A kitartás és az apró örömök könyve
Hosszú idő után ismét kulturális rendezvényen vehettek részt a gyergyóditróiak: Vencsel Katalin Eljön a nap, amikor… című művét ismerhették meg az érdeklődők a kedd délutáni bemutatón a helyi művelődési házban. A szerzővel Nagyálmos Ildikó szerkesztő, Kozma Bajkó Csilla mentálhigiénés szakember, Köllő Enikő könyvtáros és Puskás Elemér polgármester beszélgetett a meghitt hangulatú eseményen.
Puskás Elemér, Gyergyóditró polgármestere bevezetőjében elmondta: Katalin könyveiből erőt meríthetünk, töltekezhetünk, ha pozitív megerősítésre vágyunk, érdemes fellapoznunk írásait.
Köllő Enikő könyvtáros a művet méltatva elmondta: a kitartás és az apró örömök könyve ez, egy fejlődéstörténet, amelyben a szerző fontos felismerést fogalmaz meg, nevezetesen az adott helyzet elfogadását.
Nem kis bátorság az a kitárulkozás, ahogy Vencsel Katalin életének pillanatait megossza az olvasóval. Ezekben a pillanatokban vidámság, fájdalom, elkeseredés és bánat egyaránt van, de ott van a felismerés is, hogy minden élethelyzeten felül lehet kerekedni – hangsúlyozta Köllő Enikő.
A találkozón Nagyálmos Ildikó, a könyv szerkesztője az előszó és a címre vonatkozó részlet felolvasásával indította a beszélgetést.
„Van mit tanulnunk tőle! Olyan mélységekbe vezeti az olvasót, ahol magunkba nézve elgondolkodhatunk előítéleteinkről, ahol megtudhatjuk, milyen mozgássérültként élni a mindennapokat, kendőzés nélkül vállalja véleményét erről a vesztébe rohanó világról, az őt körülvevő emberekről, akik azt hiszik róla, más. Pedig éppen ugyanolyan hús-vér nő, mint bármelyikünk, csak sokkal nagyobb tapasztalattal, rálátással erre a semmi kis életre” – áll a szerkesztő által fogalmazott előszóban.
Kozma Bajkó Csilla mentálhigiénés szakember megosztotta a jelenlévőkkel, hogy az ő biztatására csak az első kötet megírásánál volt szükség, a második alkalommal Katalin rövid idő alatt megírta az életvezetési tanácsokkal, pozitív üzenetekkel tarkított könyvét.
Vencsel Katalin első kötete, a Sosem növök fel, főként gyermek- és fiatalkori emlékeket, élményeket dolgoz fel: a második kötet megírására a sok biztatás, kedves visszajelzés és a járványhelyzet miatti bezártság ösztönözték. A pozitív hangvételű, de a nehézségeket is őszintén vállaló könyv önismereti út és motivációs írás egyben: egy középkorú mozgássérült nő tart tükröt, ejt gondolkodóba, nyers humorral és őszinteséggel.
– Az élet megpróbáltatásai megerősítettek, de örömforrást jelentenek számomra az élet egyszerű pillanatai, azok az apró dolgok, amelyeket sokan észre sem vesznek – mondta el Vencsel Katalin a találkozón, megköszönve segítőinek, hogy elkísérik az íróvá válás útján.
Boncina-Székely Szidónia