Fizikai és szellemi építkezés a cél
Lőrinczi Alpár János személyében új segédlelkészt helyeztek ki a gyergyószentmiklósi unitárius egyházközség élére. A fiatal lelkész tanulmányainak befejezése után első szolgálati helyére érkezett Gyergyószentmiklósra, ahol lelkes önszerveződő közösség élére állt és hosszú távra tervez.
A gyergyószentmiklósi unitáriusok közössége 2009 óta működik önálló egyházközségként: az azóta eltelt években több lelkész teljesített szolgálatot itt, leghosszabb ideig Tőkés-Bencze Zsuzsánna volt a gyülekezet élén. Az elmúlt közel fél évben, márciustól szeptemberig nem volt saját lelkésze a közösségnek, ez idő alatt a csíkszeredai esperes járt vasárnaponként istentisztelet tartani. Szeptember elején új gyakorló segédlelkész érkezett a városba.
– Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy egy önszervező gyülekezethez kerültem, amely nem veszik el akkor sem, ha netán lelkész nélkül marad egy időre. A gyergyóiak nagyon összetartók, az ő erejük, élni akarásuk várt engem itt
–fogalmazott érdeklődésünkre Lőrinczi Alpár János.
Kifejtette: a gyülekezet tagjai nyáron a templom kisebb felújítási munkálatait végezték el, az első, általa végzett istentiszteleten és az azt követő ismerkedő délutánon is szép számban jelen voltak, akárcsak az ’56-os forradalom emléknapján szervezett filmvetítésen.
A Márton Áron utcai székhelyen a lelkészlak átalakítása, felújítása zajlik, de emellett közösségi programokra is készülnek.
– Terveim szerint decemberig lejárnak a fizikai építkezéssel járó feladatok, januártól pedig új programokat indítunk. Természetesen előtte felmérem a közösség igényeit, megkérdezem, mit szeretnének, de terveim között van bibliaóra és nőszövetségi alkalmak szervezése, alternatív istentiszteletek tartása. Készülünk az adventre is, adventi koszorúkészítést és mézeskalácssütést tervezünk
– mondta Lőrinczi Alpár János.
A gyergyói unitáriusok gyülekezete aktívan részt vesz a közösségi életben: a segédlelkész szerint a fiatalok jelenlétét pedig elsősorban az előttük lévő jó példák, a szülők vallásossága biztosítja, de a lelkésznek is nagy feladata van abban, hogy meg tudja tartani őket ebben a közösségben.
– Az elmúlt években, kétéves sepsiszentgyörgyi kihelyezésem ideje alatt azt tapasztaltam, hogy elsősorban azok a fiatalok vesznek részt a gyülekezet életében, ahol a szülők is gyakorolják a vallásukat. Emellett természetesen, a lelkésznek is jól kell végeznie a munkáját, hitelesnek kell lennie, társként mellettük állnia, és elmondani a véleményét, megtapasztalt kríziseit. Az egyháznak foglalkoznia kell azokkal a kérdésekkel, amelyre a fiatalok válaszokat várnak
– vázolta elképzeléseit az unitárius segédlelkész.