Alpesi technológia, helyi alapanyag
A Portugáliában szervezett World Cheese Awards arany minősítését kapta meg a Caritas Vidékfejlesztés Gyergyói Kézműves Sajtja, a Sárig Attila által készített Gyimesi Gyógysajt pedig bronz fokozatot érdemelt ki a hétvégén szervezett világversenyen. 47 ország közel ötezer sajtmintájából választották ki a legjobbakat; az erdélyiek mellett magyarországi sajtműhelyek is díjakkal gazdagodtak.
Portik Hegyi Loránd 2011 óta készíti a svájci technológiával előállított érlelt sajtokat, és oktatja is a sajtkészítést székelyföldi gazdáknak a Caritas Vidékfejlesztésnél Gyergyószentmiklóson.
– Meglepett ez a díj, hiszen első alkalommal szerepelt a sajtmintánk a világversenyen, ahová a Magyar Sajtkészítők Egyesületének képviselői vitték el a gyergyói kézműves sajtot, amely a kategóriájában arany minősítést kapott
– mondta el érdeklődésünkre Portik Hegyi Loránd sajtmester, hangsúlyozva, mindennap egészséges ételt igyekeznek előállítani: a gyergyói kézműves sajt csapatmunkában készül, adalékanyagok nélkül, nyers tejből, magas higiéniai körülmények között.
Sárig Attila a Gyimesi Gyógysajt elnevezésű, hat hónapos érlelt sajttal nyert bronz minősítést a világversenyen. Elmondása szerint a gyimesi legelőkön fellelhető, több mint hatvanféle gyógynövény, az évszázadok alatt kialakult biodiverzitás adja meg az alapot a minőségi termék elkészítéséhez, de emellett a gazdának is van tennivalója.
– Tizennégy évvel ezelőtt tettem az első kísérleteket érlelt sajt készítésére, s bár a technológia svájci, én annyit módosítottam rajta, hogy nem forgatom, kenegetem naponta a sajtokat, hanem hagyom, hogy penészbevonat keletkezzen rajtuk. Így érnek négy, de leginkább hat hónapig
– vázolta a sajtkészítést Sárig Attila, megjegyezve, hogy több sajtmester segített neki a tudás elsajátításában külföldön és itthon egyaránt, ugyanakkor szülei és nagyszülei sajtkészítő ismeretei is hozzáadnak munkája eredményéhez.