Farsang farka Gyergyószentmiklóson
Sokan voltak kíváncsiak az év egyetlen vidám temetésére: dramaturgiai játékkal és bábuégetéssel búcsúztatták Gyergyószentmiklóson a telet.
A Szent Miklós-templom elől indult zajos felvonulással kezdődött a jelképes télűzés – a korábbi években a gyergyószentmiklósi farsangolók egészen a Népművészeti Alkotóházig vonultak, idén azonban a főtér volt az esemény helyszíne. Ami jó választásnak bizonyult, hiszen még többen gyűltek össze, mint máskor, megtekinteni Cibere vajda és Konc király harcát. A tél és a tavasz küzdelmét szimbolizáló dramaturgiai játékot ezúttal a Salamon Ernő Gimnázium diákjai adták elő. A szervezők örvendetesnek tartják, hogy a gyergyószentmiklósiak évről évre figyelmet szentelnek a hagyománynak, többen nehezményezték azonban azt, hogy a meghirdetett déli időponthoz képest valamivel hamarabb kezdődött a ceremónia, így akik nem a templomból érkeztek, azok közül sokan elkéstek. Nyilván ezúttal is a tavasz győzött a küzdelemben, a telet jelképező bábut elégették zene és a fiatalok táncának kíséretében.
Szintén farsangzáró rendezvény volt a természetes anyagokból készült álarcok kiállítása: a Művelődési Központ és a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ által meghirdetett pályázatra közel 150 alkotás érkezett be. A két korosztály közül a kisebbek voltak aktívabbak, a 4–6 évesek készítettek több, mesehőseikről mintázott maszkot. A művelődési központ igazgatója, Fórika Sebestyén azt mondta, minden beérkezett munka megfelelt a kiírás kritériumainak, szakmai zsűri értékelte azokat, a legjobbak készítőit pedig díjazták is. Ezt követően gyermek- és felnőtt-táncházzal búcsúztatták a mulatságok időszakát a résztvevők.
Lázár Hajnal