Hirdetés

Rendőrség: tavaly közel 150 kiberbűncselekményt követtek el Hargita megyében

146 kiberbűncselekményt regisztráltak tavaly Hargita megyében, a rendőrség bűnmegelőzést célzó óvintézkedéseket fogalmazott meg.

Kovács Andrea
Rendőrség: tavaly közel 150 kiberbűncselekményt követtek el Hargita megyében
Az utóbbi időben megnövekedett az online csalásokkal kapcsolatos bejelentések száma Fotó: Kovács Andrea

A számítógépes bűnözés folyamatosan fejlődő, gyors ütemben bővülő és változó terület, az ilyen bűncselekmények számát pedig az is növeli, hogy egyre többen használnak okostelefont és más okoseszközöket – számolt be Iordan Mircea-Ştefan főbiztos, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője az intézmény szerdai sajtóértekezletén, a tavalyi kiberbűnözési esetekről és a megelőzés módjáról tájékoztatva a sajtó képviselőit.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság tavaly 146 kiberbűncselekményt regisztrált, az ügyek csaknem felét, 65-öt megoldottak és le is zárták. A leggyakrabban bejelentett bűncselekmények közé tartozik a hamis befektetési platformokkal és a pénzügyi műveletekkel kapcsolatos csalás.

Mint a rendőrfőkapitány elmondta, az utóbbi időben megnövekedett az olyan online csalásokkal kapcsolatos bejelentések száma, amelyek ismert személyiségek és vállalatok (mint Hidroelectrica, Romgaz, Transgaz, OMV Petrom) fényképeit és nevét használják jogtalanul. A felhasználókat sok esetben szponzorált bejegyzések vagy reklámok buzdítják arra, hogy fektessenek be részvényekbe vagy kriptovalutába, és az eredeti befektetés többszörösének nyereségét ígérik. A gyanútlan internethasználók legtöbbször hamis oldalakra vagy hirdetésekre kattintanak, ahol pozitív, de ugyancsak hamis visszajelzéseket is olvashatnak másoktól, a csalók ezzel hitelesítik a befektetések valós voltát. Aki besétál egy ilyen internetes pénzügyi csapdába, azt veheti észre, hogy bankszámláiról külföldi számlákra utalnak pénzt.

Rendőrség: tavaly közel 150 kiberbűncselekményt követtek el Hargita megyében

A Román Rendőrség 2025-ben több összetevős megelőzési programot hajt végre, legfőbb célja a tudatosság növelése és a digitális biztonsági ismeretek fejlesztése a gyermekek és a felnőttek körében egyaránt.

A program fontos pontja a pénzügyi csalások megelőzése online környezetben, számolt be Călugăru Marius főfelügyelő, a Bűnügyi Elemző és Bűnmegelőzési Osztály koordinátora. Ennek részeként az említett osztály folytatja a Védd meg személyes és pénzügyi adataidat című megyei kampányt, felhívva a figyelmet az online befektetési csalások kockázatára. Kiemelte: a sigurantaonline.ro platform hasznos tanácsokat ad az online és pénzügyi biztonság, valamint a kiberbűnözők által használt módszerek témakörében.

A sajtótájékoztatón néhány óvintézkedést ajánlottak a lakosság figyelmébe: ne adjunk hozzáférést elektronikus eszközeinkhez ismeretlen személyeknek vagy távoli hozzáférést igénylő alkalmazásoknak, ne adjuk meg személyes vagy banki adatainkat telefonon, függetlenül attól, hogy a hívó milyen minőségben mutatkozik be, ellenőrizzük az állítólagos intézmények képviselőitől kapott információk hitelességét, vagy kérjünk közvetlen megerősítést az intézménytől. Emellett kerüljük az ismeretlenek által ajánlott, gyors és jelentős nyereséget ígérő online befektetéseket vagy pénzügyi tranzakciókat, és jelentsünk minden csalási kísérletet a rendőrségnek, akár áldozattá váltunk, akár csak felmerül a csalási kísérlet gyanúja.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!