1878 drogtesztet végzett tavaly a Hargita megyei rendőrség gépjárművezetőkön, ezekből 43 volt pozitív
1878 gépjárművezetőn végeztek drogtesztet 2024-ben Hargita megyében, ennek eredményeként 67 jogosítványt vontak be 72 órára, végül 43 esetben igazolódott be a drogfogyasztás a vérmintavétel eredményei alapján – számolt be Alexandru Sebastian Buzilă rendőrbiztos-helyettes, a közlekedésrendészet vezetője a Hargita megyei rendőrség tegnapi sajtótájékoztatóján.
Az év első két hónapjában 305 tesztet végeztek el, ebből tizenhárom hozott a helyszínen pozitív eredményt, és öt esetben a vér- és vizeletvizsgálat is kimutatta tiltott szerek jelenlétét a szervezetben. Márciusban eddig egy pozitív tesztet és egy tesztmegtagadást regisztráltak, utóbbi esetben is pozitívnak bizonyult az eredmény. Ha egy sofőr megtagadja a tesztet, jogosítványát bevonják, és köteles biológiai mintát adnia.
– A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság jelenleg húsz drogtesztet feldolgozó készülékkel rendelkezik, ezek nyolc kábítószercsoportot elemeznek: kokain, opiátszármazékok, benzodiazepinek, kannabisz, amfetamin, metamfetamin, metadon, ketamin. A sofőröket a legtöbb esetben kannabiszfogyasztáson kapták, de az amfetamin, a metamfetamin és a kokain használata is gyakorinak számít – mutatott rá a felügyelőhelyettes.
A közlekedésrendészek által végzett tevékenység részei a különböző megelőző intézkedések is: a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság 2024-ben több ismeretterjesztő előadást és konferenciát szervezett a kábítószer-fogyasztás megelőzése érdekében, nagy hangsúlyt helyezve a tájékoztatásra és a tudatosításra, céljuk olyan eszközöket biztosítani a fiataloknak, amelyek segítségével megérthetik a drogfogyasztás kockázatait, és olyan döntéseket hozhatnak, amelyek biztosítják számukra a biztonságos és kiegyensúlyozott jövőt – számolt be Răducanu Mariana Ramona rendőrügynök, a Bűnügyi Elemző és Bűnmegelőzési Osztály munkatársa.
Mint részletezte: rendezvényeikkel iskolás- és egyetemistakorú fiatalokat, valamint autóvezetőket egyaránt megszólítottak, Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Székelykeresztúron és Maroshévízen is tartottak előadásokat, amelyek célja felhívni a közösség figyelmét a felelősségvállalás fontosságára. Különböző programokat szerveztek a mentális egészség világnapja, valamint a dohányzásmentes világnap alkalmából is, ezekben partnerük volt néhány lelkiegészség-központ és egyesület, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség és több város önkormányzata is. Több ilyen konferencián reális, hiteles perspektívát is adtak a tiltott szerek fogyasztásának hatásairól, korábbi függőket is bevontak, akik közvetlenül tapasztalták rossz döntéseik következményeit és az önkontroll elvesztését.
– E kezdeményezésekkel biztonságosabb környezetet kívánunk teremteni a fiataloknak, támogatást nyújtva nekik és ösztönözve őket, hogy egészséges és felelős döntések alapján alakítsák jövőjüket – összegezte Răducanu Mariana Ramona.