Hirdetés

Kolbászból volt a kerítés is

Már kora hajnalban benépesedett Korond főtere szombaton, ahol nyolcadik alkalommal szervezték meg az Ízig-vérig Disznótor Fesztivált. A rendezvénynek a hagyományőrzés mellett közösségkovácsoló és turistacsalogató szerepe is van.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 2 perc
Kolbászból volt a kerítés is
Hagyományos feldolgozás. Disznóvágás Fotó: Hadnagy Éva

Disznóvisítás törte meg a szombat hajnali csendet Korondon, ahol nem is egy, hanem tizenegy állatot öltek le, annak rendje s módja szerint. A böllérek igyekeztek a legprecízebben elvégezni a feladatot, hiszen árgus szemek figyelték minden mozdulatukat. Évről évre egyre nagyobb az érdeklődés az Ízig-vérig Disznótor Fesztivál iránt, amely ezúttal nyolcadik kiadásához érkezett, és amely nemcsak a községi lakosokat mozgatja meg, hanem turistacsalogatóként is szolgál.

Közösségformáló szándékkal indítottuk el a rendezvényt, fő célunk pedig az volt, hogy átörökítsük a disznóvágáshoz kapcsolódó szokásokat, feldolgozási módokat, ízvilágot az ifjabb nemzedéknek is, amelyet elődeinktől örököltünk

– fogalmazott Katona Mihály, Korond község polgármestere. Hozzátette, ezúttal tizenkét csapat nevezett be a rendezvényre, határokon innen és túlról, hogy saját szokásaik, ízviláguk szerint dolgozzák fel a disznókat.

Hadnagy Éva

A szervezők, hogy színesebbé tegyék az eseményt, versenyt hirdettek, így szakmai zsűri értékelte az elkészült ételeket, a nap végén pedig eredményt is hirdetnek. Díjazzák a legszebb szúrást, a legfinomabb fogópálinkákat, a legízletesebb lecsi-pecsit, a korhelylevest, a véres-májast és a kolbászt is. A zsűrin kívül természetesen a látogatók is mindent megkóstolhattak, hiszen minden csapat standján finom étkek sorakoztak, és nyárson is sültek a malacok szép számban. Emellett pedig forralt bor, a színpadon nótaénekesek és cigányzene biztosította a jó hangulatot. 
A versenyző csapatok között jelen volt Korond több testvértelepülésének küldöttsége is. Oláh Imre és csapata Érmihályfalváról érkezett, és rendszeres résztvevői a fesztiválnak. – Nagyon szeretünk ide járni, már harmadszor vagyunk jelen az eseményen. Picit más az ittenihez képest a mi feldolgozásunk, illetve ízvilágban is eltérünk, hiszen mi a véres ízesítéséhez nem csombort, hanem kaprot használunk, a kolbászba pedig paprikát, köményt és szerecsendiót is teszünk – részletezte Oláh Imre, az érmihályfalvi csapat vezetője, aki hivatásos böllér, ugyanakkor a korondi rendezvényen is több elismerést szerzett az elmúlt években. 

Hadnagy Éva
A magyarországi Seregélyes csapata is visszatérő vendégnek számít, hiszen már negyedik alkalommal vettek részt a disznótoros fesztiválon. – Olyan jó híre van ennek a rendezvénynek a mi településünkön, hogy a harmincfős összeszokott csapatunk mellett még egy közel negyvenfős csapat is érkezett utólag, hogy ők is részt vegyenek a rendezvényen, és megtapasztalhassák az itteni jó hangulatot, vendégszeretetet – fogalmazott Horváth Sándor, Seregélyes polgármestere. Elmondta, már felkészülten érkeztek, így negyven kg kolbászt előzőleg betöltöttek, hogy már reggeltől tudják értékesíteni, és aki szeretné, megkóstolhassa. Az elöljáró elmondta, az összegyűlt összeget jótékonysági célra ajánlják fel, támogatták már egy beteg korondi kislány felépülését, valamint az unitárius egyházat is.

A rendezvény részeként testvérvárosi szerződést is aláírtak Csepreg városával. Baráti szálak fűzik össze a két település fúvószenekarát, amelyet ezúttal önkormányzati szinten is mélyíteni kívántak. Csepreg egyébként Korond tizenharmadik testvértelepülése lett.

Hadnagy Éva



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!