Endes-kúria – Csíkszentsimon
A 19. században épült. Hargita megye műemlékeinek hivatalos jegyzéke 1992 óta műemlék épületként tartja nyilván. Különlegessége a kúria udvarán található hársfa, amely becslések szerint legalább négyszáz éves lehet.
Az Endes családból került ki jogakadémiai tanár Kolozsváron, lófő nemes, aljegyző, királyi táblabíró. Érdemes megemlíteni közülük Endes Györgyöt. Története az 1694-es tatár betöréshez kötődik. Látva felesége, Bors Anna fogságba esését, előjött biztos menedékéből és önként vállalta a rabságot, csak hogy élettársa mellett maradhasson. A történet a házastársi önfeláldozás és hűség szép példája. Endes Árpád hadnagy, majd századparancsnok a segesvári csatában esett el. Édesanyja, Endes Miklósné a csata lezajlása után az osztrák parancsnoktól, Lüders tábornoktól engedélyt kért és kapott fia holttestének felkutatására.
Az édesanya fáradozása sikertelen maradt, fia eltűnt. Az Endes József őrnagy vezényelte zászlóalj Bem oldalán harcolt. A segesvári csatától úgy szabadult meg, hogy Bem az ütközet előtti napon Kőhalomra küldte a vidék szemmel tartására és Gál Sándor segítségére. A szabadságharc bukása után előbb halálra, majd tizenkét évi várfogságra ítélték. 1852-ben kegyelmet kapott. Halála után, 1906-ban szülőfalujában temették el. A család neves leszármazottja Endes Miklós, aki 1934-ben megírta Csík-, Gyergyó- és Kászonszék történetét 1918-ig, ez az egyik legdokumentáltabb mű a térségről.
A tatarozott kúriában jelenleg óvoda működik, az általános iskola pedig Endes József nevét viseli. Emlékét a kúria homlokzatán emléktábla őrzi a következő szöveggel: „Ebben az épületben született, élt és halt meg Endes József honvédőrnagy – 1811–1906 – az 1848–49-es magyar szabadságharc hőse.”
Csíkszentsimonban az Endes-kúria, akárcsak a környékbeli más nemesi családok egykori épületei, a köz szolgálatában állnak. Az egykor tehetős urak és családjaik birtokát képező épületek az évek múlásával a települések meghatározó építményei közé tartoztak és tartoznak, jelenleg nem fenyegeti őket a pusztulás, mert gondos kezekben vannak, a közösség használatában állnak.