Hirdetés

Nyáron is bevetnék a biomasszakazánokat

A székelyudvarhelyi városvezetés és a távhő­szol­gáltató Urbana Rt. között öt évre kötött ártámogatási szerződés lejártával megszűnik majd a távfűtés lakossági árát alacsonyabban tartó „ársapka”. A városvezetés rendszerszintű módosításokkal igyekszik lefaragni a várható költségeket – és ezek akár hathatós változást is hozhatnak, már amennyiben nem drágul jelentősen a fűtőanyag ára.

Pál Emil
Nyáron is bevetnék a biomasszakazánokat
Kazán működés közben. Székelyudvarhelyen az energiamix átporciózásával kísérleteznek, hogy kevésbé égessen az ár Fotó: Hodgyai István

Vékony szálon függ a Székelyudvarhelyen távhőt használók közműszámláinak jelentős drágulása, az érintettek Damoklész kardjaként értelmezik a helyzetet. Tavaly például nagy riadalmat keltett, hogy a városháza és az Urbana Rt. városgazdálkodási vállalat között lejárt a távfűtés ártámogatásáról szóló szerződés, és ez – mint arról korábban beszámoltunk – nagyjából 1800 fogyasztó számára eredményezett volna háromszoros áremelkedést. Ennek következtében, amíg a városvezetés igyekezett megoldást találni a távhőszolgáltatás drágulásának megfékezésére, számos fogyasztó szerződést bontott az amúgy is veszteséges évet záró Urbana Rt.-vel. A kilátástalannak tűnő helyzetre végül sikerült ideiglenes megoldást találni: öt évre hosszabbították meg az ársapkára vonatkozó szerződést a vállalat és a város között. Miután az európai uniós direktívák nem teszik lehetővé az ártámogatás hosszú távú fenntartását, a városnak most kevesebb mint öt év áll a rendelkezésére – az érvényben lévő szerződés lejártáig –, hogy megoldásokat találjon a rendszer hatékonyabb, s így olcsóbb működtetésére. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Olcsóbban szerzik be a fűtőanyagot

Lapunk megkeresésére Dávid Endre alpolgármester beszámolt azokról a – más városok szolgáltatóinak működését is figyelembe vevő – módosításokról, amelyeket már megléptek, és ezáltal az éves költségekből is le tudtak faragni. Mint mondta, eddig 600 ezer lejes éves költségcsökkenéssel számolnak, de további módosításokkal akár az egymillió lejes éves költségcsökkenést is elérhetik. 

– A módosítások lényegében annyit jelentenek, hogy más struktúrában kötöttük meg a szükséges alapanyagok beszerzési szerződését, melyekhez olcsóbban jutunk hozzá, valamint a biomasszával fűtött kazánok működését is optimalizáltuk

– magyarázta Dávid, megjegyezve, hogy ezentúl nagyobb hangsúlyt fognak fektetni a biomasszás kazánok működtetésére. – Nyolc kazán áll rendelkezésünkre, ebből kettő biomasszával, hat gázzal fűthető. A biomasszakazánok önmagukban közvetetten szol­gálják ki a fogyasztókat: a gázkazánokhoz vannak kapcsolva, így azok kisebb mértékben vagy egyáltalán nem fűtenek, csak átengedik a vizet a fogyasztói rendszerekbe – részletezte az alpolgármester, megjegyezve, hogy jelenleg egy biomasszakazán üzemel, de számolnak azzal, hogy a másikat is beindítják.

Nyáron is bevetnék a biomasszakazánokat
Fotó: Hodgyai István
Faőrlemény mint fűtőanyag. „Előléptetnék” a biomasszakazánokat, de a költségmegtakarítás sok együttható függvénye

Vízszintes elosztás – van, ahol csak álom

Dávid Endre szerint a bio­masszakazánok jobb kihasználásával további költségcsökkenés érhető el, így várhatóan nemcsak a téli fűtésszezonban fogják működtetni azokat. 

– A faőrleménnyel táplált biomasszakazánoknál másképp alakul a hatékonyság, mint a gázkazánoknál, akkor jobb ezeket használni, mikor tartós ideig szükséges őket üzemeltetni. Ha a költségek lefaragását vesszük alapul, akkor nyáron a meleg víz előállítására is használatba lehet állítani a biomasszakazánokat, ami várhatóan további költségcsökkenéseket fog hozni – vázolta Dávid, megjegyezve, hogy ennél nagyobb költségcsökkentést már csak akkor tudnak elérni, hogyha a szekunder rendszeren is végeznek korszerűsítéseket. – A primer rendszer nagyjából rendben van, így már csak a tömbházak hőcserélőitől számított vezetékrendszeren kellene módosítani. A vízszintes elosztású rendszer bevezetése hatékonyabbá tenné a szolgáltatást, de vannak buktatói is, mivel akadnak olyan tömbházak, ahol csak néhány fogyasztó lakik, de számos lakás üresen áll, a vezetékrendszer cseréje így nem igazán megoldható

– mutatott rá.

Az érem másik oldala

Hadnagy Gábor, az Urbana Rt. igazgatója már árnyaltabban látja a helyzetet, a költségcsökkentésről határozottan kijelentette: csak akkor lesz elkönyvelhető, ha következő évben is ezen az áron fogják tudni beszerezni a faőrleményt. 

– Gyengébbek a telek, enyhe a tavasz, a számításokat pedig értelemszerűen a jelenlegi adatok szerint végezték. Minden beszállítóval egy évre kötünk szerződést, és a biomassza ára attól is függ, hogy nyáron vagy télen kérünk-e rá árajánlatot – közölte a köz­műigazgtó. Mint rámutatott, valóban született egy határozat, amely szerint nyáron is a biomasszakazánokat fogják működtetni, ám tapasztalataik azt mutatják, hogy nyáron nem kifizetődő azok üzemeltetése. – Sok változó függvénye ez, de ha csak a humánerőforrást vesszük, amíg egy gázkazánhoz elég egy, a biomasszakazánhoz négy ember is kell, és a napi néhányszor történő ellenőrzés helyett állandó felügyelet. Teljesen más a működtetése és a mechanizmusa is

– summázta Hadnagy Gábor.

De mennyi lesz a végén?

A két évvel ezelőtti több mint 1800 fogyasztóból mára csak 1407 maradt szerződéses viszonyban az Urbana Rt.-vel. A távfűtés piaci ára jelenleg gigakalóriánként 1006,7 lej, míg a székelyudvarelyi lakossági ár 620 lej, ami több, mint a tavaly októberben emlegetett érték. Dávid Endre az árak módosításával kapcsolatban azt mondta, látni kell, hogy a városvezetésnek nagyon kicsi a mozgástere, de további számításokat végeznek arra, hogyan tudnák kedvezőbbé tenni a távfűtés árát a lakosság számára. Mint mondta, az új árat még korai lenne meghatározni, ugyanakkor még az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) is jóvá kell azt hagyja.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!