Tavasz végére beüzemelhetik a remetei hulladéklerakót
Amennyiben nem lesznek óvások, jövő tavasszal beüzemelhetik a megyei integrált hulladékgazdálkodás gyergyóremetei lerakóját. Zólya László projektmenedzser biztos abban, hogy 2018-ban elindul a remetei telep, ez pedig „levegőhöz juttatja” a túlterhelt cekendi hulladéklerakót is. Utóbbi helyen a szivárgó csurgalék gondjára idénre megoldást ígérnek.Amennyiben nem lesznek óvások, jövő tavasszal beüzemelhetik a megyei integrált hulladékgazdálkodás gyergyóremetei lerakóját. Zólya László projektmenedzser biztos abban, hogy 2018-ban elindul a remetei telep, ez pedig „levegőhöz juttatja” a túlterhelt cekendi hulladéklerakót is. Utóbbi helyen a szivárgó csurgalék gondjára idénre megoldást ígérnek.
[caption id="attachment_59299" align="aligncenter" width="858"] A csurgalékszivárgásról az eddiginél ismertebbé vált a túlterhelt cekendi hulladéklerakó. Idén megoldják a problémát Fotó: RDE Hargita[/caption]
A Prefektusi Kollégium hétfői tanácskozásán Domokos László, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója közölte: a megye élen jár a hulladékgazdálkodás terén, csupán az orvosi, gyógyszerészeti hulladékok kérdése jelent súlyos gondot. Az ügynökség statisztikáiból ugyanakkor „hiányzik” mintegy 40 ezer lakos, akik nem szerepelnek a szemétszállítási nyilvántartásban. Petres Sándor alprefektus azok felkutatását, azonosítását kérte az ügynökség vezetőjétől, továbbá a cekendi csurgalékproblémát firtatta, ennek „továbbgondolásaként” pedig a szintén jelen levő Zólya Lászlót faggatta a gyergyóremetei regionális hulladéklerakóról.Felszólították a cekendi működtetőtDomokos László lapunkkal közölte: a Cekend-tetőn levő Regionális Hulladéklerakó Központ a kezdetektől (2006) az ügynökség által kibocsátott, jelenleg is érvényes integrált környezetvédelmi engedély alapján működik. A 19,9 hektáros területen levő telepet az AVE Magyarország és az NHSZ Tatabánya Kft. tulajdonát képező RDE Hargita Kft. működteti. A kommunális hulladék tárolására alkalmas telephelyre négy, 2070-ig működő, összesen 1,16 millió tonna hulladék befogadására alkalmas cellát terveztek, ebből kettő épült meg, amelyekben – a cég jelentései szerint – jelenleg 502,8 ezer tonna hulladékot tárolnak. Ez a mennyiség több az eredetileg tervezettnél – részletezte Domokos László. Mint mondta, ennek az oka, hogy a cég az évek alatt növelte a szemétmennyiséget, 2015 óta nemcsak Székelyudvarhelyről és az alapszerződésben szereplő hét községből, hanem közel 72 településről gyűjtik össze és tárolják a hulladékot „a hazai és európai uniós előírásnak megfelelően működő központban”. A hazai és magyarországi sajtóban is elhíresült „csurgalékkal” – más néven „cekendi kóla”-üggyel – kapcsolatosan Domokos úgy nyilatkozott: a bejelentések alapján a nyár folyamán az ügynökség munkatársai a környezetvédelmi őrséggel együtt többször is terepszemléztek a hulladéktározónál. Az ellenőrzések most is folyamatosak: fúrt kutakból vesznek mintát, laboratóriumban elemzik a csurgalék- és esővízmintákat. Domokos szerint egyértelműen nem nyert bizonyítást, hogy az udvarhelyi csatornahálózatba a hulladéklerakóból szivárgott be a szennyező folyadék, de kizárni sem lehetett azt. Hiányosságokat a szivattyúháznál találtak, a céget felszólították, hogy végezze el a szükséges beavatkozásokat. – A környezetvédelmi őrség értesítette az ügynökséget a jelenleg is folyamatban levő munkálatokról és határidejéről. Amennyiben a cég nem tesz eleget a felszólításnak, jogunkban áll a működési engedélyét bevonni. Nagyon remélem, ezt elkerülik, mert az senkinek nem lenne jó, ha bezárna a lerakó, és a szemetet 100-150 kilométerre kellene szállítani – mondta lapunknak Domokos László igazgató.
Újabb nekifutás az üzemeltetőértA túlterhelt cekendi lerakót tehermentesíti a várhatóan jövőre beüzemelhető gyergyóremetei regionális hulladéklerakó. Zólya László, a megyei tanács Műszaki Igazgatóságának munkatársa, projektmenedzser a sokéves csúszások után most derűlátó. – A gyergyóremetei hulladéklerakó készen van, jelenleg üres, mert nincs még üzemeltetője. A megfelelő ajánlatot tevő céget licit útján keresik, az ehhez szükséges közbeszerzési eljáráshoz szükséges dokumentációk elő vannak készítve, ez év folyamán mindenképpen felkerülnek az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer (SEAP) oldalára – tájékoztatott Zólya. A Prefektusi Kollégium alkalmával kifejtette: folyamatban van a helyi önkormányzatok felkeresése, és a velük történő, szemétszállítással kapcsolatos egyeztetés.Elmondta: ha a tározó „beindul”, akkor a Cekend-tetői regionális hulladéklerakó tehermentesítődik, ugyanis a Hargita megyei települések szemetét Gyergyóremetére szállítják. Kivételt képez Székelyudvarhely, mivel a városnak hosszú távú szerződése van az RDE Hargita Kft.-vel. Zólya közölte azt is, hogy a remetei hulladéklerakó dokumentációiban, a közbeszerzési kiírásban is le van szögezve, hogy csak Hargita megyei szemét kerülhet a telephelyre, a szabály betartására figyelni fognak. – A remetei telep működésével egy időben beindul egy másik hulladékgyűjtő rendszer is, ezt a RDE Hargita Kft. tudomásul vette. Az udvarhelyszéki önkormányzatoknak a céggel kötött szerződése a remetei telep működésével egy időben megszűnik, a szemét elszállítására pedig azzal a céggel kötnek majd szerződést, amelyik pályázati úton elnyeri a jogot a tevékenységre. Természetesen a cekendi regionális hulladéktározót működtető RDE Hargita Kft.-nek is jogában áll pályázni arra, hogy az udvarhelyszéki településekről összegyűjtse és a megyei lerakóhoz szállítsa a szemetet – nyilatkozta lapunknak Zólya László.
Koszta: javítanak és jelentkeznekKoszta Attila, az RDE Hargita Kft. ügyvezető igazgatója közölte: a cég eleget tett a környezetvédelmi őrség felkérésének, a szakhatóság által jelzett műszaki hibák javítása folyamatban van, határidőre rendezik a problémát. A csurgalékot az aknába terelik, onnan a tisztítóállomásra vezető, az út mentén elhelyezett dréncsöveket még ez év folyamán elhelyezik – jelenleg a Maros Megyei Vízügyi Igazgatóság engedélyére várnak. Az igazgató abból sem csinált titkot: a gyergyóremetei megyei hulladéklerakó üzemeltetésre kiírt közbeszerzésen az RDE Hargita Kft. részt vesz, a szemétszállításra is pályázni fog.
Kovács Hont Imre
Lázár Emese