Tájvédelmi akció
Civil összefogás eredményeként közösségi kezdeményezés indult Gyergyószentmiklóson: célja megóvni a természetet, az épített örökséget a terepjárművek által okozott rombolástól. A Csobot-hegyen lévő Szent Anna-kápolnák és a körülöttük lévő terület védelmében volt előrelépés, de a civilek további szakrális helyek védelmét is fontosnak tartják.
A Csobot-hegyen álló Szent Anna-kápolnák környéke az utóbbi években nemcsak a gyalogos és biciklis kirándulók kedvenc helyévé vált, hanem a terepjárművekkel közlekedőké is. A kijelölt utak mellett megszámlálhatatlan új keletkezett, sokat romlott a gyep minősége az erózió hatására, ugyanakkor a növényzet is megsínylette a nagy forgalmat. A régóta fennálló problémára most természetkedvelő civilek hívták fel a közösség figyelmét. Arra keresnek megoldást, hogy természeti értékeink és épített örökségünk akár száz év múlva is megcsodálhatók legyenek.
– Már a második napon, miután egy találkozón beszélgettünk ennek a tájvédelmi akciónak a fontosságáról, konkrét cselekvésre is sor került. Mivel a beszélgetésünkre néhány terepmotoros személyt is meghívtunk, ők is belátták, hogy nem ilyen formában kellene folytatni ezt a fajta természetjárást, ezért szalagokat helyeztek ki, jelölve, hol szabad járművekkel közlekedni – mondta el érdeklődésünkre Csibi Márti, a kezdeményezés elindítója.
Azóta már tiltó táblákat is elhelyeztek a kápolnák felé vezető úton: a civil megmozdulás részeként ezeket a táblákat támogatásként készítette el egy vállalkozás, az Oxygen Offroad Klub a cölöpöket biztosította, sokan az elhelyezésükben segédkeztek. A területvédelem kapcsán azonban rengeteg tennivaló van még.
– A kápolnákat övező terület felső része az örmény egyház tulajdona, abban egyeztünk meg, hogy bankszámlát nyitnak, ahová erre a célra felajánlott adományokat fogadunk a városlakóktól. Célunk, hogy bekerítsük ezt a területet, és növényeket ültessünk, ez abban is segítene, hogy valamelyest összetartsa a talajt – fogalmazott Csibi Márti.
Hozzátette: a korábban, az egyház által ültetett fenyők nagy része az ottani legeltetés miatt elpusztult.
A civil csapat nemcsak a Szent Anna-kápolnák környékét szeretné megmenteni, hanem a városhoz tartozó többi szakrális helyet is, mint a Kovácspéterben lévő kápolnát és környékét, valamint a Both várának környéke, ahol ugyanezek a problémák észlelhetők.
– Szeretnénk alapítványt létrehozni és működtetni, hiszen nagyon sok megoldandó feladat van a városban, és meggyőződésem, hogy közösségként nagyon sok mindenre vagyunk képesek. Erre a legjobb példa ez az összefogás, amely által elindult egy folyamat, és ezt mindenképp folytatni szeretnénk. Az adománygyűjtés mellett egy olyan szakembert is keresünk, aki tájvédelmi tanulmányt készítene a területről, így hivatalosan is bizonyított lenne ennek a kezdeményezésnek a létjogosultsága – összegzett Csibi Márti.
Boncina-Székely Szidónia