Ízvilágok fesztiválja, ünnepi köntösben
Negyvenhét csapat részvételével zajlott a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napok programjaként szervezett VII. Kárpát-medencei Disznótoros Főzőverseny. A bográcsokban készülő finomságok megmérettetése mellett ezúttal is megtartották a forraltborkészítő versenyt.
[caption id="attachment_40551" align="aligncenter" width="2048"] Ízek versenye Szentmiklóson. Lassan már fesztivál Fotó: Kertész László[/caption]
Élettel telt meg a gyergyószentmiklósi Miron Cristea, vagy ahogy a helyiek jobban ismerik, Gimnázium utca – egymáshoz közel helyezkedtek el a főzőversenyre benevezett csapatok standjai, így indulásból adott volt a lehetőség a kapcsolatteremtésre. A korábbi évekhez hasonlóan, a székelyföldi csapatok mellett Magyarországról és Felvidékről is érkeztek résztvevők.
A marosvásárhelyi Fidel Gastro elnevezésű csapat tagjai azt mondták, a névválasztás hátterében az íz diktatúrája áll, amelyet legfőképp egy koktélszerű, pohárban kínált kenőmájas formájában tártak az érdeklődők elé. Ebben az évben sem hiányoztak a magyarországi Fejér megyéből érkező Pusztavámi Vidám Fiúk, azaz a Vadkanok, akik ezúttal is a jól bevált sváb különlegességeket hozták Székelyföldre. A forraltborkészítő versenyre a hagyományos borlevesükkel jelentkeztek, amely egy tejszínt és tojást is tartalmazó édeskés, elmondásuk szerint nőies ital.
– A móri borvidéken savasak a borok, a nők nem szerették, ezért elkészítették maguknak a borlevest – mutatott rá a csapat tagja, Zombó Norbert, hozzátéve: a borlevest a kvircedlinek nevezett száraz süteménnyel dukál fogyasztani.
Az egri csapat forralt bort és puncsot készített, a csapat tagjaként Sípos Lajos azt mondta, a barátságos légkör, a jó hangulat hozza vissza őket Gyergyószentmiklósra, és többek között ezért vesz részt mindig a helyi Crazy Boys minifocicsapat is, akik idén borsos tokányt készítettek. Málnási Huba csapattag lapunknak azt mondta, a receptből még egy szót sem árulhat el, mert még a kóla hozzávalóinál is titkosabb.
A címvédő Erdélyi Népi Ízőrző Lovagrend csapatában találtuk lapunk munkatársát, Jánossy Alízt is, aki azt mondta, véleménye szerint már nem főzőverseny, hanem sokkal inkább gasztrofesztivál a gyergyószentmiklósi rendezvény.
Az énekszó áthatotta a készülő étel és a forralt bor illata által birtokba vett levegőt: néhány standnál hegedűvel, harmonikával igyekeztek ünnepi hangulatot kreálni, a gyergyószentmiklósi Progym jégkorongcsapat sátránál pedig zúgott a „Hokibotot, sej-haj...”, köszönetként az utóbbi sikeres mérkőzésekért.
A főzőverseny zsűrijét dr. Simon Tamás, a Szabadtűzi Lovagrend Nagymestere, Ferenczi István, Venesz-díjas mesterszakács, a Magyar Grillszövetség elnöke, Csetneki László gasztronómus, Németh József, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Hagyományőrző Egyesületének elnöke és Bajna György újságíró alkotta.
A levesek kategóriájában a csíkszépvízi Faluvégi Menyecskék csapata nyert, a káposztás ételeknél a gyilkostói Viridis fiatalokból álló csapata, a legfinomabb húsos ételt a Csíkszentmiklósi Hentescsapat készítette. A vándorserleget idén a Viridis csapata nyerte, akik tepertős házi májkrémet, húsgombócos káposztalélevest, székelygulyást, valamint medvehagymás tepertőspogácsát készítettek. A Szabadtűzi Lovagrend Nagydíját az ülkei Ü.S.T.B.E. elnevezésű csapat kapta, akik meghívást kaptak egy jövő évi kalocsai gasztronómiai rendezvényre.
A forralt borok versenyének harmadik helyezését az Ekések túrabora érdemelte ki, második helyen az egri csapat végzett, az első díjat pedig a szigetszentmiklósi Renotech csapata nyerte. Itt
dr. Gereöffy Ferenc, Len Emil és Csavar Gábor alkotta a zsűrit.
[box type="shadow" ]Lovagokat avattak
Lovagavató ünnepséget tartott a gyergyószentmiklósi Karancsi Sándor-teremben a Szabadtűzi Lovagrend, az eseményen hat személyt ütöttek lovaggá: Pál Ilona, Demény Tünde, Geréb Viola és Pál Hunor Ülkéről, Gyergyószentmiklósról pedig Balázs Antóniát és Jánossy Alízt fogadta tagjává a gasztronómiai lovagrend.[/box]
Kertész László