Bővült a hímző asszonyok köre
Tizenötödik táborát tartja a napokban a gyergyószentmiklósi Gránátalma Egyesület. Az úrhímzés egyre magasabb színvonalon való művelése a cél ezúttal is, újdonság azonban, hogy Gyergyószentmiklós mellett Székelyudvarhelyen is alkot egy csoport, a kézimunkakör hatvan új taggal bővült.
Énekszó mellett, jó hangulatban hímeznek a Gránátalma Egyesület tagjai a hét minden napján a felújított Benedek-kúriában és annak udvarán. Vezetőjük, Kisné Portik Irén néprajzkutató elmondta, nem ez az egy helyszíne van idén a Gránátalma tábornak, ugyanis egy másik csoport Székelyudvarhelyen dolgozik ezekben a napokban. Nagy jelentőséggel bír az egyesület életében, hogy a kézimunkakör 60 új taggal bővül a tábor alkalmával, a Hargita Megyei Művészeti Népiskola tanítványaiból kerülnek ki ezek az asszonyok. Kisné azt mondta, a népiskola képzésén több mint 150 öltéstípust tanulnak meg a növendékek, így már birtokában vannak az úrihímzéshez szükséges alapoknak. Ha ezek az asszonyok évente legalább két kézimunkát elkészítenek, jelentősen gazdagítják az úrihímzések gyűjteményét. Az egyesület nem szeretne megállni itt, jövőre újabb tagokat remélnek, az újaktól azt kérik, hozzanak még egy társat magukkal. A Gránátalma a nyár folyamán több helyszínen kiállítja az elkészült munkákat, több felkérést is kaptak erre vonatkozóan, majd decemberben a városnapok alkalmával kerülnek ismét vissza Gyergyószentmiklósra a kézimunkák és ott mutatják be azokat. A tábort az úrihímzés tevékenységét támogató Bethlen Gábor Alap igazgatója, Csibi Krisztina is meglátogatta.
– Lassan a Gránátalma tábor és az úrihímzés köré csoportosuló hímző tevékenység akár mozgalommá is nőhet. Azért merek mozgalomról beszélni, mert Kézdivásárhelytől Maros megye néhány településéig, Csíkszereda, Felcsík, Gyergyói-medence, Udvarhelyszék környékéről igen sok helyről jelentkeztek, hogy szeretnék megtanulni és a helyi jellegzetes varrottasokkal együtt továbbvinni saját közösségeikben – fogalmazott a néprajzkutató.
A két helyszínen dolgozó csapat a hétvégén Parajdon találkozik, értékelik a munkát és közösen kirándulnak majd. Az elkezdett kézimunkákat pedig ki-ki otthon folytatja, majd ősszel, az újabb találkozáskor fejezik be.
HN-információ