A gyermeknek mindig trauma az elválás
Hargita megyében jelenleg közel ezer kiskorú tartozik a Gyermekvédelmi Szociális Igazgatóság ellátórendszeréhez, köztük olyanok is, akiket azért gondoznak nevelőszülők, mert a biológiai szüleik külföldön dolgoznak. Az elválás minden esetben trauma a gyermeknek, jelentette ki Elekes Zoltán ágazati igazgató.
Az országos gyermekjogvédelmi és örökbefogadási hatóság (ANPDCA) nemrég közzétett adatai szerint tavaly szeptember végén 8895 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Közülük 331-et hivatásos nevelőszülőnél helyeztek el emiatt. Lapunk érdeklődésére kiderült, hogy Hargita megyében októberben 265 gyermeknek dolgoztak a szülei külföldön, 616-nak az egyik szülő, 79 gyermek esetében pedig az egyedüli szülő dolgozott külföldön. Ehhez képest a decemberi adatok jóval kisebbek. Ekkor 120 gyermek szülei dolgoztak külföldön, 533 gyermeknek csak az egyik szülője és 62 gyermeknek, aki egyszülős családból származik, az egyedüli szülője vállalt munkát külföldön.
– A törvény előírja, hogy azok a szülők, akik külföldön vállalnak munkát, negyven nappal az utazásuk előtt kötelesek bejelenteni ezt a polgármesteri hivatalnál. Törvényszéki kinevezés is kell, amelyben kijelölik a gyermek törvényes képviselőjét. Ez lehet rokon vagy az ellátórendszer, amelyre bízzák a gyermeket
– közölte a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője.
Mint mondta, jelenleg 946 gyermek tartozik a Hargita megyei ellátórendszerhez. Ebből 130 kiskorú családi elhelyezésben, rokonoknál vagy ismerősöknél van elhelyezve, 338 gyermek van hivatásos nevelőszülőknél, 358 a gyermekvédelmi igazgatóság családi típusú otthonaiban, 98-an a civil szervezetek otthonaiban, és 22 esetben törvényes gyámot neveztek ki a gyermek gondozására.
Elekes Zoltán megjegyezte, hogy nem ritka példa az sem, amikor az egyszülős család esetében az anya rákényszerült, hogy külföldön vállaljon munkát, mert itthon nem tudott előrelépni.
– Ekkor időszakosan ránk bízta gyermekeit, megkért, hogy gondoskodjunk róluk. Sajnos mindez megviseli az adott gyermeket. Ha a szülő nem bántalmazó, az elszakadás mindig traumához vezet, az ok mellékes, a hatás mindig ugyanaz marad. Minden gyermek, aki az ellátórendszerbe kerül, traumát él át
– jelentette ki érdeklődésünkre Elekes Zoltán.