Hirdetés

Nyolc megbetegedés Hargita megyében

Országszerte kétezer, Hargita megyében azonban csak nyolc Csík térségi kanyarós megbetegedést tart nyilván a Közegészségügyi Igazgatóság. A betegség főleg a beoltatlan gyermekek körében terjed, olyan közösségekben, ahol nem tartják be az oltási fegyelmet.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 4 perc
Nyolc megbetegedés Hargita megyében
Könnyen észrevehető tünetek Fotó: freepik.com

Kanyarójárványt hirdetett kedden az egészségügyi minisztérium. A tárca közleménye a kanyarós megbetegedések számának aggasztó növekedésével indokolta döntését. Az adatok szerint ugyanis huszonkilenc megyében csaknem kétezer kanyarós megbetegedést jelentettek eddig, és sok gyermek kórházi kezelésre szorul. Hargita megyében is megjelent a fertőző betegség, ám egyelőre nyolc esetet jelentettek a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóságnál. A megbetegedettek között egy fiatal felnőtt és alig pár hónapos csecsemő is van. Dr. Tar Gyöngyi, az intézmény vezetője elmondta, Hargita megyében egyelőre a csíki térségből kerültek ki fertőzött személyek. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– A betegség általában ott üti fel a fejét, ahol beoltatlan gyerekek vannak többségben, olyan hátrányos helyzetű közösségekben, ahol nincs családorvos, és akár ebből adódóan az oltási fegyelmet sem tartják be – ismertette. – A kanyaró egy gyermekbetegség, ám a felnőttek is elkaphatják. Mindenki ki van téve a fertőzés veszélyének, aki nem kapott védőoltást. A gyermekek általában egyéves korban kapják meg az első védőoltást, az emlékeztető oltást pedig ötévesen. Romániában 1979-től létezik kanyaró elleni védőoltás, 1994-től pedig két adaggal oltanak. A felnőttek is élhetnek a védőoltás lehetőségével, miután december 1-jétől a családorvos is felírhatja ezt az oltóanyagot ártámogatottan, illetve a kockáztatott csoportok számára ingyenesen

– részletezte. A kanyaró egy rendkívül fertőző betegség, amely gyorsan terjed és súlyos szövődményeket okozhat. 

– Komoly betegség, amely magas, 40-41 fokos lázzal jár, levertséggel, hurutos tünetekkel, például kötőhártya-gyulladással, orrfolyással, orrdugulással, köhögéssel jár

– ismertette. A betegség pár napig tart, a kiütések megjelenése után a tünetek is enyhülnek, ám előtte és utána is fertőz még. A kanyarón átesettek egy életre szóló védettséget szereznek, ha jó az immunrendszerük. A szakember szerint azonban nem érdemes kockáztatni, hogy a betegség lefolyásával szerezzük meg a védettséget, hiszen a súlyos tünetekkel járó megbetegedésnek számtalan mellékhatása is lehet, például tüdőgyulladás, hasmenés, középfülgyulladás, vakság, sőt a legsúlyosabb szövődmény egy olyan agyvelőgyulladás, amely az agyvelő elsorvadását okozza és halállal is végződhet. 

freepik.com

– Ezer kanyarós esetből egy halállal végződik, ez pedig nem egy elhanyagolandó kockázat, amelynek nem érdemes kitenni a gyermeket, amikor egy egyszerű védőoltással is megelőzhetjük

– vélekedett a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Hangsúlyozta, a leghatékonyabb védekezés a védőoltás, ám emellett a gyakori kézmosással, a zsúfolt helyek kerülésével, a beteg emberek kerülésével, a látogatások mellőzésével, valamint a beteg gyermekek közösségbe engedésével csökkenteni lehet a kockázatot. Dr. Tar Gyöngyi elmondta, kb. 900 olyan gyermek van a megyében, akik nincsenek beoltva, és akik felkutatásában a közösségi asszisztensek, roma mediátorok segítik az igazgatóság munkáját, hogy pótolják számukra az elmaradt kötelező oltásokat. 
Az oltási rendről a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság holnapján találhatnak bővebb információkat az érdeklődők. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!