Ünneplő intézmény
Negyed százada viseli a hajdani 4. sz. ipari középiskola a Székely Károly Szakközépiskola és Szakmunkásképző nevet. Az évforduló alkalmával az intézmény jelenlegi diákjai és pedagógusai találkozhattak a volt diákokkal és a nyugdíjba vonult vagy más iskolába távozott pedagógusaival. A pénteki eseményen jelen voltak a város iskoláinak és a testvériskolák képviselői.
[caption id="attachment_88806" align="aligncenter" width="1560"] A szaktantermeket is bemutatták. Mestereket képeznek Fotó: Sarány István[/caption]
Meghitt, családias hangulatú eseményt szervezett a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola az intézmény névadó ünnepségének 25 éves évfordulója alkalmából. Az iskola oktatói testülete – tanárok, mérnökök és oktatómesterek – mellett a város polgármestere, Ráduly Róbert Kálmán, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének örökös tiszteletbeli elnöke, Lászlófy Pál István, Görbe Péter főtanfelügyelő, oktatási intézmények vezetői, az iskolával partneri kapcsolatban lévő cégek, vállalkozások képviselői vettek részt. Ugyanakkor köszöntötték az évforduló alkalmával a Székely Károly iskola oktatói és diákközösségét a magyarországi és felvidéki testvériskolák vezetői.
Verssel köszöntötte az iskola egyik diákja a megjelenteket, majd a tanulók egy csoportja rövid összeállításban elevenítette fel a névadó Székely Károly életútját, munkásságát, méltatva annak fontosságát. Ezt követően Györfy Ildikó, az intézmény igazgatója szólt a hallgatósághoz.
– Egy földrajzilag és társadalmilag meghatározott vidék jövőjét a gazdaság nagymértékben meghatározza – hangsúlyozta az intézményvezető. – Kulcskérdés ebben az összefüggésben a hagyományok, az értékek átmentése, gondozása és gyarapítása – fűzte hozzá.
Mint mondta, Székely Károly nevének választásával emléket állítottak a személyiségnek, „akinek élete és munkássága évtizedeken keresztül egybeforrott a köz érdekeivel, aki tanárként, iskolaigazgatóként és ipartestületi titkárként támogatója és lelke volt az egykori iparos életnek”.
Györfy Ildikó emlékeztetett arra, hogy a rendszerváltásig az iskola a szomszédságában lévő traktorgyár számára biztosította a képzett munkaerőt, a rendszerváltás után azonban bebizonyosodott, hogy „a kényszer-iparosításban létrehozott és fenntartott nagyvállalatok hosszú távon nem életképesek”, s az iskolának is alkalmazkodnia kellett a megváltozott gazdasági helyzethez: a meglévő szerelő- és szerszámlakatos, hegesztő, kovács szakmák mellett számítástechnikusokat, autóvillanyszerelőket, háztartásigép-javítókat, hálózati villanyszerelőket és más, különböző szolgáltatási ágakban tevékenykedő szakembereket kezdtek képezni, felelve a város, a térség munkaerő-szükségleteire.
Az intézményvezető megjegyezte, hogy a beiskolázási tervek elkészítése előtt a partnercégekkel egyeztetnek, hogy a piac igényeit tudják kielégíteni a képzéssel. Ezért nagy hangsúlyt fektetnek a pályaorientációs tevékenységre, az intézmény anyagi-tárgyi gyarapítására, korszerű műhelyek létesítésére és felszerelésére. Kitért az iskolában folyó sokrétű oktatói-nevelői munkára, az órákon kívüli foglalkozásokra, a diákok tantárgyversenyeken való részvételére, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetett a partnercégekkel való együttműködésre.
– Partnercégeink biztosítják a munkahelyi képzést, a szakvizsgák közös szervezését – jegyezte meg, hozzáfűzve, hogy e vállalkozások anyagiakkal támogatják az iskolát és munkahelyet biztosítanak az iskola diákjainak tanulmányaik befejezése után.
Az igazgató köszöntőszavai után Ráduly Róbert Kálmán polgármester, Lászlófy Pál tiszteletbeli RMPSZ-elnök és Görbe Péter főtanfelügyelő elevenítette fel az iskolához kötődő személyes emlékeit, hangsúlyozva a szakoktatás fontosságát.
Külön színfoltja volt a rendezvénynek a volt diákok, jelenleg az iskolával együttműködő partnercégek felelős beosztású munkatársai hozzászólása, akik amellett, hogy elmondták, mit kaptak az iskolától, támogatásukról biztosították az intézményt a minél jobb minőségű szakoktatás megvalósítása érdekében, a jó munkaerőhöz való hozzáférés reményében.
Végezetül a magyarországi Seregélyes, a felvidéki Galánta testvériskolai küldöttségei köszöntötték az ünneplő intézmény közösségét, majd az iskola diákjai mutattak be rövid néptáncműsort.
Ezt követően a vendéglátók végigvezették a vendégeket az iskola szaktantermein, múzeumán, illetve a korszerűen felszerelt tanműhelyein. Ez utóbbiakban a legjobb diákok mutatták meg működés közben a gépeket és berendezéseket, tanúbizonyságát adva szerzett szaktudásuknak.
Sarány István