Áramgenerátor nélkül a Bucsin-tetőn
Több évtizede várt beruházás valósulhat meg Gyergyóalfaluban: a közigazgatásilag hozzá tartozó Bucsin-tetőig terjedő részen épülhet ki a villanyhálózat. Az önkormányzat aláírta az áramszolgáltatóval a társulási szerződést.
Az elmúlt héten írta alá a társulási szerződést Gyergyóalfalu önkormányzata az elektromosenergia-szolgáltató vállalattal, ennek értelmében közel kilenc kilométer hosszúságban épülhet ki az elektromosenergia-hálózat a Baricz-kanyartól a Bucsin-tetőig terjedő szakaszon.
– Több mint harminc éve vár a település arra, hogy megvalósuljon ez a beruházás, hosszú ideig nem hagyták jóvá a kivitelezést, de most úgy tűnik, célegyenesbe kerültünk, és sikerül meglépni ezt a fontos fejlesztést – fogalmazott érdeklődésünkre Gáll Szabolcs polgármester. Hozzátette: az a megállapodás született, hogy a 7,5 millió lejes projekt teljes értékét az önkormányzat felvállalja, majd a szolgáltató a törvény értelmében az üzembe helyezést követő év januárjáig az érték felét visszafizeti. A másik ötven százalék felosztódik fele-fele arányban a helyi önkormányzat és Hargita Megye Tanácsa között, ez utóbbi vállalta a segítségnyújtást a megvalósításhoz.
A legutóbbi hálózatbővítés a Baricz-kanyarig történt: az itt lévő transzformátortól indul majd a beruházás a Bucsin-tetőig.
Gáll Szabolcs polgármester elmondta: az önkormányzat önrészét belefoglalják a 2023-as évi költségvetésbe, a szolgáltató által visszatérítendő összeg kifizetéséhez pedig kölcsönhöz fognak folyamodni. Ezután következhet a műszaki terv elkészíttetése, majd a közbeszerzés kiírása a munkálatokra, így leghamarabb jövő év augusztusában kezdődhet a tényleges munka.
A villanyhálózat mellett a víz- és szennyvízhálózat kiépítése is a terveink között szerepel: előkészítettük ezt a projektet is finanszírozásra, hiszen mindezek megvalósulásával minden adott lesz ahhoz, hogy megfelelő infrastrukturális körülmények között lehessen további fejlesztéseket megvalósítani a térségben. A Gyergyóalfalutól a Bucsin-tetőig terjedő részen sípályák, panziók és kulcsosházak vannak jelenleg is, a közbirtokosságok tovább szeretnék bővíteni a meglévő sípályákat, így elsősorban a magánberuházások tekintetében és a turizmus fejlesztéséért is fontos ez a beruházás – összegzett Gáll Szabolcs.
A térségben működő Havas Bucsin sípálya áramellátása két generátorral történik, ezek működtetéséhez naponta kétszáz liter üzemanyagra van szükség. A generátorokat egy órával a felvonók működtetése előtt indítani kell: villanyárammal mindez egy gombnyomás lenne és feleennyi költség – mondta érdeklődésünkre Magyari Elemér, a Havas Bucsin sípálya működtetője. Hozzátette: amennyiben megvalósul a villanyárammal való ellátás, székes felvonókkal bővítenék a pályát, valamint hóágyúkkal, hiszen jelenleg teljes mértékben az időjárási körülményekhez kell igazodniuk.