Példakép: konok, kemény, szerető és jóságos
Ünnepi szentmisével, koszorúzással, emlékműsorral és élménypedagógián alapuló vetélkedővel emlékeztek a Gyergyóújfaluhoz tartozó Kilyénfalván Jakab Antal püspökké szentelésére annak ötvenedik évfordulóján. A szombat délelőtti emlékünnepség tanúsága szerint a falu nagy szülöttének emléke ma is él, nemcsak az idősek, de a fiatal generáció tudatában is.
Népviseletbe öltözött fiatalokkal, tanáraikkal és helyi lakosokkal telt zsúfolásig a kilyénfalvi római katolikus templom szombaton délelőtt: az ünnepi szentmisét a templomkertben állított Jakab Antal-mellszobor megkoszorúzása zárta. Az ünneplők a helyi kultúrházban folytatták a megemlékezést, ahol „időutazással”, diákoknak szóló vetélkedővel emlékeztek Jakab Antal püspökre.
– Egy szerény fiatalember indult el Kilyénfalváról, hogy a Jóistennek és népének szentelje életét egy olyan korszakban, amikor a katolikus egyház tanításai nem fértek össze a kommunista eszmékkel. Jakab Antal innen vitte magával azt a konokságot és erőt, amellyel megmutatta, hogy azokban az időkben, amikor még a létezés is nehéz volt, képes a katolikus egyház élére állni és végigvezetni azt egy nehéz úton – fogalmazta meg gondolatait az ünnepség kezdetén Egyed József, Gyergyóújfalu polgármestere. Hozzátette: a püspök élete követendő példa lehet a fiatalok számára, akik a lehetőségeik birtokában akarattal és kitartással bármit elérhetnek.
Kolumbán Csilla hitoktató, az esemény szervezője időutazásra hívta a jelenlévőket, amely által az ötven évvel ezelőtti események elevenedtek meg azon rokonok és paptársak visszaemlékezéseiből, akik személyesen vettek részt a püspökszentelésen Rómában. A videóüzenetekben Jakab László, Csibi Pál Zsuzsa és Vencser László szólalt meg, akik a szentelési ceremónia mellett egy pápai audiencián is részt vettek 1972. február 13-án.
A szombati emléknapon 14 iskola diákjainak háromfős csapatai érkeztek Kilyénfalvára: számukra az élménypedagógia módszerével tették emlékezetessé az évfordulót a szervezők. Az állomásokon áthaladva a diákok átérezhették a püspökszentelés eseményével járó feladatokat, megélhették az érzelmek mélységét. Az asztaloknál kialakított állomásoknál érdekes feladatokat kaptak a résztvevők, többek között népviseletet kellett összehajtogatni és bőröndbe csomagolni a római utazáshoz, az Örök Városról szóló ismereteikre is szükség volt, valamint meg kellett fogalmazniuk, mit kérdeznének a pápától egy audiencián, és hogyan fejeznék ki hálájukat feléje.
Kolumbán Csilla elmondta, az évente megszervezett Jakab Antal-vetélkedőkön túl mindegyik osztályában minden évben egy órát arra fordít, hogy elmeséli Jakab Antal életét a diákoknak.
– A konok, kemény ember, ahogy a külvilág ismerte, szerető és jóságos volt ugyanakkor: megélt nehézségei és küzdelmes gyermekkora elgondolkodtató. Mindig felidézem a gyermekeknek három testvére elvesztését és azt a kemény elhatározását, hogy szüleivel elfogadtassa, tanulni szeretne, de a börtönéveinek megpróbáltatásait is felidézzük. Nagy szeretettel teszem ezt, és bízom benne, hogy nemcsak a kilyénfalvi gyermekek, hanem a környező településekről részt vevők is hazavisznek évente valamit abból a tudásból, élményből, amit itt kapnak, így a nagybátyám emléke mindig élni fog – fogalmazott a hitoktató.
Boncina-Székely Szidónia