A narancslepkét kutatják
Különleges lepkefajt találtak, a faj fennmaradásához szükséges körülményeket kutatják Gyergyószentmiklóson, a Kürücök-völgyében. A narancslepke Európa alig néhány országában lelhető fel, egyre fogyatkozó létszámban.
[caption id="attachment_38719" align="aligncenter" width="2178"] Narancslepke. Ritka faj[/caption]
Az Európai Unió területén a leggyorsabban fogyatkozó létszámú fajok közé tartozik az ún. narancslepke (colias myrmidone), mely megtalálható a Kürücök-völgyében – Gyergyószentmiklós és Gyergyószárhegy adminisztratív területén. Úgy tűnik, ezen a helyen adottak a körülmények, hogy jól érezze magát. Romániában ezenkívül még egyetlen országrészen található meg, egy Kolozsvár melletti élőhelyen, de Európában is csupán néhány országban él, Lengyelországban és Szlovákiában találtak még populációkat.
A kutatók nem ismerik a faj fogyatkozásának okát, annyit tudnak, hogy a narancslepke a félnyitott, füves területeket kedveli és az extenzív területhasználat előnyös számára. A lepke eltűnésének okait keresik, hogy megpróbálják megmenteni a fajt.
A németországi Göttingen Egyetem és a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem kutatócsoportja arra vonatkozóan indított felmérést a Kürücök-völgyében, hogy milyen élőhelyeket, milyen típusú táplálékot részesít előnyben a faj, melyek azok a feltételek, amelyek fennmaradását elősegítik. A következő hetekben felkeresik az érintett területek tulajdonosait, kérdőív kitöltésére kérik őket. Arról kell beszámolniuk, hogy mennyi területtel rendelkeznek a Kürücök-völgyében, használják-e ezeket, ha igen, milyen tevékenységre, hogyan szokták karbantartani a parcellákat (fák, bokrok, hangyabolyok eltávolítása, kövek, gyomnövények eltávolítása, trágyázás, műtrágyázás stb.), észleltek-e valamilyen változást a parcellákon. Emellett a védett lepkefajról is kérdezik tapasztalataikat, véleményüket. A kutatók úgy vélik, a Kürücök-völgyében alkalmazott területhasználat jó, megfelelő a lepkefaj számára, éppen ezért ennek részleteiről szeretnének minél többet megtudni.
A kutatás a két érintett önkormányzat, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség és az APIA partnerségével zajlik. Gyergyószentmiklós adminisztratív területén az eddigi felmérések szerint a 94–100-as számú kataszteri dűlők érintettek, ezek összterülete mintegy ezer hektárra tehető. Az érintetteket arra kéri a polgármesteri hivatal, részletes információkkal segítsék a kutatók munkáját. Értékeink megőrzésében vállaljunk közös felelősséget, hogy a narancslepke a továbbiakban is szívesen válassza élőhelyéül vidékünket és nagy számban fellelhető legyen – fogalmaznak közleményben. A kutatás szervezői dr. Jaqueline Los (Göttingen), Kastal Ágnes (Kolozsvár), Hans Hedrich (Segesvár). Amennyiben valakinek kérdése lenne a projekt kapcsán, a következő elérhetőségeken felteheti: hanshedrich@gmx.de, 0752–616128.
HN-információ