Hirdetés

Lassan halad az Országos Helyreállítási Terv, uniós forrásokat veszíthet az ország

Románia egyik legnagyobb léptékű reformprogramja, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) végrehajtása lassan halad, ami veszélyezteti az európai uniós források lehívását – figyelmeztet Cristian Popa, a jegybank igazgatótanácsának tagja csütörtöki véleménycikkében.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 2 perc
Lassan halad az Országos Helyreállítási Terv, uniós forrásokat veszíthet az ország
Illusztráció Fotó: Pixabay

A szakértő emlékeztet arra, hogy Románia összesen 28,5 milliárd eurót hívhat le az Európai Unió helyreállítási alapjából, amelynek egy része vissza nem térítendő támogatás (13,6 milliárd euró), másik része pedig kedvezményes hitel (14,9 milliárd euró). Ahhoz azonban, hogy az ország hozzáférjen ezekhez a forrásokhoz, gyorsítania kell a helyreállítási tervben rögzített fejlesztéseket, beleértve az infrastruktúra korszerűsítését, a közigazgatás digitalizálását, valamint az egészségügyi és oktatási rendszerek reformját. Jelenleg azonban ezek a projektek jelentős késésben vannak.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Popa kiemeli: 2024 szeptemberének végéig Románia csupán 9,4 milliárd eurót kapott meg a rendelkezésre álló összegből, ami az egész támogatási csomag mintegy egyharmadát jelenti. Még aggasztóbb, hogy ebből a pénzből mindössze 4,1 milliárd eurót sikerült ténylegesen elkölteni. Az Európai Bizottság adatai szerint a PNRR keretében kitűzött 518 mérföldkő és cél közül eddig csupán a 14 százalék teljesült, 448 pedig még megvalósításra vár.
„Az uniós források felhasználása rendkívül lassan halad. Ha a reformok és célkitűzések teljesítése nem gyorsul, a támogatások sem fognak megérkezni” – írja a közgazdász.
Emellett emlékeztet arra is, hogy

Románia az egyetlen uniós tagállam, amelyet a helyreállítási alap szabályozásának 10. cikke értelmében forrásmegvonás fenyegetett, mivel nem tett elegendő lépést a költségvetési hiány csökkentésére.

Popa hangsúlyozza: a PNRR nem csupán pénzügyi támogatás, hanem egyben lehetőség is Románia modernizációjára. „Ritka alkalom, hogy egy ország ilyen jelentős, 28,5 milliárd eurós támogatást kapjon fejlesztési célokra. Ennek feltétele mindössze annyi, hogy végrehajtsa a szükséges reformokat, tartsa be a költségvetési fegyelmet és hatékonyan fektessen be stratégiai területeken. Kevesebb mint két év áll rendelkezésünkre, hogy kiaknázzuk ezt a lehetőséget. Ha nem cselekszünk időben, az el nem költött pénz elvész. Képesek leszünk-e gyorsítani az uniós források lehívását?” – idézte a véleménycikket az Agerpres hírügynökség.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!