó volna, ha összetettben is felállhatnánk a dobogóra, noha tudom, vannak nálam tapasztaltabb pilóták a miénknél jóval erősebb autókkal a mezőnyben – nyilatkozta Jakab Attila.
Kopacz Gyula