Véget nem érő kóstolás
A vártnál nagyobb érdeklődés és jelentkezés érkezett be az idei Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyre, a minták érzékszervi vizsgálata a hétvégén zajlott.
Baráti üdvözlésekkel, beszélgetésekkel indult a második Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny megnyitója. Az eseményen elsőként Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke köszöntötte a jelenlévőket.
– Az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyen tudunk egy olyan felületet biztosítani, ahol a magyar nemzetség barátra, segítőtársra tud találni és tapasztalatokat tudnak cserélni. Célunk, hogy a minőségi pálinkafogyasztást népszerűsítsük, termelőinknek adjunk lehetőséget megmérettetni a tudásukat, és a szakemberek révén hasznos szakmai tanácsokkal láthassuk el őket – mondta Becze István.
Magyar Loránd Bálint és Könczei Csaba parlamenti képviselők is köszöntötték az egybegyűlteket, és kifejezték elismerésüket a szervezőknek. A beszédek sorát Hajdu Gábor parlamenti képviselő folytatta, aki rövid történelmi áttekintést is nyújtott az erdélyi pálinkakészítésről és szokáskultúrájáról. Jelen volt dr. Lukács Bence Ákos, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja, továbbá felszólalt még Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere, majd Mihály László, a Pálinka Nemzeti Tanács elnöke.
Befejezésként Béli Géza, a verseny szakmai elnöke számszerűsítette a beérkezett mintákat, és bemutatta azokat a párlatokat és pálinkákat, amelyeket a megnyitón szolgáltak fel.
Az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny második kiadására 285 nevező összesen 1261 mintát küldött be, ezek érzékszervi vizsgálata a hétvégén zajlott, melynek köszönhetően a termelők a díjazáskor pontos leírást kaphatnak az általuk készített nedűkről.
Péntek reggeltől a minősítők szakmai precizitással fogtak hozzá a közel 1300 tétel értékeléséhez, továbbá a szervezők bejelentették, amellett, hogy a Kárpát-medence párlatait és pálinkáit minősítik a II. Ákovitán, Csíkszeredában még ötnapos gyümölcspárlat-készítő tanfolyamot is tartanak mától kezdődően.
– A tanfolyam egy hete alatt olyan ismeretekre fognak szert tenni, mint az előállítási folyamatok, gyümölcsismeretek, cefrézési, lepárlási, palackozási ismeretek, illetve az érzékszervi minősítés módszerét is elsajátíthatják – fogalmazott Bali Géza oktató.
A több mint ezer minta kóstolása és értékelése majdnem három napot tartott. A versenyzők között különdíjat is kiosztottak, amelynek kiválasztásáról a médiapartnerek képviselői döntöttek. Vasárnap délben a Hargita Népe munkatársai is részt vettek az elbíráláson, és lelkiismeretesen végigkóstolták, majd kiértékelték belátásuk szerint a kiválasztott párlatokat. Segítséget nyújtott Szikora Dániel főző- és pálinkamester, aki egy kis gyorstalpalóval látta el az alkalmi zsűritagokat, hogy minél alaposabb munkát tudjanak végezni.
Szilágyi Dalma Orsolya Adorján Zsófia