„Az utcán írtak történelmet”
Gyergyószentmiklóson, a helyi római katolikus temetőben emlékeztek az ’56-os hősökre. Az ünnepi eseményen többek között elhangzott: október 23. tanulság kell legyen a fiatalság számára, amely megmutatja, hogy elegendő egy maroknyi tettre kész csapat egy jó ügy elindításához.
[caption id="attachment_38124" align="aligncenter" width="4000"] Megemlékezés Gyergyószentmiklóson. Főhajtás Fotó: Kertész László[/caption]
Ötvenhat szellemisége nem a gyászban merül ki, mert a forradalmi nemzeteszme a szívekben és a tettekben is tovább kell éljen – hangzott el az ünnepi megemlékezés bevezetőjében. Gyergyószentmiklós alpolgármestere, György István beszédében hangsúlyozta: a forradalom visszaadta a magyar nép méltóságát, emellett pedig azt is tudjuk, hogy a mai kor embere adósa az ’56-os generációnak. Az alpolgármester mindemellett megjegyezte, ez nem a veszteség megünneplése, hanem főhajtás azok előtt, akik mertek jövőt álmodni.
A történelmi visszatekintést Benedek Csabától, a Vaskertes Általános Iskola történelemtanárától hallhatták a jelenlévők, az ünnepi hangulatról pedig Szász Petra szavalattal, György László pedig énekkel gondoskodott.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának részéről Kőrösi Viktor Dávid konzul szólt az emlékezőkhöz, mondván, ma többnyire a világhálón zajlanak az események.
– ’56-ban nem otthon, hanem az utcán írtak történelmet – fogalmazott a konzul, kiemelve, fontos, hogy a következő generációk, az ’56-osok szemébe nézve elmondhassák: ők is megtették, amit a haza megkövetelt.
Ugyanezt emelte ki beszédében Hargita Megye Tanácsának alelnöke, Barti Tihamér is, rámutatva: október 23. tanulság kell legyen a fiatalok számára. A Volt Politikai Foglyok Szövetsége, és az ’56-os Vitézi Lovagrend részéről vitéz Salamon László törzskapitány mondott beszédet, amelyben a történelmi hátteret érintve, a hősökre való emlékezés fontosságát emelte ki.
A rendezvény a kegyeleti koszorúk elhelyezésével és a himnuszok eléneklésével zárult.
Kertész László