Társas tanulás
Újszerű, együttműködésen alapuló oktatási módszert ismertettek szombaton egy Gyergyószentmiklóson szervezett konferencián. Azt remélik, egész Erdélyben elterjed, ugyanis Magyarországon igen jó eredményeket hozott.
Harmadik osztályban tanító pedagógusok vettek részt azon a konferencián, amelyen a Társas tanulás nevet viselő oktatási módszert ismertette dr. Benda József kandidátus, egyetemi docens.
– A társas tanulás során a diákok kiscsoportokban, aktívan vesznek részt a tanulási folyamatokban. Ők maguk kezdeményezhetnek, szabad kezet kapnak abban, hogy kikkel szeretnének együttműködni. Sokkal nagyobb erőbedobással dolgoznak, nem kell őket másképp motiválni – ismertette dr. Benda József a módszert, amelyet az egyetemi oktatásban is alkalmazott.
Magyarországon – ahol nyitottságot mutattak be a pedagógusok – nagy sikert aratott a módszer. Leginkáb Zala megyében talált támogató talajra, két évvel ezelőtt egy harmadikos osztály tanulói 17 országos díjat szereztek tantárgyversenyeken, egy évvel később, tavaly ez 24-re nőtt.
– Vannak családok, amelyek azért költöztek Zalába, hogy ebben az oktatási formában részesüljön a gyerekük – mutatott rá dr. Benda.
Elsősorban elemi osztályokban, alsó tagozaton érdemes használni a módszert, mivel egyetlen pedagógus kell megszervezze a gyerekek oktatását. Felső tagozaton amiatt nehézkesebb, mert a pedagógusok körében nem mindenhol működik a csapatmunka, ami pedig elengedhetetlen.
Erdélybe Mezei János hozta a módszert. Egy videokonferencián találkozott a programmal, és elindította a folyamatot a program bevezetésére.
– Építőmérnökként, polgármesterként és édesapaként is tapasztaltam, hogy nagy hiányosságok vannak az oktatás terén. Rengeteget kutattunk jól működő rendszerek után, Finnországtól Dél-Koreáig, végül Magyarországon találtuk meg azt a módszert, ami nálunk is alkalmazható lehet – ismertette szerepét Mezei János.
A program elnyerte a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, az NSKI, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem és más szervezetek támogatását, és megkezdődött az adaptáció előkészítése. Jelenleg Magyarországon és Erdélyben párhuzamosan dolgozik két csapat a taneszközök és továbbképzési anyagok fejlesztésén. A tesztüzemmód ősztől indul, tanév végén számszerűsítik az elért eredményeket, bíznak benne, hogy itt is hatékonynak bizonyul és gyorsan elterjed.
– Elégedett szülő, magabiztos diák és boldog pedagógus lesz az eredmény – mondta Mezei János.
Barabás-Pál Hajnalka