Meleg ebéd, ami gyakran szendvics
Már a második modul is megkezdődött az idei tanévben, de a kormány által indított Meleg ebéd program több iskolában is még várat magára. Megyénkben nyolc intézmény kapcsolódott be, és úgy tűnik, a vidékiek jobb helyzetben vannak. A falusi iskolákban többnyire helyben főzött ebédet kapnak a tanulók, városon inkább szendvicset.
Akárcsak a múlt tanévben, a kormány 15 lejt szabott meg gyermekenként, a központi forrásokból finanszírozott program összköltségvetése erre az évre 133 441 000 lej. Tulajdonképpen ez egy kísérleti kezdeményezés, amelynek fő célja az iskolaelhagyás csökkentése. A program jelentős késésben van, a részleteket tartalmazó kormányrendeletet is mintegy három héttel a tanévkezdés után fogadták el, a részt vevő iskolák listáját pedig október végén, és csak a napokban jelent meg a Hivatalos Közlönyben. A rendeletben az szerepel, hogy meleg ebéd vagy élelmiszercsomag közül választhatnak a tanintézetek ott, ahol a feltételek nem teszik lehetővé az étkeztetést. Országos szinten 450 iskola szerepel a listán, ugyanannyi, mint a tavaly, és kevés kivétellel ugyanazok, akik már a múlt tanévben bekapcsolódtak.
Megyénkben nyolc tanintézet vesz részt a programban: Gyergyószentmiklósról a Vaskertes és a Kós Károly általános iskola, Székelyudvarhelyről a Tompa László Általános Iskola és a Marin Preda Líceum, továbbá a nagygalambfalvi Kányádi Sándor Általános Iskola, a maroshévízi Miron Cristea Általános Iskola, a tölgyesi iskola és a gyergyóremetei Fráter György Általános Iskola.
Székelyudvarhelyen jó esetben csak a naptári év végén, vagy legkésőbb januártól kaphatnak ingyenes étkezést a tanulók. Bár a pénz már megérkezett, a bürokratikus eljárás még folyamatban van, hiszen – mint fentebb írtuk – a jóváhagyott lista nemrég jelent meg. Az iskolák igénylése alapján készül el a tanácshatározat, amit az önkormányzati testületnek is jóvá kell hagynia, azután írható ki a közbeszerzés – tudtuk meg Balázs Saroltától, a polgármesteri hivatal oktatási ügyekért felelős munkatársától. Közölte, hogy egész iskolai évre meg lehet kötni a nyertes céggel a szerződést, tehát a továbbiakban nem lesz fennakadás. A tavaly ugyanaz a két intézmény vett részt a programban, mint az idén, és a megfelelő feltételek hiányában mindkét helyen szendvicset adtak az összesen valamivel több mint 700 tanulónak. A szendvicset helyi vállalkozó szállította, minősége – a pedagógusok és gyerekek elmondása szerint – változó volt.
Pozitív példa a nagygalambfalvi iskola helyzete, ahol már a tanév első hetétől naponta ebédelhetnek a gyermekek. Gyerkó Levente polgármester elmondta, hogy a tavaly is bekapcsolódtak a kísérleti programba, és első perctől a meleg ebédet választották. Az első hónapokban még Székelyudvarhelyről hozatták az ételt, de tavaszra egy pályázat eredményeként a községközpontban elkészült a Menza Szociális Konyha, éppen azzal a céllal, hogy az idős rászoruló személyek mellett a község iskolásai, óvodásai és napközisei is mindennap helyben főzött meleg ebédet kaphassanak. Tulajdonképpen ennek köszönhető, hogy nem várták meg az idei Meleg ebéd program központi indítását, egyébként sem kellett új közbeszerzést kiírniuk, mert tavaly januártól januárig kötöttek szerződést, és így – ahogy a községvezető fogalmazott – saját szakállukra az iskolakezdéssel majdnem egy időben elkezdték az étkeztetést is. A községben 270 gyermek ebédel naponta, a nagygalambfalvi iskolásoknak félórás ebédszünetük van, 12 órától két turnusban mennek át az ebédlőbe, a kisgalambfalvi iskolába és a napközibe kiszállítják, majd helyben szolgálják fel a frissen készült fogásokat. A programnak köszönhetően ebédelnek az óvodások is, és a napköziseknek sem kell a főétkezésért fizetniük – tudtuk meg Bálint Hajnal iskolaigazgatótól. Elmondta azt is, hogy a visszajelzések alapján a gyermekek, szülők is elégedettek ezzel a szolgáltatással.
A gyergyóremetei Fráter György Általános Iskolában nemcsak a jóváhagyás miatt nincs még meleg ebéd, ugyanis a lista megjelenése után sem tudtak lépni, mert hibásan jelent meg az intézmény neve. Román Sándor igazgató lapunknak elmondta, hogy jelzésükre kijavították az elírást a minisztériumban, így már jöhet a szerződéskötés. Hasonló helyzetben vannak, mint a galambfalviak, sőt, a községben két közösségi konyha is működik, így óvodástól nyolcadikosig, összesen 708 gyermek fogyaszthat kulturált körülmények között helyben előállított meleg ebédet – ha minden jól megy, már a jövő héttől. A remeteiek idén kapcsolódtak be a kísérleti programba.
Mint kiderült érdeklődésünkre, a városi iskolák adottságai a legtöbb esetben nem teszik lehetővé, hogy igazi meleg ebédet fogyaszthassanak el a tanulók, mert a legtöbbük esetében nincs konyha, nincs ebédlő, üres terem sem, amit alkalmassá tehetnének az étkezésre. Akárcsak Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson sem indulhatott még a program – hasonló okok miatt. A Vaskertes Általános Iskola igazgatónője, Bernád Ildikó elmondta, hogy a hozzájuk tartozó napköziben az ebédet ebből a programból finanszírozták, de az iskolások, előkészítőstől nyolcadikosik szendvicset kaptak mindennap a tavaly is, és így lesz ebben a tanévben is. Mint közölte, nem lepte meg őket a késlekedés, mert a múlt tanévben is decemberben tudták csak elkezdeni az ingyenes étkeztetést. Náluk ebben a tanévben 670 kedvezményezettje lesz a Meleg ebéd programnak.