A medvék téli álmot alszanak, de nem ezen a télen
A szokatlanul enyhe tél következtében a medvék többsége nem alszik téli álmot, ezért fokozottan óvatosan kell eljárni, ha a természetben barangolunk.
Az enyhe tél nemcsak a növényzetre, de az állatvilág szokásaira is nagy hatással van, idén például a medvék többsége egyáltalán nem aludt téli álmot – közölte lapunk megkeresésére Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület vezetője. Mint kifejtette, a medvék télire azért ülnek el, mert a táplálékhoz jutás ilyenkor sokkal nehezebben történik, de most az enyhe tél miatt nem kellett pluszenergiát elégetniük. Állítása szerint a meleg hőmérséklet csak pozitívan hatott rájuk, és most táplálékuk is van elég, hiszen tavaly bőséges volt a bükkmakktermés. Elmondása szerint
manapság nem lehet tudni, hogy hová menjen az ember úgy túrázni, hogy ne találkozzon egy medvével – mindegy, hova mész, medvét fogsz látni.
Az egyesület elnöke egy friss élményéről is beszámolt: nemrég apróvadra hajtottak, és döbbenetükre hat medve jött ki a sűrűből.
Mărmureanu-Bíró szerint a medvék, akárcsak a kutyák, egyedenként másképp reagálnak a különböző helyzetekre. Épp ezért nem lehet általánosítani, hogy medvetámadás esetén mit kell tenni, de vannak szempontok, amiket érdemes szem előtt tartani.
Ha túrázni vagy kutyát sétáltatni indulunk a szabadban, mindenképp legyen nálunk egy legalább 15 méter hatósugarú medveriasztó spray
– szögezte le a vadász. Hozzátette: ami még nagyon hatásos, az a sokkolónak a hangja – az ezt generáló készülékeket is be lehet boltokban szerezni –, de elsősorban megelőzni kell a problémát. – Kerülni kell a sűrű, bozótos helyeket, ahol sejteni lehet, hogy medve van, ha társsal megyünk, beszélgessünk, ha egyedül járunk a szabadban, hangoskodjunk: nem feltétlenül kiabálni kell, fütyülni is elég, tudniillik a medve hallása nagyon jó – jegyezte meg, hangsúlyozva, hogy a medvék általában védekezésből támadnak.