Szükség van a CNCD-re
A szenátus egyhangúlag elutasította az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) felszámolását, amelyet még a szélsőségesen nacionalista Egységes Románia Párti (PRU) Bogdan Diaconu kezdeményezett.
Február végén a képviselőház hallgatólagosan, érdemi vita nélkül fogadta el a tervezetet, amelyet Bogdan Diaconu volt képviselő terjesztett be még a tavaly véget ért parlamenti ciklusban (a PRU nem jutott be a parlamentbe a decemberi választáskor). A szenátus jogi bizottsága a tervezet elutasítását javasolta, amit a szenátus egésze meg is szavazott, elutasítva így a testület felszámolását. Diaconu a tervezethez fűzött kétoldalas indoklásban arra hivatkozott, hogy a közpénzen működtetett diszkriminációellenes tanács „románellenes, nemzetellenes” intézmény, amely szerinte az RMDSZ és a „hagyományos keresztény román értékek megsemmisítését célzó más érdekcsoportok” eszközévé vált.
A diszkriminációellenes tanács megalapításáról szóló sürgősségi kormányrendeletet még 2000-ben fogadta el az akkori kormány. A testület parlamenti ellenőrzés alatt álló független intézmény, elnöke Asztalos Csaba jogász.
„Ez a jogszabály a magyarellenességéről ismert volt képviselő utolsó öröksége a parlament asztalán. Reméljük, a jövőben nem lesznek hasonló, az egyenlő bánásmód és az emberi jogok védelmét biztosító intézmény ellen beterjesztett kezdeményezések. A diszkriminációellenes tanács működésére nagy szükség van, hiszen sajnos napjainkban is tapasztalható a társadalom intoleranciája, és gyakoriak a faji, etnikai, nemi, vallási, szociális és más természetű diszkriminációs esetek” – hangsúlyozta Tánczos Barna Hargita megyei szenátor (képünkön) a szenátus plénumának döntése után.
A felsőház plénumában történt szavazást követően Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakciójának vezetője felidézte: a diszkriminációellenes tanács megalapítását többek között az a 2000/43-as uniós irányelv indokolta, amely azt szorgalmazza, hogy a tagállamok az emberi jogok védelmét, az esélyegyenlőséget népszerűsítő intézményeket hozzanak létre.