Hirdetés

Vissza kell állítani a rendet az úzvölgyi katonatemetőben

Az úzvölgyi katonai temetőben történt hétvégi eseményekről, annak fejleményeiről és a további lépésekről tájékoztatta hétfőn a sajtó képviselőit Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Hajdu Gábor, Csíkszék parlamenti képviselője, valamint Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere. A soviniszta szervezetek keresztállításával kapcsolatban egyetértettek abban, hogy törvénysértés történt a hatóságok statisztálása mellett, ugyanakkor elvárják, hogy az elkövetőket vonják felelősségre, és állítsák vissza a sírkert eredeti állapotát.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 5 perc
Vissza kell állítani a rendet az úzvölgyi katonatemetőben
Hajdu Gábor, Borboly Csaba, Birtalan Sándor. Felelősségre vonnák az elkövetőket Fotó: László F. Csaba

– Szörnyűség, ami ott történt szombaton az úzvölgyi temetőben. Gépekkel jöttek, és mint egy építőtelep, úgy festett a helyszín.

A keresztállítók minden törvényt megsértettek a csendőrség felügyelete mellett

– érzékeltette Borboly Csaba a történtek abszurditását, amit a soviniszta Nemzet Útja (Calea Neamului) szervezet követett el akciójával.

Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta: az elkövetők minden törvényes előírást megszegtek, és mindezt a csendőrség és rendőrség felügyelete mellett, ugyanis

a rendfenntartó erőknek közbe kellett volna lépniük.

A megyeelnök, aki többedmagával kiment az esemény alatt a helyszínre, hogy személyesen tudja tájékoztatni a nyilvánosságot a szégyentelen akcióról, nyomatékosította, hogy a keresztállítókat felelősségre kell vonni, mert ami történt, az elfogadhatatlan.

– Június 30-án elindult a párbeszéd a megbékélésért a felek között, amihez vissza kell térni, mert ebben az országban

a törvényeket mindenkinek be kell tartania, és betartatásukra a rendvédelmi szervek hivatottak.

A többségi románság ebben az országban valószínűleg nem büszke erre a cselekedetre, és arra sem, hogy a hatóság szervei nem léptek közbe. A csendőrök szemében szégyenérzetet láttam. A történtek rossz precedenst teremthetnek, mert maholnap asszisztencia mellett buldózerekkel jöhetnek és mehetnek végig bármilyen temetőn, ami elfogadhatatlan.

Ezért kell példaértékű büntetés az ügyben.

Minden elesett hős katonának meg kell adni a tiszteletet, függetlenül attól, hogy milyen nemzetiségű, és hogy ki milyen egyenruhában végezte kötelességét. Az elhunytak számának és nemzetiségének kérdésében nem a megyei tanács az illetékes, hanem a romániai Hősök Emléke Országos Hivatala (ONCE), az dokumentálja és kutatja fel az áldozatok kilétét, és a 150 román katonáról nincsen tudomása, persze ha egy van – mert román nevűek vannak dokumentálva –, annak, azoknak is meg kell adni a kegyeletet. Az Úzvölgye legyen a béke helye, a kegyeleté, ezért folytatni kell a párbeszédet, mert elfogadhatatlan, ahogy most kinéz a temető, amelyet a jövő kor számára meg kell őrizni – hangsúlyozta Borboly Csaba, aki pénteken feljelentést tett uszítás miatt az ügyben, de további feljelentések is lesznek.

Csíkszentmárton polgármestere, Birtalan Sándor rövid történelmi visszatekintővel kezdte mondandóját, sajnálatosnak nevezve azt, hogy

a huszonegyedik század Romániájában még mindig haditemetők felett kell vitatkozni, ahelyett hogy közösségeinket, községeinket építenénk.

Az elöljáró mélységesen elítélte mindazt, ami szombaton történt, és kérte az illetékes szervek beavatkozását, hogy haladéktalanul tegyenek rendet ebben az ügyben.

Csíkszék parlamenti képviselője, Hajdu Gábor sötét és brutális beavatkozásként jellemezte a temetőben végzett keresztállításokat, ami az országnak sem válik becsületére, mert megkérdőjelezi annak civilizált, demokratikus és jogállami jellegét.

– Egyértelmű a temetőben történt brutális beavatkozás, akkor is illegális, ha az adott sírban magyar, román, osztrák, netán olasz nemzetiségű katona nyugszik.

Nem lenne megengedett ebben az országban, hogy Mărășești-nél, Ojtoznál vagy akár Predeálon magánszemélyek ilyen brutálisan felbolygassák az ott nyugvók sírjait. Itt sajnos ez megtörtént a rendvédelmi szervek szeme láttára. Ezeknek nemcsak az a feladatuk, hogy szemmel tartsák az eseményeket, hanem egyértelmű feladatuk az is, hogy ha bűncselekményt észlelnek – például nemi erőszak esetén –, akkor annak a bekövetkeztét megakadályozzák – fogalmazott egyértelműen a képviselő, nyomatékosítva, hogy a jogi lépéseket megteszik, hogy a rend helyreálljon, és hogy a bűnösöket, akik törvénytelenséget követtek el, felelősségre vonják.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!